Финансистът Борис Петров: Няма да спрем да купуваме стоки от първа необходимост
" Това е следващата палиативна мярка, с която се цели някакво медийно внимание, а може би и публично. Този вид административно контролиране не работи и това се демонстрира и в предишното. Дълги години ние имахме планувана стопанска система, където беше планувано даже количеството произвеждане, най-после финиширахме с остри дефицити във всички стокови групи. Тази мярка я бих определил като мека форма на администриране. То би било възможно, в случай че допуснем, че могат да се управляват разноските на една промишленост ", сподели финансистът Борис Петров в студиото на " Денят ON AIR ".
Според него това е невероятно.
" Цялата верига от производството до финалната доставка са най-малко 3-4 медиатора. Те имат своите надценки, тези надценки работят въз основата на конкуренция. За мен казусът е в институциите, които следва да контролират конкуренцията. Те са с изминал мандат, нямат политическа воля да правят това, за което са определени. Ние не следим целия развой и не го администрираме по метода, по който би желала Мая Манолова. Ние не можем да назначим на всяка верига на доставките по двама-трима ревизори, които да наблюдават всяка доставка ", добави Петров в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той акцентира, че пазарът работи посредством търсене и предложение.
" Има разлика сред таван на надценката и таван на цената. В Европейски Съюз има добре развито антимонополно законодателство. Има институции, които би трябвало да съблюдават за конкуренцията. Това, че те не си правят работата, не трябва да упрекваме законодателството, че е проблематично. Просто то би трябвало да се ползва с цялата си суровост. Ние няма да спрем да купуваме артикули от първа нужда. Не съм сигурен, че дребните магазини са задоволително конкурентни, с цел да могат да обезпечат такава огромна верига на доставки, каквато обезпечават огромните магазини ", разяснява финансистът.
Попитан дали има риск да забележим празни лавици по магазините, той отговори: " Ако ние стартираме да прекаляваме с администрирането и регулирането на цените, има много сериозен риск това да се случи, тъй като те ще се насочат към други износни пазари, където ще се обезпечава по-добра норма на облага ".
По думите му бюджетът ще бъде изработен в границите на 3% недостиг.
" Ние имаме растеж на заплатите в публичния бранш, който е 2 пъти по-висок от растежа на междинната работна заплата. Ние не можем стабилно да надуваме заплатите в бюджетния бранш, без те да се обезпечени с доходи. В рамките на администрацията има много работещи пенсионери, една от първите линии е да бъдат съкратени част от тези хора ", заключи Борис Петров.

