Тежкото положение на автомобилния сектор в Европа и неговото въздействие

...
Тежкото положение на автомобилния сектор в Европа и неговото въздействие
Коментари Харесай

Проверка на фактите: В криза ли е автомобилната индустрия в Европа?

Тежкото състояние на автомобилния бранш в Европа и неговото влияние върху стопанската система и работните места се трансформира в настояща политическа тематика.

Официални лица в Европа сигнализират за закъснение на производството на коли и електрически автомобили, обвинявайки за това несъразмерната регулация и мощната конкуренция от страна на световни съперници като Китай.

Автомобилният бранш е една от главните промишлености в Европа, която обезпечава 7 % от Брутният вътрешен продукт на Европейски Съюз .

Но производителите на коли се борят да се приспособяват към производството на електрически транспортни средства с акумулатори - преход, на който Брюксел залага, защото се приготвя да прекрати производството на коли с мотори с вътрешно горене до 2035 година, което е част от амбициозната му цел да стане първият климатично безпристрастен континент.

В скорошен отчет се показва, че блокът ще се нуждае от 800 милиарда евро , с цел да поддържа прехода към чиста сила и да се конкурира с все по-агресивните си съперници в международната търговия.

Екипът на Euroverify преглежда данните.

 

Производството на коли в Европа се срутва сред 2019 и 2022 година, преди да се възвърне още веднъж с незначителни темпове през 2023 година Но броят на новорегистрираните коли в Европейски Съюз към момента е по-нисък, в сравнение с е бил преди пандемията през 2019 година

Обезпокоително е, че делът на акумулаторните и plug-in електрическите транспортни средства в производството на европейските производители на коли е доста невисок и през последните месеци понижава.

 

 
 Cars Новорегистрирани електрически автомобили в страните от Европейски Съюз. Източник: ACEA.
През август регистрациите на електрически автомобили са намалели с 43,9% в съпоставяне със същия месец на 2023 година, което се дължи на поразителния спад от 68,8% в Германия, считана за промишлен център на блока.

Тарифите върху вноса на евтини електрически коли, създадени в Китай, които неотдавна наводниха пазара на Европейски Съюз и намалиха цените, би трябвало да влязат в действие на 31 октомври и да продължат да работят най-малко пет години.

Блокът се надява, че това ще възвърне лоялната конкуренция сред локалните производители на коли в Европа и китайските им съперници.

Някои считат, че новите стандарти на Европейски Съюз за въглеродни излъчвания, които би трябвало да влязат в действие през идната година, също ще оказват помощ за увеличение на производството на електрически коли в Европа.

От 2025 година законовото ограничаване за излъчванията на CO2 на колите ще намалее с съвсем една пета до към 94 грама на километър. Производителите ще бъдат изправени и пред нови годишни цели за излъчванията, които създават техните коли - стъпка, която, както се надява Брюксел, ще подтиква продажбата на коли с нулеви и ниски излъчвания.

„ Автомобилната промишленост не е в рецесия, в действителност тя е в преход “ , съобщи пред Euronews Люсиен Матийо, шеф „ Автомобили “ в организацията „ Транспорт и околна среда “ (T&E).

Важно е да се разбере, че пазарът на електрически автомобили в Европа е преплетен с задачите във връзка с излъчванията на въглероден диоксид, а през днешния ден задачите са същите като през предходните години, тъй че няма тласък за производителите на коли да продават повече електрически автомобили. “ Той добави, че това ще се промени „ коренно “ през идната година, когато ще влязат в действие идващите цели.

Водещата европейска асоциация на производителите на коли ACEA обаче приканва за незабавно преразглеждане и двугодишно отсрочване на регламента за въглеродни излъчвания, опасявайки се, че той може в допълнение да задуши конкурентоспособността на европейския бранш на електрическите транспортни средства.

 

През последните години локалната автомобилна промишленост в Китай се разраства бързо, а производството на електрически автомобили е подтиквано от великодушни държавни дотации по цялата верига на доставки.
 Electric Cars Брой на електрическите автомобили по света, 2017-2023 година Източник: Международна агения по силата.
През 2023 година Китай записва 16,1 млн. нови електрически транспортни средства с акумулатори спрямо 6,7 млн. в Европа. Нарастващият дял на Китай на международния пазар сега не демонстрира признаци на понижаване.
Източник: euronewsbulgaria.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР