Технологията може да разпознава текст с 80% точност, но засега

...
Технологията може да разпознава текст с 80% точност, но засега
Коментари Харесай

Meta разработи безконтактен невроинтерфейс, който отчита избора на клавиши от мозъка на потребителя

Технологията може да разпознава текст с 80% акуратност, само че към този момент остава в лабораторен стадий
Учени от Meta са създали система, която може да интерпретира мозъчни сигнали и да дефинира кои клавиши натиска човек без директно наблюдаване. В опит с присъединяване на 35 доброволци логаритъмът, основан на дълбока невронна мрежа, съумява да реализира 80% акуратност при разпознаването на букви. Тази технология обаче към момента е чисто лабораторна. Въпреки рестриктивните мерки си Meta преглежда този план като стратегическо направление, което може да хвърли светлина върху механизмите на човешкото мислене и да способства за развиването на изкуствения разсъдък.

Още през 2017 година Марк Зукърбърг разгласи, че Фейсбук работи върху технология, която ще разреши " писане непосредствено от мозъка ". По това време компанията планираше да сътвори плътно устройство - да вземем за пример шапка или лента за ръка - което да може да чете мозъчни сигнали и да ги трансформира в текст, без да са нужни импланти. Реализирането на тази концепция обаче се сблъска със съществени механически ограничавания и четири години по-късно Фейсбук се отхвърли от създаването на потребителска версия на устройството.
 
Въпреки прекратяването на комерсиалния план Meta продължава да финансира фундаментални проучвания в региона на невронауката. В новата работа, чиито резултати са докладвани в два препринта и в блога на компанията, учените са употребявали магнитоенцефалография (МЕГ) - технология, която улавя слаби магнитни полета, генерирани от нервната активност. Получените сигнали са подложени на дълбока обработка с невронни мрежи, което разрешава да се проучва мозъчната активност на индивида и да се съпостави с съответни натискания на клавиши.

Жан-Реми Кинг, началник на изследователската група на Meta " Мозък и изкуствен интелект ", акцентира, че главната цел на плана не е основаването на краен артикул, а проучването на фундаменталните правила на интелигентността. Според него разбирането на архитектурата и механизмите на човешкия мозък може да открие нови пътища в развиването на системите за ИИ. По време на опита системата показва дарба да разпознава букви, набрани от умел консуматор, с акуратност до 80%, като проучва единствено мозъчни сигнали. Това равнище на акуратност разреши на откривателите да реконструират цели фрази въз основа на записаните невронни сигнали.

" Опитът да се разбере точната архитектура или правилата на работа на човешкия мозък може да бъде ключът към създаването на машинен разсъдък. Точно това е пътят, който ние изследваме ", декларира Кинг.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР