Технологичният гигант Meta обяви планове за изграждане на 50 000

...
Технологичният гигант Meta обяви планове за изграждане на 50 000
Коментари Харесай

Meta с план да свърже 5 континента с 50 000 км подводен кабел

Технологичният колос Meta разгласи проекти за създаване на 50 000 км подводен кабел по целия свят. Проектът Waterworth - свързващ Съединени американски щати, Индия, Южна Африка, Бразилия и други райони - ще бъде най-дългият план за подводен кабел в света, когато бъде приключен.
Meta, която има Фейсбук, Instagram и WhatsApp, се стреми да разшири наличието си в технологиите оттатък обществените медии, в това число в изкуствения разсъдък (AI) и инфраструктурата, която го поддържа.
Компанията разгласи, че новият кабелен план, който е за няколко милиарда $, ще обезпечи " водеща в промишлеността съгласуваност " до пет съществени континента и ще помогне в поддръжка на неговите планове за изкуствен интелект. Той също по този начин ще увеличи свързаността по " цифровите автомагистрали " в света.
„ Този ​​проект ще даде опция за по-голямо икономическо съдействие, ще улесни цифровото включване и ще отвори благоприятни условия за софтуерно развиване в тези райони “, сподели Мета в обява в блог.
Кабелът ще бъде най-дългият до момента със система от 24 нишки, което му дава по-висок потенциал, съгласно компанията.
Подводните кабели стават все по-важни, защото обезпечават средства за зареждане на разнообразни цифрови услуги и транспорт на данни по целия свят със скорост. Има статистика че над 95% от международния интернет трафик се трансферира през подводни кабели.
Фирмата за изследване на телекомуникационния пазар TeleGeography показва, че сега има повече от 600 публично известни подводни кабелни системи по целия свят.
Това включва кабела 2Africa, подсилен от Meta и оператори на мобилни мрежи като Orange, Vodafone и China Mobile, който свързва три континента и обгръща 45 000 км.
И софтуерните компании, които служат като съществени снабдители на уеб услуги, са вложили големи суми в кабелна инфраструктура.
Google съобщи през 2024 година, че ще построи първия подводен кабел, свързващ Африка и Австралия, и разгласи инвестиция от 1 милиард $ за повишение на свързаността с Япония с два нови подводни кабела в Тихия океан.
Анализаторът на телекомуникациите и софтуерната промишленост Паоло Пескаторе сподели пред BBC, че Meta " е посочила мощно предпочитание да има повече част от свързаността ".
" Това е още една проява, защото се стреми да надскочи противниците в даването на неповторимо преживяване на потребителите посредством тясно консолидиране на хардуер, програмен продукт, платформа и възходящите желания към свързаността ", сподели той.
" В последна сметка тези ходове, въпреки и добре пристигнали от капиталова позиция, ще издигнат още повече неразбиране измежду регулаторните органи и други основни заинтригувани страни поради възходящото владичество на огромните технологии ", счита той.
Нарастващото значение на подводните кабели усили опасенията по отношение на тяхната накърнимост към офанзиви или произшествия.
След поредност от прекратени кабели, специалистите споделиха, че подводната информационна инфраструктура е възходяща сцена за геополитическо напрежение и спорове.
НАТО започва задача през януари за усилване на наблюдението на кораби в Балтийско море след щета на сериозни подводни кабели предходната година.
Meta сподели в обявата си в блога, обявявайки Project Waterworth, че ще сложи кабелната си система до 7000 метра дълбочина и ще „ употребява усъвършенствани техники за погребение в зони с висок риск, като плитки води покрай брега, с цел да избегне щета от корабни котви и други рискове “.
 
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР