ПП-ДБ с предложение: Намаляват администрацията с 15%! На какъв принцип и кога?
Тази седмица внесохме законопроекти за оптимизация на администрацията . Лесно е да се каже „ съкращения “, само че процесът е по-сложен. Администрацията е комплицирана система, в която тук-там не доближават хора , а на други има прекомерно доста . Това написа през днешния ден в обществената мрежа Фейсбук депутатът от „ Демократична България “ /ДБ/. Ето по какъв начин изясни той настояването на ПП-ДБ за промяна в администрацията:
„ Затова законопроектите, с изключение на условие за тригодишен проект за 15% понижаване на щата, стъпват на следните 4 ограничения:
1) централизирани състезания – преди състезанието в съответната администрация да има общи, централизирани проби за обща административна просветеност, за компютърни умения и други Така най-скандалните необразовани политически назначения няма да се случват. Още повече, че такива ще бъдат приложени и ма действите чиновници, и при два неизържани теста, ще бъдат съкращавани.
2) функционален разбор – нужно е да е ясно кои от законово-определените функционалности се извършват от коя част на администрацията и от какъв брой индивида. Има ли необезоечени функционалности, има ли дублирани функционалности, или даже непотребни такива. Така ще може да бъде направено преструктуриране, с което, нарес а всичко друго, да се понижи и числеността.
3) споделени услуги – всяка администрация има счетоводство, човешки запаси, ИТ и други Тези услуги могат да се изнесат в „ център за споделени услуги “ и вместо 50 администрации да имат по трима души за човешки запаси, да има един център с 50 чиновници, които са работят за всичките 50 администрации. Този развой го започнахме в кабинета „ Петков “, като бюджетното счетоводство беше централизирано за всички регионални администрации, а пилотно въведохме ръководство на човешки запаси сред три структури. Започнахме и разбор за ИТ споделени услуги (към МЕУ).
4) електронно ръководство – в случай че се съблюдаваха наредбите на Закона за електронното ръководство, най-малко част от чиновниците ‘на гише’ нямаше да има потребност да са там. И в композиция с останалите точки, това да докара до понижаване на общата щатна бройка.
На процедура, през европейски регулации, идват непрекъснато нови отговорности за администрацията. Т.е. естественият развой, в случай че никой не се намесва, е тя да се усилва. Затова би трябвало контрамерки, тъй че новите функционалности да се извършват по-добре, от по-компетентни и стимулирани чиновници, като в това време се понижи общата неефективност на системата.
Затова и ограниченията са толкоз съответни и са такива, които ще имат действителен резултат. И никога не са „ оповестяване на война на администрацията “, тъй като в съпротива е елементарно, само че когато управляваш ти би трябвало ефикасна администрация. Просто „ дайте да режем администрация “ е привлекателен популизъм, който обаче рискува да докара до още повече неефективност. 15% за 3 години е изцяло реалистично понижение, в случай че горните ограничения се извършват вярно. И в случай че вървят ръка за ръка с процеси по дерегулация, с които да отпадат функционалности. “
За още вести вижте
Присъединете се към нашия
Гражданин със сигнал до Искра.бг: Пази ли съдът Община Бургас?

