Тази седмица стана ясно, че от 1 декември отново ще

...
Тази седмица стана ясно, че от 1 декември отново ще
Коментари Харесай

С кола, градски танспорт или пеша - как избират да се придвижват европейците

Тази седмица стана ясно, че от 1 декември още веднъж ще е в действие възбраната за влизане в центъра на най-замърсяващите коли от евро категория 1 и 2. Докато това е една дребна, само че значима стъпка към огромна смяна, други европейски градове работят много по-радикално.
 Европейските градове, които не разрешиха колите
Европейските градове, които не разрешиха колите

От 1 декември има възбрана за влизането в центъра на София на по-стари коли

А в духа на тези забрани и трендове, обръщаме взор към на Европейската комисия за качеството на живота в европейските градове през 2023 година В него се обръща внимание на използването на коли в огромните градове, на ролята на публичния превоз и на различните способи за напредване. И се извеждат няколко съществени трендове.

По-голям град, по-малко коли

Още през 2021 година Европейска комисия разгласява своя проект за градска подвижност, съгласно който главните точки в един град би трябвало да бъдат леснодостъпни както за неговите поданици, по този начин и за гостите. А основна роля се дефинира на градския превоз, ходенето пешком и напредването с велосипед.

Според данни на комисията, 48% от жителите на градовете използват автомобили, като този % варира и е най-нисък в Стокхолм (28%), а най-голям в Брага (70%). Оказва се, че той зависи директно от размера на града - доста повече хора употребяват коли в градовете с до 250 хиляди поданици, отколкото в тези с милиони население.
 Снимка 689447

И в множеството европейски страни столиците им са градовете, където коли се употребяват минимум от жителите. Седем от десетте, избрани по този симптом, са столици, като изключения са единствено Женева, Цюрих и Грьонинген. Основната причина за това са както големите тапи, по този начин и таксите.

В съответствие сред половете, лек превес имат мъжете - 50% от тях употребяват автомобил в града, до момента в който при дамите процентът е 46. Най-много се придвижват с коли хората сред 40 и 54 години. Семействата с деца съвсем логично използват колата си по-често в сравнение с тези без. Най-често сядат зад кормилото тези, които работят на цялостен работен ден.

По-голям град, повече пасажери в градския превоз

Колкото по-малко хора пътуват с коли, толкоз повече употребяват градския превоз - тази причинност е вярна за огромните европейски градове. 43% от интервюираните дават отговор, че употребяват постоянно този метод на напредване. Процентът още веднъж варира в другите страни като е най-голям в Прага (70%) и най-нисък в Никозия (16%).

В градовете до 250 хиляди поданици постоянните ползватели на градския превоз са към 35%, а в тези с население над милион души - цели 47%. Най-голям е процентът на прилагане на обществения превоз в столиците на градовете и това се дължи на първо място на обстоятелството, че там мрежата е най-уредена. А и, както към този момент споменахме, множеството хора заобикалят да карат и това прави метрото и рейса по-евтината и бърза опция.
 Снимка 689448

Повече дами, в сравнение с мъже се возят в градския превоз в европейските градове. Също по този начин пасажерите са предимно между 15 и 24 и над 55 години. Хората, които живеят сами, както и пенсионерите, също постоянно залагат на този метод на напредване.

Колоезденето - една не толкоз известна опция

Оказва се, че карането на колело към момента е желан метод за напредване в много малко европейски градове. Според отчета, едвам към 14% от интервюираните споделят, че карат колело всеки ден, като множеството от тях са в градове с население до 250 хиляди души, а в тези с над милиони броят им е още по-малък. 

Само три са градовете в Европа, в които процентът на колоездачите е над 35 - Грьонинген (46%), Амстердам в Нидерландия и Копенхаген в Дания. Именно с тях и процентът на ползващи коли и градски превоз е най-нисък - просто хората избират да са на две гуми. Най-нисък е процентът в Рим, Белград и Вилнюс - едвам 5. Повече мъже, в сравнение с дами, избират да се придвижват с велосипед в града. Най-активна е групата от 15 до 24 години. 
 Снимка 689449

Ходенето пешком - все по-често избор

Дали поради редицата научни обстоятелства в употребява на ходенето пешком или друга причина, от ден на ден поданици на европейските градове избират да се придвижват в града точно по този начин. Средно процентът е 27, като най-голям е в Париж (40%), а най-нисък - в Истанбул и Анкара (16%). Колкото по-голям е един град, толкоз по-малко хора избират да вървят пешком - напълно разбираемо.
 В кои европейски градове хората са най-самотни
В кои европейски градове хората са най-самотни

И къде се намира София в тази ранглиста

В отчета се отбелязва, че спрямо 2019 година е регистрирано нарастване с цели 30% на хората, които избират да вървят пешком в града. А като съществена причина за него се акцентира коронавирус пандемията и желанието да се заобикаля скупчването на хора в градския превоз. Но да се надяваме, че това е една наклонност, които ще продължи да се следи, тъй като е за положителното на всички.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР