Търсенето на сезонна работа в чужбина отново се активизира след

...
Търсенето на сезонна работа в чужбина отново се активизира след
Коментари Харесай

Какви са рисковете при търсене на работа в чужбина?

Търсенето на сезонна работа в чужбина още веднъж се засилва след пандемията.

Инспекцията по труда напомня сигналите за евентуална машинация при наемането им.  Затова, в случай че сте решили да работите сезонно в друга страна би трябвало да имате поради някои значими неща.

Независимо от метода на изпращане, устроените на работа лица следва да бъдат известени документално за минималните условия на труд в приемащата страна (в която ще се поставя трудът).

Във всеки случай законодателството планува също изпращането да бъде официализирано с писмен документ (трудов контракт, акт на изпращане, съглашение за командироване,

посреднически договор), в който  задължително се показват уговорените условия на труд и заплащане в сходство със законодателството на приемащата страна –  размерът на главното и на спомагателните трудови възнаграждения;

изискванията за полагане на ексклузивен и на нощен труд и размерът на заплащането им;

продължителността на работния ден и работната седмица, на дневната, междудневната и седмичната почивки; дните на формалните празници; размерът на платения годишен отпуск;

изискванията за жилищно настаняване на служащия или служителя; други финансови условия на командироването или изпращането (пътни разноски, квартира и др.).

От лицата не могат да бъдат изисквани  авансово такси и други заплащания.

Законосъобразното практикуване на активност, ориентирана към устройване на лица на работа в чужбина, изисква наложителна регистрация на компаниите медиатори и  предприятията, които обезпечават краткотрайна работа (ПОВР) .

Работници зад граница могат да бъдат изпратени и от шеф като командировани лица в границите на даване на услуги.

Едни от най-сигурните знаци за допустима машинация  са настояването кореспонденцията да се води онлайн или по телефон, както и отводът от директен контакт на предлагащия претовареност с търсещия работа или уговаряне на срещи отвън офис.

От търсещите работа лица не могат да бъдат изисквани и такси или други заплащания, с цел да бъдат устроени на работа.

При изпращане посредством командироване, сигнал за машинация е , когато работодателят работи като така наречен „ пощенска кутия “, т.е. не развива забележителна идентична активност в България, а подписва трудови контракти с лицата само с цел да ги изпрати зад граница.

По план „ Контрол на командированите лица “, финансиран по Оперативна стратегия „ Развитие на човешките запаси “, съфинансирана от Европейския съюз посредством Европейския обществен фонд,

Инспекцията по труда сътвори въпросник за самокритика, благодарение на който може да се ревизира дали командироването има белези на недействително.

Той е наличен на единния народен уебсайт  относно командироването на служащи, поддържан от Агенцията.

Ако се изпраща посредством компания медиатор, лицето би трябвало да има подписан посреднически контракт с нея и да потегля от България със подписан трудов контракт с работодателя, при който ще работи в приемащата страна, на понятен за него език.

Най-често се оферират контракти на двата езика – на български и на страната, в която ще се поставя трудът.

При изпращане от ПОВР служащият би трябвало да получи образец от трудовия контракт, подписан с предприятието, осигуряващо краткотрайна работа, и копие от регистрацията му в Национална агенция за приходите.

Самото изпращане в предприятието ползвател се прави с писмен акт.

работното място, наименованието на длъжността и характерът на работата, както и длъжностното лице, при което следва да се яви служащият или служителят.

Актът се връчва на служащия или служителя против автограф не по-късно от един работен ден преди датата, избрана за постъпването му на работа в предприятието ползвател, като се отбелязва датата на връчването му.При командироване в границите на даване на услуги трудовият контракт е с командироващия шеф. Условията на труд при командироването се разказват в съглашение, което се подписва сред работодателя и командирования служащ.

Ако жителите смятат, че трудовите им права са нарушени, те могат да се извърнат към Изпълнителна организация „ Главна ревизия по труда “, с цел да бъдат сигнализирани органите в приемащата страна. Важно за контролните органи е да  разполагат с данните за работодателя в приемащата страна, при който ще поставят труд, и за обекта, където работят.  За българите, работещи в чужбина, се поддържа телефонен номер 00359 2 8101 747, на който могат, в работно време, да потърсят консултация и подпомагане.

На уеб страницата на Инспекцията по труда , в секцията „ За работодатели и работещи “, е оповестена потребна информация за работа в Европейския съюз за изискванията на труд и живот в страните членки.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР