Тъмната енергия - мистериозната сила, която кара Вселената да се

...
Тъмната енергия - мистериозната сила, която кара Вселената да се
Коментари Харесай

Изследванията на тъмната енергия поставят под въпрос теорията на относителността на Айнщайн

Тъмната сила - мистериозната мощ, която кара Вселената да се уголемява - наподобява претърпява такава смяна, че слага под въпрос настоящето ни схващане за времето и пространството, откриха учени.

Някои считат, че са на прага на най-голямото астрономическо изобретение напоследък. Предварителните резултати сочат, че откритието може да наложи фундаментално преразглеждане на съществуващите теории за структурата на Вселената, учредени на теорията на относителността на Алберт Айнщайн.

Необходими са още данни, с цел да се потвърдят тези открития, само че професор Офер Лахав от Лондонския академични лицей съобщи, че може би сме очевидци на смяна на парадигмата в разбирането ни за Вселената.

„ Това е трагичен миг “, сподели той в коментар за Би Би Си.

Откриването на тъмната сила през 1998 година единствено по себе си беше потрес. Преди това се смяташе, че разширението на Вселената продължава още от Големия гърмеж, т.е. от нейното раждане, само че че разширението би трябвало да се забавя заради гравитацията. Наблюденията на американски и австралийски учени обаче демонстрираха, че процесът на разширение, в противен случай, се форсира. Те не знаели каква мощ го предизвиква, по тази причина му дали име, отразяващо тяхното незнание - тъмна сила.

Въпреки че към момента не знаем какво тъкмо съставлява тъмната сила (това е една от най-големите загадки на науката), астрономите могат да я мерят и да учат вероятните промени, като следят по какъв начин галактиките са се отдалечавали една от друга с все по-нарастваща скорост в разнообразни интервали от историята на Вселената.

Един от инструментите, построени за намиране на отговори на тези въпроси, е Спектроскопският инструмент за проучване на тъмната сила (DESI) в Националната обсерватория Кит Пик, издигната покрай Тусон, Аризона. Той се състои от 5 000 оптични датчика, всеки от които съставлява роботизиран телескоп, който бързо сканира галактиките.

Миналата година откривателите от DESI откриха данни, които допускат, че резултатите на тъмната сила се трансформират с течение на времето. Миналата година откривателите от DESI откриха данни, че въздействието на тъмната сила се е трансформирало с течение на времето.

Скоростта, с която Вселената се уголемява, продължава да се усилва, само че в избран миг това ускоряване е почнало да се забавя. Това значи, че в даден миг (ако забавянето продължи) то ще стане негативно и тогава разширението може да тръгне в противоположна посока и да приключи с така наречен огромна компресия - развой, който е противоположен на Големия гърмеж.

Както отбелязва „ Гардиън “, до момента тъмната сила се приемаше за константа, което прави по-вероятен различен сюжет за края на света - Голямото заледяване или топлинната гибел на Вселената вследствие на възходящата ентропия.

Много откриватели смятаха, че това е просто неточност при приемането на данните. Но една година по-късно „ грешката “ единствено се е засилила.

„ Доказателствата в този момент са още по-силни, в сравнение с преди “, разяснява професор Сешадри Надатур от Университета в Портсмут.

„ Направихме доста спомагателни проби и те ускоряват увереността ни, че резултатите не се дължат на някакъв незнаен фактор, който въздейства на данните “, добавя той.

„ Странни резултати “

Новите открития към момента не са достигнали прага, нужен за формалното признание на откритието, само че към този момент привлякоха вниманието на доста астрономи, в това число на професор Катрин Хейманс от Единбургския университет, която носи купата Кралски астроном на Шотландия.

„ Тъмната сила се оказа даже по-странна, в сравнение с си мислехме “, сподели тя пред Би Би Си. „ През 2024 година данните бяха напълно пресни, никой не беше сигурен в това. Но в този момент, когато са налични повече данни и научната общественост ги е разгледала деликатно, въпреки да остава опцията това отклоняване в данните да изчезне, към момента има късмет да сме на прага на в действителност огромно изобретение “, добави Катрин Хейманс.

И по този начин, какво предизвиква тези промени?

„ Никой не знае! “, сподели радостно професор Лахав. „ Ако новият резултат от проучването е правилен, тогава би трябвало да открием механизма, който предизвиква тези промени. А това може да значи основаването на напълно нова доктрина и това прави обстановката безусловно вълнуваща “.

DESI ще продължи да събира данни през идващите две години. Планът е да бъдат измерени към 50 милиона галактики и други ярки обекти. Това би трябвало дефинитивно да удостовери или отхвърли наблюденията на учените.

„ Нашата цел е да позволим на Вселената да ни каже по какъв начин работи и може би тя ни споделя, че е по-сложна, в сравнение с си мислехме “, съобщи Андрей Цуцеу, откривател от Националната лаборатория „ Лорънс “ в Бъркли, Калифорния.

Сътрудничеството в границите на DESI включва повече от 900 откриватели от над 70 организации от целия свят. Учените се надяват да научат доста за тъмната сила и благодарение на задачата на Европейската галактическа организация (ЕКА). Телескопът „ Евклид “ ще може да огледа още по-далеч от DESI и да даде още по-подробни данни. Той беше изстрелян през 2023 година, а тези дни ЕКА разгласява нови фотоси от него.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР