Световният шампион САЩ надделя над настоящия носител на златото Канада

...

САЩ взе хокейната титла при жените след 20-годишно чакане

Световният първенец Съединени американски щати надви над сегашния притежател на златото Канада с 3:2 (1:0, 0:2, 1:0, 0:0, 1:0) след осъществяване на дузпи на финала на олимпийския шампионат по хокей на лед за дами.

Канадките, които бяха спечелили последните четири олимпийски финала, три от които тъкмо против американките, бяха в серия от 24 следващи победи на Зимни игри.

Двата отбора се срещнаха в груповата фаза и тогава " Кленовите листа " победиха с 2:1.

В днешния край Съединени американски щати поведе 26 секунди преди края на първия интервал при цифров превес с попадение на Хилъри Найт.

Хейли Ървинг изравни във втората на втората част, а 4:55 минути по-късно Мари-Филип Пулен даде задатък на Канада.

Американките изравниха 6:21 минута преди финалната сирена на постоянното време след прецизен изстрел на Моник Ламуро-Морандо.

До края и в продължението двата състава действаха по-предпазливо и се стигна до дузпи. След първата серия от по пет осъществявания резултатът беше 2:2, а при шестото Жослин Ламуро-Дейвидсън осъществя, а Мегън Агоста не съумя да преодолее вратарката Мади Рууни и Съединени американски щати победи, както и преди година на финала на международното състезание също с 3:2 с дузпи.

Рууни изигра съществена роля за успеха с 37 спасявания в дуела, а американките сграбчиха златото за първи път от Нагано 1998 година, когато женският хокей на лед дебютира в олимпийската стратегия.
Източник: btvnovinite.bg