Politico: Светът несъзнателно върви към най-тежката ядрена криза досега
Светът неумишлено върви към най-тежката нуклеарна рецесия до момента. Въпреки че немският канцлер Олаф Шолц неотдавна насилствено одобри американския проект за разполагане на ракети със междинен обхват до 2500 км в страната от 2026 година, доста германци остават скептични, даже неговите съпартийци.
Лидерът на Социалдемократическата партия (ГСДП) в Бундестага Ролф Мютцених изрази неодобрение от концепцията Москва да бъде държана на прицел от Берлин.
Той твърди, че „ не всяко оръжие прави Германия по-безопасна “ и подлага на критика решението на Шолц като незадоволително обосновано.
Politico: Светът неумишлено върви към най-тежката нуклеарна рецесия до момента 03.08.24 20:57 „ Пирогов “: Пострадалото от трактор дете в Созопол е в тежко положение с политравма 03.08.24 20:34 Надежда тука всяка оставете – по какъв начин ПП-ДБ сътвориха следващото юридическо дъно?! 03.08.24 19:59 Протести и вълнения във Англия след убийството на трите деца в танцово студио 03.08.24 19:39 България още веднъж гори: Разраства се пожарът край Църварица, има заплаха за къщите 03.08.24 18:57Според Мютцених разполагането на ракети със междинен обхват няма да способства за сигурността на Германия, нито ще подсигурява мира в Европа.
Руският президент Владимир Путин предизвести, че ракетите евентуално биха могли да бъдат оборудвани с нуклеарни оръжия и заплаши с отговор. Неговият коментар пристигна като реакция на оповестеното от Съединени американски щати разполагане на ракети със междинен обхват в Европа, което съгласно Путин нарушава салдото на силите на континента.
Светът неумишлено върви към нуклеарна рецесия
Възраженията на членовете на Народното събрание от ГСДП идват, макар че Бундестагът в действителност няма думата по въпроса, защото разполагането не включва обществени разноски и няма да бъде следено от немските военни. Решението за разполагане на ракети със междинен обхват в Германия е най-вече политическо и се управлява от Съединените щати. Това провокира различия в ръководещата коалиция, защото някои партии, в това число ГСДП, избират дипломатически решения на интернационалните рецесии.
Опозиционните партии в Германия също подлагат на критика решението на Шолц.
Например Свободната демократична партия (FDP) твърди, че разполагането на ракети със междинен обхват е нужна мярка за въздържане на евентуална съветска експанзия. От друга страна, партията Левицата е изрично срещу разполагането на каквито и да било нуклеарни оръжия на немска земя, като твърди, че това усилва риска от ескалация и спор.
В умозаключение, макар че немският канцлер Олаф Шолц наскоро одобри американския проект за разполагане на ракети със междинен обхват в Германия, доста германци, в това число членове на неговата лична партия, остават скептични по отношение на успеваемостта и нуждата на това решение. Тази липса на консенсус отразява по-широките интернационалните диспути по отношение на ролята на нуклеарните оръжия в обезпечаването на националната сигурност и поддържането на световния мир.
Източник: Politico /Превод:
Още вести четете в: Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News