Стареенето както на тялото, така и на мозъка, зависи от

...
Стареенето както на тялото, така и на мозъка, зависи от
Коментари Харесай

Мозъкът старее с различни темпове

Стареенето както на тялото, по този начин и на мозъка, зависи от доста и разнообразни фактори. А в случай че желаеме да се запазим оптимално млади, би трябвало да бъдем наясно с тях, с цел да можем да създадем оптималното и да останем с избистрен разум дълги години. Ето и какво откриха по тематиката шотландски учени от Lothian Birth Cohorts.

Те вършат разбор на резултати от разнообразни проби и стигат до извода, че скоростта на стареене на мозъка е обвързвана както с разнообразни фактори, показали се още в детството, по този начин и с метода ни на живот като възрастни - само че всеки в друга степен.

Изследователите подчертават не върху едно съответно нещо, което крие голям риск от когнитивен спад, а върху доста дребни неща, които също могат да имат не по-малко важен резултат върху мозъчната активност. Според тях факторите на живот, когато се разглеждат дружно, са отговорни за към 20% от разликите в когнитивните качества на възраст сред 70 и 82 години.

С ядрено-магнитен резонанс, който вършат на участници на 70, 80 и 90 години, те откриват значителни разлики в мозъка - до момента в който при някои той е като на юноша, при други се следят обилни промени, увреждания на връзките сред бялото вещество, струпване на плаки и други признаци, присъщи за когнитивния спад и болести като деменция и Алцхаймер.

И това няма по какъв начин да не провокира въпроса на какво се дължат тези обилни разлики. Но пък и дава надежда, че мозъчното стареене не е неизбежно и може даже на 70 да си останем с разум като 30-годишни и по този начин да отидем в графата на " когнитивните суперстарци ".  " Не всички аспекти на стареенето на мозъка се случват дружно при едни и същи хора ", считат учените.

В проучването се изброяват и някои от факторите, които оказват най-съществено значение върху когнитивното стареене. На първо място се слага сънят - когато той е фалшив или непълен, това води до утежняване на мозъчните функционалности. Негативен резултат оказват и депресивните, и тревожни положения, които са посочени като предпоставка за невродегенеративни болести.

Ходенето или каране на колело три пъти седмично са посочени като елементарен и ефикасен метод за поддържане на мозъка ни по-млад. Ако към тях прибавим и здравословна диета, резултатът е още по-добър. Някои проучвания предлагат и медитацията като начин за поддържане на когнитивните качества.

Сред общо 12-те фактора от живота ни, които оказват въздействие върху стареенето на мозъка, са посочени още равнищата на кръвно налягане, кръвна захар и холестерол, показателят на телесна маса, консумацията на алкохол, тютюнопушенето, стресът, обществените връзки и намирането на смисъл и цел в живота, пояснява CNN.

Препоръката на учените е да посещаваме постоянно персоналния си доктор - най-малко един път или два пъти в годината и да държим под надзор изброените нагоре индикатори, които са пряко свързани с цялостното ни здравословно състояние. Те изясняват също по този начин, че други фактори като здравето на костите и мускулната мощ също с времето могат да се окажат свързани с това какъв брой бързо старее мозъка ни. С две думи, за да бъде здрав той, би трябвало и тялото ни да е в отлична форма, написа lifestyle.bg.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР