Бившият премиер на Бангладеш е разследван за убийство
Срещу някогашния министър председател на Бангладеш Шейх Хасина е почнало поради убийството на мъж от полицията по време на цивилен вълнения предишния месец, предава „ BBC “.
Шест други високопоставени лица от предходното държавно управление също са разследвани след седмици на смъртоносни безредици в столицата Дака.
Адвокатът Мамун Миа, който е завел делото от името на частно лице, съобщи, че съдът в Дака е наредил на полицията да одобри „ делото за ликвидиране против обвинените лица “ . Това е първата стъпка в наказателното следствие според законодателството на Бангладеш .
Хасина подаде оставка и напусна страната по-рано този месец, бягайки в Ню Делхи, Индия, откакто политически безредици дестабилизираха държавното управление.
Повече от 400 души бяха убити в продължение на седмици на студентски демонстрации против Хасина. Много от тях бяха убити от полицията по нейна заповед.
Бизнесменът Амир Хамза подава молба за формиране на дело за ликвидиране през юли, откакто локалният продавач на хранителни артикули Абу Саид е прострелян в главата, до момента в който пресича пътя. Той разказал пред съда, че на 19 юли студенти са провеждали кротичък митинг, а полицията е стреляла безсистемно по тълпата , оповестява „ BBC Bangla “.
Хамза посочи, че не е родственик на Саид, само че се е обърнал към съда, защото фамилията на Саид не е разполагало с финансови средства, с цел да заведе дело. Пред осведомителна организация „ Ройтерс “ той описа:
„ Аз съм първият елементарен жител, който прояви храброст да предприеме тази правна стъпка против Шейх Хасина за нейните закононарушения. Ще доведа делото до дъно. “
Магистратът Раджеш Чоудхури подреди на полицията да проверява делото, което е първото заведено против Хасина от началото на митингите. Сред разследваните лица е и някогашният министър на превоза и мостовете Обайдул Куадер .
Правителството на Хасина , което беше на власт в продължение на 15 години, е упреквано в необятно публикувани нарушавания на правата на индивида и е преследвано от изказвания за ширеща се корупция .
Последните студентски митинги започнаха при започване на юли с мирни претенции на студентите от университетите за унищожаване на квотите за работа в държавната администрация, след което се трансфораха в по-широко придвижване за събаряне на държавното управление. Хасина прикани полицията да предприеме строги ограничения против протестиращите, като ги назова „ не студенти, а терористи, които желаят да дестабилизират нацията “ .
Наскоро образуваното ново държавно управление включва доста от протестиращите и е ръководено от носителя на Нобелова премия за мир Мохамед Юнус .
Хасина ще се върне в страната, когато бъдат оповестени изборите, заяви синът ѝ Саджиб Уазед Джой.
Лена Бориславова със подозрения, че Сарафов ще имитира активност по случая с Вълка