Спортът и двигателната активност подобряват не само здравето, но и

...
Спортът и двигателната активност подобряват не само здравето, но и
Коментари Харесай

Започва изграждането на 4 нови физкултурни салона в община Казанлък

Спортът и двигателната интензивност усъвършенстват освен здравето, само че и просветителните резултати на учениците. Децата, които спортуват и учат, се оправят по-добре в живота от тези, които единствено учат. Това сподели министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на гала, с която се дава алегоричен старт за построяването на четири нови физкултурни салона в учебни заведения в Казанлък. Инвестицията се осъществя по програмата на МОН за създаване и главен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони 2024 – 2027 година

С мярката ще бъдат построени нови и съвременни салони в главните учебни заведения " Антон Страшимиров ", " Св. Паисий Хилендарски " в село Хаджидимитрово и " Христо Ботев " в село Енина, както и в ОУ „ Мати Болгария “, които бяха хазаин на събитието. „ По този метод всички четири учебни заведения, в които нямаше салони, ще бъдат основани такива и Казанлък няма да има учебно заведение без физкултурен салон “, посочи министърът и поздрави локалната администрация за отличните резултати. По програмата на МОН ще бъде осъществен и повсеместен ремонт на противоречивата площадка в ОУ " Георги Кирков “. Общата инвестиция по тези планове в общината ще надвиши 6 млн. лв.. „ Активното спортуване е една от най-важните действия, които би трябвало да вършат децата в учебно заведение, “ добави министърът.

Кметът на Общината Галина Стоянова благодари на министър Вълчев за положителното съдействие за взаимните действия. На събитието участва и националният представител Илияна Жекова.

При визитата си в Казанлък министърът връчи и дипломите за висше обучение на абитуриенти от компетентност „ Технологии на машиностроенето “ от Техническия лицей в Казанлък – образователна база на ТУ-София. Вълчев поздрави младите експерти с избора на техническо обучение, което по думите му е извънредно значимо за социално-икономическото развиване на страната. „ Поздравления за общината, както и за работодателите, които освен влагат в подготовката на бъдещите фрагменти и развиват локалната промишленост, само че и поддържат колежа “, добави той. От своя страна кметът на Казанлък благодари на министър Вълчев, който в предходния си мандат се ангажира персонално с разкриването на филиала на образователното заведение. По време на церемонията тя акцентира, че всички завършващи сполучливо се осъществят в предприятията в района. На събитието участва и ректорът на Техническия университет в София проф. доктор Георги Венков.

По-рано денем министър Вълчев взе участие и във конгрес за изкуствения разсъдък в Тракийския университет в Стара Загора. Според министъра изкуственият разсъдък може да бъде сполучливо употребен в системата най-малко под три разнообразни форми – с образования, които да приготвят учениците и учителите за вярното му потребление, само че и като инструмент за по-ефективно учене и преподаване. Третата опция е за даване на персонализирано образование, което да дава отговор на самостоятелните потребности, ползите и мощните страни на всеки възпитаник и студент.

„ Образователните системи се трансформират, с цел да отговорят на цифровата промяна и изкуствения разсъдък. Вместо да дават познания и фактология, те насочват напъните си за повишение на компетентностите и мотивацията на учениците, за подобряването на учителската работа и смяна на методите на преподаване “, означи министър Вълчев. По думите му най-същественият въпрос пред актуалното обучение е по какъв начин да подготвим децата и студентите за бъдеще, в което технологиите ще трансформират публичните системи в дълбочина. „ Това изисква преосмисляне на методите – от тясна специализация към създаване на по-широка основа от познания и умения, които развиват адаптивност и критическо мислене “, посочи Вълчев. На фокус би трябвало да бъдат сложени както филантропичните, по този начин и задълбочените математически и природонаучни компетентности, които са основа за схващане и основаване на логаритми.

Модератор на форума беше Първан Симеонов, а присъединяване взеха ректорът проф. доктор Добри Ярков, ръководителят на Национален браншов профсъюз „ Висше обучение и просвета “ към КНСБ проф. Лиляна Вълчева и други

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР