На дъното на Балтийско море е прекъснат оптичен кабел, свързващ Финландия и Германия
Според източници от мрежата оптичен информационен кабел, минаващ по морското дъно сред Финландия и Германия е бил развален в резултат на външно влияние. Това оповестява осведомителна организация Ройтерс, като се базира на данни от финландската държавна компания за киберсигурност и телекомуникации Cinia.
Кабелът C-Lion1 с дължина 1200 километра, преминаващ през Балтийско море от Хелзинки до немското пристанище Рощок е отказал през днешния ден към 06:00 ч. българско време. Внезапното спиране евентуално се дължи на обстоятелството, че кабелът е бил физически развален, макар че към момента не е осъществена инспекция на целостта му. Според източника повредата е зародила покрай южния завършек на шведския остров Еланд, а отстраняването на повредата ще отнеме сред 5 и 15 дни. Cinia добави, че си сътрудничи с управляващите при следствието на случая и определянето на повода за повредата на подводния кабел.
Миналата година подводен газопровод и няколко телекомуникационни кабела, минаващи под Балтийско море бяха съществено развалени при случай, който провокира сериозна угриженост в района. Според финландската полиция случаят може да е бил породен от китайски контейнеровоз, който е хвърлил котва край газопровода и телекомуникационните кабели.




