Според ежегодната класация на списание Форбс“, най-богатият човек в света

...
Според ежегодната класация на списание Форбс“, най-богатият човек в света
Коментари Харесай

Най-богатият владетел в историята, за когото повечето хора дори и не са чували

Според годишната ранглиста на списание „ Форбс “, най-богатият човек в света към сегашния миг е Илон Мъск. Неговото положение се прави оценка на внушителните 219 милиарда $.

Сумата безспорно е впечатляваща, само че е доста по-малка от благосъстоянието на един африкански държател, живял през XIV век. Става въпрос за Манса Муса, който управлявал Малийската империя в продължение на към три десетилетия. Учените считат, че той е най-богатият държател в международната история. Техните калкулации сочат, че по актуалните стандарти положението му било в размер на над 400 милиарда $.

Mansa Musa developed cities like Timbuktu and Gao into important cultural centers. He also brought architects from the Middle East and across Africa to design new buildings for his cities.
— African Hub (@AfricanHub_)
Ето какво споделя по този мотив професорът по история от университета в Мичиган Рудолф Уеър: „ Какво е оптималното количество злато, което съгласно вас може да има един човек? Когато си отговорите на този въпрос, умножете въпросното количество по две. Според историческите източници, благосъстоянието на Манса Муса било толкоз огромно “.

Възходът на Малийската империя

За произхода на Манса Муса се знае относително малко. Предполага се, че е роден през 1280 година и е представител на династията Кейта. Той станал държател на Малийската империя при започване на XIV век – съгласно някои историци, това се случило през 1307 година, а съгласно други – през 1312 година Манса Муса наследил на престола Мохамед ибн Ку, който липсващ по време на корабоплаване. Сирийският историк Шабаб ал-Умари твърди, че той бил захласнат от Атлантическия океан и желал да разкрие неговите секрети. Някои историци допускат, че Мохамед ибн Ку и спътниците му достигнали Южна Америка, само че доказателства в поддръжка на тази доктрина няма.

Когато почнало ръководството на Манса Муса, в състава на Малийската империя влизали територии, в началото принадлежели на Ганайската империя. Той съумял да разшири доста границите на своите владения, присъединявайки към тях редица градове, в това число Тимбукту. Малийската империя обхващала елементи от актуалните територии на Сенегал, Мали, Буркина Фасо, Нигер, Мавритания, Гамбия, Гвинея, Гвинея-Бисау и Кот д’Ивоар. Учените означават, че в тези региони имало богати залежи на злато и сол. Според някои откриватели, по време на ръководството на Манса Муса Малийската империя имала половината злато в целия тогавашен свят.

По пътя към Мека

Въпреки несметните благосъстояния, с които разполагал Манса Муса, за него били чували малко хора отвън рамките на Малийската империя. Това се трансформирало през 1324 година, когато той решил да отиде на поклонение в Мека, минавайки през Сахара и Египет.

Разбира се, владетелят не пътувал самичък. Той бил съпроводен от към 60 000 бойци, плебеи, търговци и други негови жители. Много от тях носели облекла, направени от персийска коприна, а на всичкото от горната страна имали и всевъзможни златни декорации. В кервана имало и огромен брой камили и коне, които били употребявани за превозването на стотици килограми чисто злато.

Atlantic Ocean, and never returned. Mansa Musa inherited a kingdom that was already wealthy, but his work in expanding trade made Mali the wealthiest kingdom in Africa. His riches came from mining significant salt and gold deposits in the Mali kingdom.
— African Hub (@AfricanHub_)
Това представление нямало по какъв начин да остане неусетно. Според историка Шихаб ал-Умари, Манса Муса бил посрещнат в Кайро от един от съветниците на султан Мохамед ал-Насир. Той предложил двамата владетели да се срещнат, само че Манса Муса отклонил поканата, отбелязвайки, че няма време за губене и желае да дойде допустимо най-скоро в Мека.

Истинската причина обаче най-вероятно била друга. В един от текстовете, отдадени на пътуването, се цитира мъж, наименуван емир Абу. Ето какво споделя той:

„ Осъзнах, че концепцията за тази среща отвращава Манса Муса, защото ще би трябвало да се поклони и да целуне ръката на султана…аз продължих да го увещавам, а той да се оправдава, само че протоколът изискваше Манса Муса да се срещне със султана, тъй че не стопирах да упорствам, до момента в който не се съгласи “.

Срещата не почнала безпрепятствено, защото Манса Муса в началото отказал да се поклони, само че малко по-късно склонил да го направи. След това двамата владетели провели другарски диалог и си разменили обилни дарове.

Опасна благотворителност

Съвсем скоро Манса Муса се трансформирал в същинска сензация. Без да се замисля, той подарявал скъпоценности и купувал всевъзможни предмети от египетските търговци на извънредно повишени цени. Хората били безпределно впечатлени от неговото благосъстояние, само че щедростта му се трансформирала в голямо тестване за локалното население. Тя довела до внезапно обезценяване на златото, а египетската стопанска система изпаднала в тежка рецесия. Според модерни оценки, държанието на Манса Муса нанесло загуби на Египет в размер на почти 1,5 милиарда $.

На връщане от Мека малийският държател още веднъж минал през Египет и се опитал да подкрепи локалната стопанска система, изкупувайки злато на повишени цени. Според историка Люси Дюран, шутовете от кервана на Манса Муса, които създавали разнообразни произведения, отдадени на неговите подвизи, били огорчени от дейностите му. „ Те отказали да пеят песни за него, защото считали, че пръска ресурсите на империята отвън нейните граници “, отбелязва тя.

Mansa Musa was the richest man in the world with a net-worth of 400-415 Billion dollars, he ruled the Mali Empire in Africa from 1312-1337 (25 years)..
— Mr. Morale
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР