Подготвя ли се Фед да намали лихвените проценти въпреки несигурността около изборите?
Според много пазарни анализатори Федералният запас може да се приготвя за понижаване на лихвения % с четвърт пункт през идната седмица.
Мнозина считат, че задачата му е да намали лихвения % по федералните фондове до 4.5%-4.75% в изискванията на стопански провокации и политическа неустановеност.
Решението, което ще бъде взето единствено няколко дни след президентските избори в Съединени американски щати, отразява деликатния метод на Фед за балансиране сред контрола върху инфлацията и икономическия напредък.
Макар че през октомври се следиха слаби данни за броя на работните места – единствено 12,000 нови позиции, дължащи се на фактори като урагани и стачки, общите стопански индикатори сочат резистентност, в това число 2.8% напредък на Брутният вътрешен продукт през третото тримесечие.
Представителите на Фед, в това число някогашният президент на Фед в Канзас Сити Естер Джордж, акцентират „ последователното “ поправяне на лихвените проценти, като избират по-малки съкращения, с цел да се ръководи инфлацията, без да се дестабилизира растежът.
Свързаната с изборите неустановеност може да повлияе на решението на Фед, изключително като се имат поради контрастните стопански политики на претендентите Доналд Тръмп и Камала Харис. Плановете на Тръмп за протекционистка търговия, по-ниски корпоративни налози и ограничавания на имиграцията могат да подтикват инфлацията, до момента в който платформата на Харис натъртва на обществените разноски при постоянна самостоятелност на Фед.
Изходът от изборите може да окаже доста въздействие върху инфлационните и растежните упования, което да подтикне Фед да остане внимателен.
Възможността за оспорвани избори в допълнение усложнява обстановката. Кампанията на Тръмп, построена върху разказа за „ откраднати избори “ през 2020 година, може да докара до правни провокации, в случай че Харис завоюва, което евентуално може да забави резултатите в колебаещите се щати.
Правните специалисти чакат провокации от страна на консервативни групи, макар че неотдавнашните изборни промени затрудняват потреблението на предходни уязвимости. Подходът на Фед за „ последователно “ понижаване на лихвените проценти разрешава еластичност за спомагателни корекции въз основа на инфлационните трендове, като задачата е да се резервира икономическата непоклатимост в изискванията на нараснала политическа и икономическа неустановеност.