Според Доклада за състоянието на световната ядрена индустрия (World Nuclear

...
Според Доклада за състоянието на световната ядрена индустрия (World Nuclear
Коментари Харесай

Слънчевата енергия изпревари ядрената: нова ера в производството на енергия

Според Доклада за положението на международната нуклеарна промишленост (World Nuclear Industry Status Report – WNISR) 2024, направен от немския експерт Майкъл Шнайдер, конфигурираните слънчеви електроцентрали доста превъзхождат нуклеарните. Въпреки цялата шумотевица към възраждането на мирния атом, има доста малко нови действителни планове за атомни електроцентрали, до момента в който слънчевата сила се развива доста, доста бързо.

В отчета на WNISR се показва, че към края на 2024 година в света ще има 408 настоящи нуклеарни реактора, които в средата на годината ще създават общо 367 гигаватчаса електрическа енергия. Това са над пет пъти по-малко от конфигурираните мощности на слънчевите електроцентрали, чийто кумулативен потенциал наближава 2 TW (към края на юни имаме 1,9 TW). Трябва да се има поради, че слънчевите електроцентрали работят с спирания и с друга успеваемост през светлата част на денонощието. Поради това действителното произвеждане в бранша на слънчевата сила явно ще бъде по-малко.

Въпреки това потенциалът на слънчевата сила нараства с впечатляващи темпове и явно ще продължи да изпреварва нуклеарната сила. Докладът демонстрира, че нуклеарната сила остава под равнищата от 2019 година и 2021 година Въпреки че през тази година взето приблизително има един блок повече в нуклеарните електроцентрали, броят на блоковете към момента е с 30 по-малко, в сравнение с през 2002 година – пиковата година за по едно и също време работещи реактори. През предходната година са добавени единствено 0,3 GW нуклеарни мощности, което е много непретенциозно.

Интересно е, че страната с един от най-големите брой реактори – Съединени американски щати – през 2024 година не е подала нито едно заявление за създаване на пълномащабен реактор. Заявка е подадена единствено за дребния модулен реактор Natrium на Бил Гейтс, който към момента даже не е получил лиценз от регулатора. От строителство на нови блокове през тази година се въздържат и ОАЕ и Бразилия.

В отчета се показва също, че през предходната година в Беларус, Китай, Словакия, Южна Корея и Съединени американски щати са били пуснати в употреба пет нови нуклеарни реактора с обща мощ 5 GW, като се прибавя, че това малко нарастване не е било задоволително, с цел да се усили съществуващият нуклеарен потенциал в света, защото други пет електроцентрали с обща мощ 6 GW са били затворени в Германия, Белгия и Тайван.

„ През двете десетилетия сред 2004 година и 2023 година има 102 пускания и 104 затваряния “, се отбелязва в отчета. – От тях 49 пускания са в Китай, където няма затворени реактори. В резултат на това отвън Китай се следи внезапен чист спад от 51 реактора и чисто понижаване на потенциала с 26,4 GW за същия интервал “.

Авторите на отчета оповестяват също, че в края на юни в 13 страни се построяват 59 нуклеарни централи с мощ 60 GW, като за съпоставяне през 2023 година броят на плановете е 64. На Китай се падат към 46% от общо 27-те плана в развой на създаване.

„ Всички реактори в развой на създаване в най-малко девет от 13-те страни се сблъскаха със закъснения, постоянно с една година “, споделят създателите на отчета. – От 23-те реактора, за които е документирано закъснение от графика, за най-малко 10 са регистрирани възходящи закъснения, а за два реактора е регистрирано първо забавяне през последната година. “

Според анализаторите основен миг е да се проучва преобладаващата роля на Китай и Русия. От декември 2019 година доникъде на 2024 година в международен мащаб са почнали 35 строителни действия, 22 в Китай и 13, осъществени в Русия.

„ Нищо друго, на никое място другаде и никой различен “, споделя създателят на проучването. – Но даже в единствената страна, която всеобщо строи [реактори], Китай, развиването на нуклеарната енергетика е относително едва. През 2023 година в Китай ще бъде пуснат в употреба един нов нуклеарен реактор, т.е. плюс 1 GW, а единствено слънчевата сила ще е повече от 200 GW. Слънчевата сила генерира 40% повече сила от нуклеарната, а всички неводни възобновими енергийни източници – главно вятър, слънце и биомаса – генерират 4 пъти повече сила от нуклеарната. “

Авторите стигат до заключението, че макар публикуваното мнение, че нуклеарната сила набира скорост, тя става „ неуместна “ на международния пазар.

„ Използването на слънчевата сила и съхранението на електрическата енергия може да промени разпоредбите за адаптиране на политическите решения към актуалните индустриални действителности “, прибавят те.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР