Социалните мрежи гъмжат от потребители, европейци и канадци, които призовават

...
Социалните мрежи гъмжат от потребители, европейци и канадци, които призовават
Коментари Харесай

Европейци и канадци с призив към Канада да се присъедини към ЕС

Социалните мрежи гъмжат от консуматори, европейци и канадци, които приканват Канада да се причисли към Европейския съюз след неотдавнашната неприязън от страна на президента на Съединени американски щати Доналд Тръмп, която тласна Отава по-близо до обятията на Европа.
Прочетете още
Публикациите в Reddit и X са цялостни с мнения от консуматори на обществени медии, предполагащи, че  Канада може и би трябвало да се причисли към Европейски Съюз , с цел да се откъсне от връзките си с Вашингтон, защото администрацията на Тръмп заплашва да направи Канада собствен 51-ви щат и постанова мита на обичайните си съдружници там и в Европа.

???????????????????? Canada, join the EU!
— Mārtiņš Staķis (@MStakis)

Привържениците на това Канада да стане 28-ата държава-членка цитират нейната система за публично опазване на здравето в европейски жанр, нейната неповторима англо- и френскоговоряща просвета и присъединяване й в НАТО като някои от аргументите да се причислят.

Още повече сходни изявления пристигнаха, откакто новият министър председател Марк Карни загатна за европейските корени на Канада по време на посещаване на остарелия континент – първото му публично посещаване в чужбина от встъпването в служба, на което се срещна с френския президент Еманюел Макрон и премиера на Обединеното кралство Киър Стармър. По време на срешите му с водачите на Франция и Обединеното кралство не беше подмината и войнствеността на Тръмп към Канада.

“Искам да подсигурявам, че Франция и цяла Европа работят въодушевено с Канада, най-европейската от неевропейските страни “, сподели Карни, само че въпреки всичко добави, че желае да “поддържа допустимо най-позитивните връзки със Съединените щати “.

Срещата пристигна след изследване, оповестено от Abacus Data в края на февруари, което откри, че 44% от канадците считат, че страната им би трябвало да се причисли към Европейски Съюз, спрямо 34%, които споделят, че не би трябвало. Други 46% от интервюираните биха подкрепили присъединението на Канада, спрямо 29%, които биха се противопоставили.

Но допустимо ли е това в действителност? Може ли Канада в действителност да се причисли към блока?

Паула Пиньо, представител на ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, сподели на брифинг по-рано през март, че са осведомени от резултатите от изследването, тъй като те демонстрират привлекателността на Европейски Съюз, само че добави, че член 49 от Договора за Европейския съюз гласи, че единствено европейски страни могат да аплайват за участие в Европейски Съюз.

“Всяка европейска страна, която зачита полезностите, посочени в член 2, и се ангажира да ги предизвиква, може да кандидатства да стане член на Съюза “, се споделя в контракта. Въпреки това, договорът не излага тъкмо какво съставлява " европейска страна “.

Документ от 1992 година на комисията на тогавашните Европейски общности обаче ни дава визия, наблягайки значимостта на географските и културните връзки.

“Терминът “европейски “ не е публично дефиниран “, се споделя в него.  “Той съчетава географски, исторически и културни детайли, които способстват за европейската еднаквост. Споделеният опит от непосредственост, хрумвания, полезности и историческо взаимоотношение не може да бъде сгъстен в елементарна формула и предстои на обзор от всяко последващо потомство “, продължава документът.

Има ли неевропейски страни, кандидатствали за присъединение към Европейски Съюз преди?

Страни, отвън континентална Европа, преди този момент желаеха и даже в последна сметка се причислиха към Европейски Съюз.

Кипър, който е европейски в културно и политическо отношение, само че географски ситуиран в Западна Азия, стана пълновръстен член на Европейски Съюз през 2004 година

Докато част от Турция се намира в Европа, по-голямата част също е в Западна Азия. Въпреки това тя е публична страна кандидатка за участие в Европейски Съюз, макар че договарянията за присъединение са в застой от години.

Мароко обаче подаде молба за присъединение през 1987 година, само че беше отхвърлено, тъй като не беше европейска страна.

За разлика от Кипър и Турция, Мароко не е член на Съвета на Европа, нито пък Канада, което е една от най-големите спънки за присъединението й към Европейски Съюз, споделя евродепутат.

“Канада, тъкмо както Мароко в предишното, не дава отговор на критерия за “европейска страна “, сподели той. “По-конкретно, Канада географски видяно не се намира в Европа, не е държава-членка на Съвета на Европа и няма никакви антични връзки с културното развиване на Европа ”.

Евродепутатът обаче вметна, че това е радикално друго за Кипър и Турция. В първия случай Европейска комисия реши, че ролята на Кипър в развиването на европейската просвета и цивилизация, в допълнение към околните му културни, политически и стопански връзки с останалата част от континента, вършат молбата му позволена.

За Турция нейната география и история играят роля за определянето й като " европейска страна ".

Ето за какво най-вероятният извод е, че Канада не може законно да се причисли към Европейски Съюз, защото не е европейска в културно, политическо или географско отношение и затова хипотетичното канадско заявление би изисквало правна смяна на договорите.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР