София е шампионът по развитие на трудовия пазар последните пет

...
София е шампионът по развитие на трудовия пазар последните пет
Коментари Харесай

Стана ясно кога ще взимаме средна заплата от 2 бона в София

София е първенецът по развиване на трудовия пазар последните пет години - столицата беше измежду най-бързо възстановилите се след икономическата рецесия общини, и продължава да основава доста нова претовареност даже и на фона на забавянето в доста елементи на страната, написа money.bg.

В това показване преглеждаме по едно и също време обособените знаци, включени в по-широкия разбор, както и прогнозите за бъдещото им развиване.

Във фокуса на разбора, предстоящо, е заетостта в столицата и нейните разнообразни измерения, като се преглеждат данни за тримесечната динамичност.

В другите тримесечия на 2018 година заетостта в София се доближава до оптималните си вероятни стойности, надхвърляйки 75% в някои от тях.

По тази причина, даже и оптимистичната прогноза за развиването на заетостта не допуска общият брой на заетите в столицата да надвиши 750 хиляди души, а песимистичният, учреден на стопански проблеми идващите години предвижда сензитивно стесняване, съвсем до следкризисните равнища.

Интересна е просветителната конструкция на заетите в София, защото за разлика от множеството области, където доминират заетите със приблизително обучение, от 2014 година насам в столицата висшистите са болшинство.

През 2017/18 година пък се следи растеж даже и в групата на заетите с главно и по-ниско обучение, което ненапълно може да се изясни с изчерпването на по-квалифицираните фрагменти, което притискана бизнеса приспособява критериите си за наемане.

Допълнителен фактор е и растежът на строителството след 2015 година - един от секторите, които обичайно наемат висок дял хора с по-ниско обучение.

Възрастовата конструкция на заетите в столицата също се трансформира -в интервала сред 2013 и 2018 година главният растеж на заетостта е концентриран във възрастовите групи сред 50-54 и 60-64 години, по-малко при 25-29 и 35-39 годишните. Прогнозата на ИПИ сочи забележителен растеж на заетите измежду най-възрастните, а спад единствено при най-младите.

В структурата на заетостта по стопански действия единствено търговията и опазването на здравето губят заети в София през последните години, само че все пак комерсиалният бранш остава с най-вече заети - съвсем 140 хиляди души към края на 2018 година

На второ място обаче са осведомителните и информационните технологии, а те, дружно с аутсорсинга на бизнес процеси и услуги прибавят най-вече нови работни места последните години.

По-чувствителен растеж се следи и при някои от по-малките действия - финансовите и застрахователни, както и при интервенциите с недвижими парцели.

Прогнозата не допуска доста изменение на профила на заетите през идващите няколко години, само че сензитивно нарастване на броя на заетите както в ИКТ и в аутсорсинга и промишлеността.

Прогноза за отрасловата конструкция на заетите в София, 2013 - 2023 година, хиляди души



Източник: Национален статистически институт, калкулации на ИПИ

София е непроменяемо региона с най-високите хонорари. Наблюдават се обаче обилни разлики в заплащането сред обособените стопански действия.Няколко действия водят сензитивно пред останалите - ИКТ, държавното ръководство и аутсорсинга, а даже през 2018 година земеделието, хотелите и заведенията за хранене не са достигнали приблизително брутно месечно заплащане от 1000 лв.,в известна степен и вследствие от към момента забележителния сив бранш.

Според прогнозата на ИПИ, до края на 2023 година междинната заплата в столицата ще доближи доста било до 2 хиляди лв., и съвсем два пъти по толкоз за водещия бранш.

Двата отрасла, в които се регистрират експортно-ориентираните аутсорсинг компании пък ще задмине държавното ръководство, а само в туризма заплатите ще останат под 1000 лв..

Прогноза за динамичността (лява скала) и цената (дясна скала) на заплатите в София, 2013 - 2023 година, брутно лв. месечно



Източник: Национален статистически институт, калкулации на ИПИ

Постепенното привършване на свободния трудов запас в столицата проличава много ясно от динамичността и положението на безработицата. Към края на 2018 година, броят на безработните лица е намалял до едвам 13 хиляди, а безработни висшисти съвсем няма.

Изменение има и във възрастовата конструкция на безработните, като делът на лицата под 44 години понижава. Ако столицата ще уголемява доста заетостта си в близко бъдеще, то няма да е за сметка на актуалните безработни, а посредством привличане на служащи от други области или активиране на хора, които сега са отвън работната мощ.

Анализът на работната мощ на София взема поради и промените на структурата на образованието в града.

Въпреки че даже и през 2018 година "Бизнес и администрация " остава най-широко застъпеното направление, все по-голям интерес има към информатиката и техническите специалности, което от своя страна значи, че студентите последователно се приспособяват към изискванията на пазара на труда. Увеличава се ползата и към професионалното учебно обучение в региона на високите технологии.

Въпреки отрицателните демографски трендове и застаряването на популацията, прегледът на актуалната и предстоящата динамичност на трудовия пазар на София дават мотиви за сдържан оптимизъм.

Липсата на квалифицирани свободни фрагменти, както и несъответствията в уменията остават измежду значимите провокации, които би трябвало да бъдат преодолени, само че наподобява че столичната стопанска система се приспособява към новите условия релативно сполучливо, като в същото време съумява да поддържа забележителен растеж на приходите и стандарта на живот на наетите лица.
Източник: blitz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР