снимка: БулфотоНа този ден именници са Ирина, Ирена, Мирослав, Мира,

...
снимка: БулфотоНа този ден именници са Ирина, Ирена, Мирослав, Мира,
Коментари Харесай

На 5 май имен ден празнуват Ирина, Мира, Мирослав

снимка: Булфото

На този ден именници са Ирина, Ирена, Мирослав, Мира, Мирослава.

На 5 май имен ден честват всички, които носят името Ирена, Ирина (означава – мир), Иринка, Ириней, Мирослав, Мирчо, Мирослава, Мира. Честито на всички именници!

Какво значи  името Ирина ? Кога  Ирина  празнува имен ден.

1.  Ирина  е древногръцко име и значи мир.

2. Жените с това име честват имен ден на 5 май.

3. Още от дребна Ирина е доста независима и има здравомислещ взор към света.

4. Жените с това име са кардинални и внезапни в съжденията си.

5. Ирина изисква уважението на хората към нея.

6. Стресът постоянно стига тези дами и това им пречи да изградят постоянна кариера.

7. Ирина обича да бъде център на вниманието, както в фамилията, по този начин и измежду приятелите.

На този ден означаваме Света Сряда. 

 

На Светлата сряда (Празна сряда) от Светлата седмица се извършват два обичая, които се вършат за дъжд, изобилие, предотвратяване от градушка, бродници и неприятни заболявания.

 

Често през тази седмица стопанките наново боядисвали яйца, които раздавали за душите на умряли близки. Това е по този начин, тъй като съгласно антично вярване, раздаването на алените яйца предпазвало душите на мъртвите от превъплъщаване.

 

На този ден измежду рупците в Странджа се извършва обичаят Мара Лишанка, а в Дупнишко — обичаят Ладино хоро. В играта Ладино хоро девойките се налавят в кръг, а две от тях държат забрадка над веригата. На три пъти те разсичат хорото и всяка мома се провира през арката от кърпи. Наоколо другите пеят ария, която е адресирана към последната мома в редицата и в нея предсказват за какъв момък ще се омъжи тя - за коняр, за пастир, за пастир.

 

При обичая Мара Лишанка се взимат от три млади булки по един чехъл с друг цвят и се напъхват един в различен. Така се оформя кукла, наречена Мара Лишанка, забражда се и се накичва като младоженка със сребърни невестински украшения - титрици. След това се избира мома, която би трябвало да е лазарувала и да има живи родители. С обредни песни момите отиват в средата на селото и се разделят в две редици, хванати за ръце.

 

Две по две девойките стартират разговор с Мара Лишанка - с момата, която носи куклата, и пеят ария. Мара Лишанка им дава отговор и разговорът продължава, като си предават куклата една на друга. После момите, съпроводени от ергени и други дами и мъже от селото, отиват на реката, " окъпват " куклата, измиват си лицата и се връщат в селото. Обичаят се извършва за обезпечаване на дъжд и изобилие, с цел да се предпазят момите да не ги залюби дракон и с цел да раждат деца булките.

 

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР