Кабинетът: Изпълнихме професионално, прозрачно и в отличен диалог с ЦИК ангажиментите си по изборите
Служебното държавно управление извърши професионално, транспарантно и в отличен разговор с Централната изборна комисия (ЦИК) всички свои задължения съгласно Изборния кодекс (ИК) по отношение на организационно-техническата подготовка на парламентарните избори на 27 октомври 2024 година
Това се показва в доклада на служебния кабинет за материално-техническото застраховане на вота, направен от министъра на нововъведенията и растежа Росен Карадимов в качеството му на координатор на органите на изпълнителната власт с отговорности по изборното законодателство (Министерството на финансите, Министерството на електронното ръководство, Министерството на външните работи, Министерството на районното развиване и благоустройството, Министерството на вътрешните работи, Министерството на правораздаването и регионалните управители).
Документът е оповестен на формалната интернет страница на Министерския съвет.
Правителството постави всички старания, с цел да надгради и усъвършенства доста организацията, честността и публичността на вота в границите на своите пълномощия. Общественият съвет към ЦИК даде висока оценка на подхванатите ограничения от държавната администрация. Служебното държавно управление предложи на ЦИК редица ограничения за възстановяване на разпоредбите и процедурите за гарантиране на машинния избор.
Бяха подхванати ограничения за заличаване на съхраняваната от общинските и регионалните администрации хартия за машинно гласоподаване от предишни създадени избори, пишат от служебния кабинет в доклада и допълват, че осъществяването на уговорките за вота от страна на служебното държавно управление е получило висока оценка също от самостоятелните наблюдаващи - интернационалните наблюдаващи от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа са приветствали категорично положителната организация на изборите от страна на изборната администрация.
Публично бяха изтеглени номерата на машините за засвидетелствуване, като също за първи път в генератора на инцидентни цифри бяха заложени серийните номера на самите машините, а не номерата им от листата на ЦИК. За да се обезпечи по-голяма сигурност, в методиката за засвидетелствуване бе включена инспекция и на параметризиращия програмен продукт.
Такава инспекция не е била правена до момента. Именно този програмен продукт конфигурира машините във връзка с кандидат-депутатските листи, преференциите, съгласно съответния РИК. Държавна организация " Национална сигурност " (ДАНС) още веднъж обезпечи наблюдаващи на процеса по инспекцията, също бяха ангажирани и външни специалисти, показват още от служебното държавно управление.
От кабинета акцентират, че това е най-строго проверяваният избор до момента и прецизират, че повече от 1/3 от всички машини за гласоподаване са тествани - от 9510 устройства са удостоверени 3306 машини. За съпоставяне при предходните избори са тествани 664 машини. Бяха обезпечени двойно повече експерти от държавната администрация за осъществяване на инспекциите – над 50. За първи път по гледище на изпълнителната власт ЦИК позволи представители на медиите в склада за предпазване на машините по време на инспекциите.
Създадената организация в Главна дирекция " Гражданска регистрация и административно обслужване " (ГД ГРАО) и усъвършенстваната връзка с останалите министерства, ангажирани с подготовката на изборите, както и с общините, обезпечи безпроблемно, законосъобразно и в доста от случаите предварително осъществяване на всички отговорности на Групово дело ГРАО по изборния развой, регистрират още от служебното държавно управление и разясняват, че за миналите избори са разкрити 719 изборни секции в 57 страни, както и 26 изборни секции в местата за отнемане от независимост за обезпечаване опция на всички лица да упражняват правото си на глас.
Служебното държавно управление показва, че е била усъвършенствана активността на Комуникационния център към ЦИК, който има задача след изборния ден да получава и изпраща на ЦИК протоколите от работата на СИК-овете в чужбина.
По предписание на премиера Димитър Главчев Министерство на вътрешните работи сътвори при цялостна бистрота организацията за запазване на публичния ред и защитата на вота и за предварителна защита и противопоставяне на закононарушенията, декларират те в доклада и напомнят за основаното Националното междуведомствено звено сред прокуратурата, Министерство на вътрешните работи и ДАНС, което според Изборния кодекс реализира координацията и взаимоотношението сред институциите за правомерност при произвеждането на изборите.
Министерство на вътрешните работи разкри денонощна телефонна линия за сигнали, свързани с нарушавания на изборния развой. Всеки един сигнал е противоположен, се прибавя в доклада.
Видеонаблюдението и видеозаснемането при преброяването на бюлетините от СИК е спомагателен инструмент, с който се обезпечена прозрачността и честността на изборите. Онлайн лъчение онлайн е имало в 11 400 от 11 626 (98.06 %) секции.
За съпоставяне, при предходните избори на 9 юни 2024 година, онлайн лъчение онлайн е имало в 11 092 секции от 11 630 (95.37%), осведомят от кабинета в доклада си. Беше направено надграждане във връзка с видеонаблюдението в действително време и видеозаснемането на работата на Секционните изборни комисии (СИК) след края на изборния ден – гласови известия, които предизвестяват членовете на СИК, ако пада батерията и би трябвало да включат към електрическото зареждане устройствата, както и в случай че устройствата не са позиционирани вярно, пишат още в доклада.
Всички налични записи от онлайн излъчването са качени и налични на портала https://evideo.bg, като първото качване на записи стана в 22:00 ч. в изборната нощ.
След връщането на устройствата в София " Информационно обслужване " стартира свалянето на записите от тях, като целият развой завърши в края на работния ден на 1 ноември 2024 година Установено бе, че от 65 устройства липсват записи. Информацията за неналичието на записи в устройствата ще бъде предоставена на ЦИК за предприемане на следващи дейности, оповестиха от служебното държавно управление в доклада.
От Министерство на вътрешните работи и ДАНС са показали отчети, адресирани до президента, Народното събрание и Министерския съвет, в които са дали цялостен доклад на това, което е свършено по време на изборите, съобщи служебният министър председател Димитър Главчев пред публицисти през вчерашния ден във връзка извършените парламентарни избори.
Главчев уточни, че е осведомен с изказванията за изборни нарушавания и напомни, че в състава на секционните комисии има хора от всички партии, само че няма представители на изпълнителната власт. Той сподели още, че на база на данните в отчетите трите институции ще могат да вземат своите решения.