От какво се правят дюнерите всъщност?
Следващият път, когато се запътите посред нощ към дюнерите след бири с другари в обезверена потребност да вдигнете кръвната си захар, добре да имате поради качеството на по този начин лелеяния донер преди да го напъхате при алкохола в тялото си.
През 2022 година изследване на Университета за науки за околната среда и живота във Вроцлав, Полша, прави генетичен разбор на 35 проби от месото на дюнери, закупени от десетки места (4 от Германия и 31 от Полша).
С помощта на способ, основан на PCR, те изследват пробите за четири разнообразни скотски типа: овца, пиле, крава и прасе. За благополучие, а може би и за жалост, тези постоянно употребявани животни са единствените типове, които учените са търсили.
Те откриват, че единствено 28% от изследваните дюнери са направени само от месото, от което се твърди, че са. Общо 60% от пробите пък съдържат или някакъв замстващ артикул на друг тип месо от оповестеното, или прибавяне на месо от друг тип.
Най-често по-скъпите меса (а точно агнешкото) са били сменени или „ разредени “ с по-евтини (като пилешкото), които не е било оповестено.
Много от хипотетичните агнешки дюнери са били обогатени с пилешко и/или говеждо месо, а някои въобще не са съдържали агнешко, а единствено говеждо и/или пилешко. Три от агнешките проби даже съдържали свинско месо – обезпокоително изобретение за хората, които не ядат такова по религиозни и културни аргументи.
Като цяло пилешките са били етикетирани тъкмо, като се изключи една проба, която е съдържала и говеждо.
Разбира се, не би трябвало да забравяме, че пробите в това полско изследване не са представителни за всички дюнмери на планетата Земя, а единствено за дребен набор от сладкарници в Полша и Германия. Въпреки това други изследвания, извършени в други елементи на света, доближават до изводи, които са също толкоз неапетитни.
През 2009 година в границите на английско изследване се вземат проби от 494 донера, с цел да се ревизира наличието на месо, етикетирането и хранителната им стойност.
Около 40% от пробите съдържат неточни обозначения на месото, като в 35% от случаите на етикета е посочено месо, друго от това, което фактически се съдържа. 6 дюнера даже са дали позитивен резултат за съществуване на свинско месо, макар че то не е било оповестено като съставна част.
Освен това те са необикновено нездравословни. Някои от дюнерите съдържат 1 990 калории – над 95% от целесъобразните дневни калории за една жена – както и 346% от дневния банкет на наситени мазнини за една жена и 277% от дневния банкет на сол за възрастен човек.
Въпреки че някои дюнерджийници имат проблеми, безчет други достоверни заведения за хранене могат да дават много мощно качество. За страдание доста от тези изследвания не вършат разлика сред тези разнообразни стандарти, тъй че дано сами внимаваме да не съдим всички по един и същи метод. Както постоянно при положителната храна, качеството и прозрачността са от основно значение.