След успешно проведената Първа национална конференция за донорството на генетичен

...
След успешно проведената Първа национална конференция за донорството на генетичен
Коментари Харесай

Конференция за донорството на генетичен материал

След сполучливо извършената Първа национална конференция за донорството на генетичен материал на 21 ноември 2024 година в София, която събра над 200 участници, Изпълнителна организация “Медицински контрол ” и Фондация “Искам бебе ” провеждат

Втора национална конференция.

Дата: 2 декември 2024 година

Час: 13:00 ч.

Място: Медицински университет – Пловдив, Аудиторен комплекс, ет. 3, публика №8

Тази конференция е продължение на стартирания разговор и цели да задълбочи разискванията, да предложи устойчиви решения и да разшири обсега на заинтригуваните страни посредством включването на нови специалисти и участници.

Първата конференция в София сложи главните въпроси, свързани с намаляването на донори на генетичен материал в България, възходящата взаимозависимост от задгранични тъканни банки и нуждата от възстановяване на успеваемостта на процедурите с донорски генетичен материал. Тя сплоти напъните на страната, медицинските експерти и обществото и изведе главните цели за възстановяване на системата за асистирана репродукция в България.

Със същата увереност конференцията в Пловдив ще надгради върху към този момент поставените тематики, като разшири полемиките и включи нови гледни точки и оферти от водещи специалисти в региона.

„ Втората национална конференция е поредна значима стъпка към обезпечаване на стабилно бъдеще за донорството в България. “

Модератор:

Доц. Милена Сандева, дм – Ръководител катедра „ Акушерски грижи “, МУ-Пловдив  

Събитието се организира под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по публично здраве, Медицински университет – София.

Целта на конференцията е да притегли публичното внимание към тематиката за даряването на яйцеклетки и сперматозоиди – постоянно единствена опция двойката да се снабди с мечтаното дете.

В Конференцията ще вземат присъединяване както донори и реципиенти на яйцеклетки, по този начин и медицински експерти, които ще опишат за очакванията и провокациите, през които минават пациентите до мечтаното дете.

Ще бъде дадена настояща статистика за донорството на генетичен материал у нас, както и ще се разискват биоправните, биоетичните и психо-емоционалните аспекти на донорството на репродуктивен материал.

Както в Европа, по този начин и у нас, от ден на ден жени/двойки се нуждаят от донорски генетичен материал.

Причините за това са медицински, обществени, психо-емоционални и други Изпълнителната организация „ Медицински контрол “, взаимно с фондация „ Искам бебе “, лекари, психолози, адвокати, учени, студенти, здравни мениджъри и други започва необятна национална акция за повишение на информираността по тематиката за донорството, както и деяние по оста – донори, реципиенти, медицински експерти и страната.

Лектори:

Проф. Цекомир Воденичаров, д.м.н. – Основател и първи декан на Факултета по публично здраве на МУ–София.

Проф. доктор Мария Семерджиева, дм – Декан на ФОЗ, МУ-Пловдив

Иванка Динева – Изпълнителен шеф на Изпълнителна организация „ Медицински контрол “.

Д-р Даниел Ставрев, Д-р Добринка Петрова и Д-р Мариела Даскалова – експерти по асистирана репродукция.

Доц. Милена Сандева, дм – Ръководител катедра „ Акушерски грижи “, ФОЗ, МУ-Пловдив; Директор на Медицински симулационен подготвителен център към МФ, МУ-Пловдив

Доц. Десислава Бакова, дм – Доцент към катедра „ Управление на здравните грижи “, ФОЗ, МУ-Пловдив

Адв. Мария Янева – Председател на фондация “Искам бебе ”, включва среща с Милена Златкова – радиоводещ и донор на яйцеклетки.

Мария Джонова – психолог в Националната стратегия за психо-емоционална поддръжка на двойки с репродуктивни проблеми към Фондация “Искам бебе ” – Пловдив

Радина Велчева – Основател на фондация “Искам бебе ”, магистър по биоетика.

Ситуацията в числа:

През 2023 година донорите на яйцеклетки са 252 дами.

Броят на донорките от задгранични тъканни банки е повишен повече от два пъти – от 193 през 2021 година до 482 през 2023 година

През 2023 година едвам 76 български мъже са дарили сперматозоиди, до момента в който от задгранични тъканни банки са импортирани 246 проби – повече от три пъти повече.

Основната цел на идната национална акция е да се насърчи публичен спор за смисъла на донорството и неговата роля за подкрепяне на двойките с репродуктивни проблеми, както и да се предложат съответни стъпки и политики за възстановяване на достъпа до донорски генетичен материал и повишение на триумфа на процедурите.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР