След като затвори заради пандемията през месец март най-известните си

...
След като затвори заради пандемията през месец март най-известните си
Коментари Харесай

Размразяването на най-екстремния туризъм в света или как Непал иска да върне алпинистите на Еверест

След като затвори поради пандемията през месец март най-известните си туристически дестинации, а точно планините си, Непал в този момент се пробва да " размрази " икономическата интензивност към титана на върховете - Еверест. Но е напълно ясно, че 2020 година надалеч няма да бъде " Година на визитите в Непал ", както ръководещите я бяха кръстили, написа Bloomberg.

Малката азиатска нация е дом на 8 от 14-те най-високи върхове на Земята, известни още като 14-те осемхилядници. През последното десетилетие туризъм на Непал процъфтява, стигайки до съвсем 8% от брутния вътрешен артикул през 2018 година, демонстрират данни на основания в Лондон Световен съвет за пътувания и туризъм (WTTC). Същевременно на работните си места в бранша разчитат повече от 1 милион души. Според данните единствено експедициите до Еверест са съдействали за над 300 милиона $ през предходната и надалеч " по-слънчева " 2019-а.

Потенциалът на бранша беше бързо видян от държавното управление на Непал, което си сложи една много амбициозна и може би в естествени времена - осъществима цел: да посрещне 2 милиона гости през 2020 година, или двойно повече на годишна база. Тъжната действителност - до октомври интернационалните визити възлизат на едвам 180 131 броя, в съпоставяне със 795 199 за същия интервал на предходната година.

Шерпи

Най-важната за рисковия туризъм до ледените върхове група се оказва най-засегната от пандемията на Covid-19. Никой не е по-зависим от стопанската система на Еверест от над 100 000 шерпи, живеещи в Непал, които са известни със способността си да работят на огромни височини, където въздухът съдържа по-малко О2 (почти една трета от територията на Непал е на надморска височина над 3500 метра). Заради това те са считани за най-хубавите алпинисти на света, а катерачите зависят от тях по време на експедициите. Шерпите приготвят къмпингите, придвижват тежките бутилки с жизненоважния О2, обезпечават с въжета туристите и други.
 Снимка 506954
Източник:

А без туристи тази година множеството шерпи остават на процедура без приходи. " Прекарах последните седем месеца в селото си, като помагах на майка ми на полето с картофи, работех в поддръжката на личната си хижа и други действия. Но беше доста мъчно ", споделя Пурба Тензинг Шерпа - изтъкнат планински лидер и ръководещ шеф на непалската компания за експедиции Dreamers Destination Trek and Expedition.

Заради пандемията някои от фирмите за експедиции започнаха акции за набиране на средства в GoFundMe, с цел да поддържат общността на шерпите.

Повече от 320 планини са разполагаем за алпинистки експедиции, само че Еверест е главната атракция на Непал. Миналата година най-високият връх на планетата генерира 4 милиона $ възнаграждения, или четири пъти повече от всички останали върхове дружно. Експедициите за постигане на върха от 8 848 метра имат по най-много 15 алпинисти в група, като разноските за глава варират от 35 000 до повече от 100 000 $. Сумата покрива превоз в Непал, хранителни запаси, палатки в базовия лагер и друго съоръжение, както и заплатите на планински водачи, готвачи и други.

По време на пролетния сезон на катерене, който стартира през май и завършва към първата седмица на юни, шерпите водачи могат да завоюват от 6000 до 12 000 $, което е 60 пъти над минималната месечна заплата в страната от по-малко от 200 $. Работата обаче е сезонна и извънредно рискова. Задълженията на шерпите водачи включват инсталиране на към 40 стълби и повече от 12 километра въже, с цел да се сътвори сигурна пътека единствено през топящия се хладилник Кхумбу. Готвач шерпа, работещ в базовия лагер, печели към 2000 $, а носачите, пренасящи багаж и лагерни материали пешком, изкарват почти 1000 $ на сезон.
 Между $35 000 и $135 000: Толкова би ви коствало изкачването на Еверест
Между $35 000 и $135 000: Толкова би ви коствало изкачването на Еверест

Някои компании оферират VIP условия за клиентите, склонни да платят повече

Ограничения

Непал забрани входящите интернационалните полети през март в опита си да преодолее разпространяването на ковид в страната. 29-милионната нация е записала почти 213 000 инфекции на Covid-19 от началото на пандемията, а към 17 ноември са регистрирани 1 259 смъртни случаи. И макар че управляващите позволиха възобновяването на полетите през септември, туристите не бяха допускани в страната доникъде на октомври.

Условията за посещаване на страната включват доказателство за негативен PCR тест, изработен до 72 часа преди прекосяването на границата. След това туристите би трябвало да прекарат 7-дневна карантина в хотел, преди да се насочат към планината. Те също би трябвало да имат застраховка против опцията да се заразят с вируса, до момента в който са в страната, тъй че да няма правни искания към държавното управление по отношение на разноските за тяхната грижа.

Нож с две остриета

До края на 2020 година остава малко повече от месец и към този момент е пределно ясно, че повдигането на възбраната за пътешестване надалеч няма да бъде задоволителна за компенсирането на туристическия недостиг, наптрупан до момента. Пролетта по принцип е пиковият сезон в Хималаите, като единствено 10% от експедициите към върховете се реализират през есента.

Ако интернационалната здравна конюнктура се успокои, има възможност обаче тазгодишната туристическа суша да се трансформира в потоп през идната година с даже евентуално съдбовни резултати. Правителството, което не лимитира броя на алпинистите към Еверест, издаде рекорден брой разрешителни за катерене през 2019 година. А това докара до претъпканост покрай върха, поради което починаха 11 души.
 Снимка 425148
Източник:

" Имам възприятието, че ще има растеж на алпинистите през 2021 година, защото доста, които към този момент бяха възнамерявали своето нанагорнище през 2020-а, трябваше да го отсрочат поради пандемията ", разяснява Анг Тшеринг Шерпа, президент на Асоциацията по планинарство в Непал и ръководител на основаната в Катманду Asian Trekking. Според него обаче това няма да докара до по-голям риск, тъй като задръстването на Еверест през предходните години се е дължало на неналичието на съгласуваност сред експедиционните оператори и държавните чиновници в базовия лагер.

В същото време Анг Тшеринг Шерпа се тормози, че икономическите компликации в света, най-много в Съединени американски щати и Европа, могат да доведат до спад в броя на новите резервации. " Бих споделил, че имам смесени усеща, само че в това време съм оптимист за 2021 година ", добавя той.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР