Скелет на около 7000 години в раннонеолитен гроб откри в

...
Скелет на около 7000 години в раннонеолитен гроб откри в
Коментари Харесай

В столичен квартал откриха зловеща находка – скелет на около 7000 години

Скелет на към 7000 години в раннонеолитен гроб откри в столичния регион „ Слатина “ екип от археолози, ръководени от зам.-председателя на Българската академия на науките Васил Николов, оповестиха от Българска академия на науките.
Находката е извънредно рядка. Проучванията, които предстоят, ще дадат информация за физическите характерности на хората, дали началото на първата европейска цивилизация в днешните български земи.
Според Васил Николов, учените имат задоволително данни за метода на живот на хората в селището Слатина, само че към момента не е открито какви са били погребалните практики.

Известно е, че селището е просъществувало към 500 години – от края на седмото хилядолетие прочие Хр., когато са пристигнали първите заселници, до към средата на шестото хилядолетие прочие Хр.
Новооткритият скелет принадлежи най-вероятно на жена, заровена с дете наоколо, директно до останките на къща в периферията на селището, изяснява Николов. Смята се, че при погребенията по това време умрелите са били „ полагани в Земята-Майка в ембрионална поза “.
По време на дългогодишните разкопки на учените от Националния археологически институт с музей при Българска академия на науките в селището Слатина са открити доста постройки. Сред тях са две огромни къщи от 117 и 147 кв. м, както и една от съвсем 300 кв. м. Селището е било оградено с концентрични изкопи, които са имали защитни и вълшебен функционалности, в тях са осъществявани жертвоприношения.

Сред новооткритите находки в селището Слатина са разнообразни предмети от бита и култа като костна лъжица и керамични съдове, пинтадера, елементи от паметни масички за жертвоприношения.
Разкопките на екипа на Васил Николов ще продължат в централната част на селището. Те се финансират от Столичната община. Слатинското неолитно населено място се намира на бул. Шипченски проход и е намерено през 1950 година в кв. Гео Милев от строителни служащи, провеждащи изкпопни работи. В резултат на насъбраните проучвания през 1987 година селището е датирано като ранен неолит и е най-старото населено място на територията на София.

Новооткритият скелет принадлежи най-вероятно на жена, заровена с дете наоколо, директно до останките на къща в периферията на селището, изясни Николов.

Мястото не е гробище, тъй като по думите на археолозите, не е имало такава процедура в тези времена. Смята се, че при погребенията по това време умрелите са били полагани в Земята – Майка в ембрионална поза.

Проучванията, които предстоят, ще дадат информация за физическите характерности на хората, дали началото на първата европейска цивилизация в днешните български земи.

Сред новооткритите находки в селището Слатина са разнообразни предмети от бита и култа като костна лъжица и керамични съдове, пинтадера, елементи от паметни масички за жертвоприношения.Лечебната примес на съветската лечителка Джуна: Само с три съставки, а излекува хиляди хораТази рецепта стана известна, с помощта на съветската лечителка и астроложка Джуна
В Русия лечебната…Apr 16 2019vijti.com

Инфо: МоятаСофия

Източник: vijti.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР