Сирийски бунтовници разрушиха гробницата на покойния президент Хафез Асад, баща

...
Сирийски бунтовници разрушиха гробницата на покойния президент Хафез Асад, баща
Коментари Харесай

Сирийски бунтовници изгориха гробницата на Хафез Асад

Сирийски бунтовници унищожиха гробницата на починалия президент Хафез Асад, татко на сваления президент Башар, в родния град на фамилията, заяви Би Би Си, представена от Българска телеграфна агенция.

Видеозаписи, тествани от английската медия, демонстрират въоръжени мъже, които пеят, до момента в който обикалят горящия пантеон в Кардаха, в северозападната част на крайбрежния район Латакия.

Бунтовниците, водени от ислямистката формация " Хаят Тахрир аш Шам ", минаха през Сирия със светкавична атака, която смъкна 54-годишното ръководство на династията Асад. Башар Асад избяга в Русия, където той и фамилията му получиха леговище.

Статуи и портрети на починалия президент Хафез и неговия наследник Башар бяха унищожени в цялата страна под възгласите на сирийците, празнуващи края на тяхното ръководство, показва Би Би Си.

Хафез Асад влиза във властта с най-кървавия боен прелом в сирийската история до тогава през февруари 1966 година. Тогава той заема поста министър на защитата на Сирия. Начело на преврата е Салах Джадид, до тогава началник-щаб на Сирийската войска, само че единствено след 4 години през 1970 година той е свален от Асад и пратен в пандиза.

Така Хафез става водач на партията БААС, а малко по-късно и президент и висш главнокомандващ на армията. Неговата първа независима военна случка стартира през лятото на 1973 година, когато с благословията на Москва нападна Израел. За 18 дни обаче Израел побеждава и Асад е пред цялостен погром. Спасението идва от Съюз на съветските социалистически републики, който изпраща най-новата си противовъздушна система на Дамаск, а и доставя с танкове сирийската войска. Оттогава Хафез Асад непрестанно желае от Москва пари и оръжия и ги получава. През есента на 1980 година отива на крайници при Брежнев и подписва с него контракт за дружба и съдействие. 

Стотици руски експерти идват в Сирия, стартират и взаимни военни учения с Червената войска. А Хафез печели избори след избори и остава президент на Сирия. Военният дълг на Дамаск пред Москва обаче доближава в края на 1980 година 15 милиарда $ публично, само че съгласно специалисти, той е бил към 80 милиарда $. При Горбачов връзките на Асад със Съюз на съветските социалистически републики охладняват. Вероятно, тъй като секват великодушната военна помощ и доставките на оръжия.

След 1990 година Асад организира либерализация на сирийската стопанска система поради съществени проблеми и беднотия в страната. Дамаск се ориентира и стопля връзките си със Съединени американски щати. Сирийски елементи вземат участие във войната против Ирак по време на нападението на Съединени американски щати. През 1991 година Хафез печели следващите президентски избори, само че към този момент се замисля за собствен правоприемник. Това би трябвало да е Басил-неговият наследник, прочут като просветен, харизматичен и фен на дамите. Но той умира в автомобилна злополука и правоприемник на Хафез остава Башар, който приключва офталмология в Лондон.

Хафез Асад печели и идващите президентски избори в Сирия през 1999 година и то с нормалните 98% от гласовете. Но с годините Асад страда от онкологични болести и последователно стопира да се занимава с държавни каузи. Умира от сърдечен удар на 10 юни 2000 година, а на погребението му от международните водачи идва единствено Жак Ширак.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР