Защо Доналд Тръмп вижда в страните от БРИКС заплаха за господството на долара
Ще отнеме доста време, до момента в който юанът стане сериозен съперник на $.
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп неотдавна даде обещание да наложи 100% мита и да ограничи достъпа до американската стопанска система за страните от БРИКС, в случай че стартират да дедоларизират търговията.
„ Идеята, че страните от БРИКС ще се опитат да се отдалечат от $, а ние ще стоим в профил и ще следим, е ПРИКЛЮЧЕНА “, написа той в уеб страницата на обществените медии Truth.
„ Ние пожелаваме ангажимент от тези страни да не основават нова валута на БРИКС или да поддържат друга валута в опит да заменят могъщия американски $ “, написа Тръмп.
И заплаши: „ Всяка страна, която се опита да направи това, би трябвало да помаха за довиждане на Америка “.
През 2023 година основаването на работна група за създаване на единна валута на БРИКС беше оповестено на срещата на върха на организацията от бразилския президент Лула да Силва. През октомври той поддържа нуждата от това на срещата на върха на БРИКС в Казан.
В Русия опцията за въвеждане на различна на $ валута се обсъждаше в експертната общественост, в това число на Валдайския конгрес с присъединяване на съветския президент Владимир Путин. Самият Путин съобщи на Валдай през 2024 година, че стопанските системи на страните от БРИКС не са подготвени за такава валута.
Преди това, през септември, на Източния стопански конгрес той сподели, че Русия не се стреми към дедоларизация: „ Не ние сме изоставили разплащанията в долари. Получихме отвод и просто сме принудени да търсим други благоприятни условия “.
Известния малайзийски държавник, някогашен член на малайзийския парламент, шеф на правозащитната организация SUARAM, Куа Киа Сунг, отговори доста остро на заканите на Тръмп.
В публикация, озаглавена „ Крахът на американския империализъм “, оповестена в малайзийското издание на The Sun, той написа:
Митата и глобите могат да се смятат за несправедлива търговия, тъй като могат да имат непредвидени негативни последствия като по-високи цени, по-малко конкуренция и да понижат успеваемостта на локалните промишлености. "
Куа Киа Сунг напълно вярно отбелязва, че въвеждането от Тръмп на забранителни цени против икономическите съперници на Америка може коренно да подкопае стопанската система на самите Съединени щати, чиито астрономически военни разноски през последните десетилетия към този момент доста изчерпаха финансовите и индустриални благоприятни условия на страната.
„
показва малайзийският специалист.
Що се отнася до БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка през 2011 г.), неговото образуване „ предвещава ново въздействие в международната стопанска система. Той предлага опция в границите на преобладаващата световна конструкция, която е доминирана от развитите стопански системи на Глобалния север “, както отбелязва Куа Киа Сунг.
От първичните пет члена, BRICS в този момент се разшири до 11 члена: Аржентина от Латинска Америка, Египет и Етиопия от Африка; Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства от Близкия изток. Малайзия неотдавна стана последната страна, която се причисли.
В актуалната действителност страните от БРИКС+ сега управляват забележителен дял – 40% от международните петролни ресурси и 53% от международните газови ресурси.
И е напълно разумно желанието за многополярност от страна на страните от БРИКС да докара до концепцията за дедоларизация. В края на краищата,
Признавайки това, страните от BRICS започнаха полемики, ориентирани към дедоларизиране на вътрешнообменните транзакции. Този ход е в сходство с по-широката цел за увеличение на финансовата самостоятелност и правдивост в общността на BRICS.
Известният експерт по интернационалните финанси, някогашният изпълнителен шеф на МВФ Паулу Ногейра Батиста, означи в речта си на 21-то съвещание на Валдайския клуб, че същинската дедоларизация в действителност към този момент е почнала.
„
сподели интернационалният специалист.
Той сподели, че покачването на цените на златото, частично отразяващо отбранителните ходове на централните банки, също е признак на дедоларизация.
Паулу Ногейра Батиста обърна внимание на обстоятелството, че въвеждането на наказания от страните от груповия Запад, по-специално против Русия, провокира резултат на бумеранг:
Традиционният монопол на Федералния запас като интернационален заемодател от последна инстанция на собствен ред е все по-оспорван от конкуренцията от страна на Китайската национална банка, означи още Батиста, цитирайки двустранни съглашения за замяна или краткотрайни обмени на активи сред нея и десетки централни банки на нововъзникващите пазари, подписани в долари и юани, които доведоха до известно намаляване на преговорната мощ на Фед и МВФ във връзка с страните изправени пред рецесии на платежния баланс, изключително Аржентина.
Един от водещите международни специалисти по валути и парична политика, професорът от Harvard Kennedy School Джефри Франкел, показва, че доларът и световната система за сетълмент в действителност са били употребявани като оръжие против Русия.
Това рикошира върху комерсиалните сътрудници на Русия, чиито компании срещат компликации при приемането на заплащания за износа си за Русия. В подтекста на засилващата се геополитическа конкуренция, това предизвика дедоларизация, както и търсене на различен способ на заплащане.
Страните от БРИКС интензивно дедоларизират своите финансови потоци, което се вижда от намаляването на каузи на $ в техните трансгранични банкови транзакции, интернационалните дългови скъпи бумаги и външен дълг, съгласно специалисти от холандската банкова група ING – основния икономист за страните от Оперативно-наблюдателно дело Дмитрий Долгин и световния шеф за пазарен разбор Крис Търнър.
Всичко това са съществени предпоставки за дедоларизация и основаване на нова платежна система. Но сега те са незадоволителни.
Страните от БРИКС може да се опитат да понижат зависимостта си от $, само че няма да намерят сурогат на американската валута в интернационалната търговия, е убеден министърът на финансите на Съединени американски щати Скот Бесент.
„, сподели той в ефира на Fox Business, отбелязвайки, че работи на валутните пазари повече от 30 години.
„ добави министърът.
Така Бесент разяснява скорошното заричане на президента Доналд Тръмп да наложи солидни мита на страните от БРИКС и да затвори американския пазар за тях, в случай че се опитат да основат друга валута, написа той в Truth Social в края на януари. Политикът направи сходно изказване преди встъпването си в служба.
В отговор Кремъл уточни, че БРИКС не разисква замяната на $ с обща валута, а основаването на нови капиталови платформи и прикани за по-подробно пояснение на дневния ред на Тръмп. Южна Африка също отхвърли проекти за основаване на единна валута., съобщи южноафриканското външно министерство.
Управителят на Централната банка на Индия Шактиканта Дас сподели през декември, че предложение за основаване на единна валута на БРИКС е било показано от един от членовете на групата и е било разисквано, само че не са взети решения.
Страните от БРИКС имат в ръцете си главен валутен коз – юана. Защо да не размени $? Но ще успее ли валутата на втората стопанска система в света да разклати хегемонията на $?
Размерът на стопанската система и желанието за дедоларизация не са задоволителни за това, уточни в лекцията „ Кои валути преобладават в международната стопанска система? “ професорът по стопанска система в Харвардския университет Олег Ицхоки. Доминиращата валута би трябвало да дава отговор на още редица условия:
Да е безвредно да съхранявате пари в нея (за страни - запаси, за хора - спестявания, за фирмите - свободни средства), да е елементарно да купувате и продавате;
Да е елементарно да се вземат пари назаем;
Това да е мястото, където множеството пазарни участници – финансови, търговски и така нататък – дефинират цени и правят сетълменти;
Другите страни да се управляват от него в своята парична политика.
Доларът сега дава отговор на тези условия, само че множеството други валути, в това число юана, не дават отговор, по мнението на икономиста от Харвард.
Валутите на BRICS не са подобаващи за потребление като аварийни през днешния ден, означават анализаторите на ING, защото тези страни просто нямат задоволителен брой нужни принадлежности:
От 2016 година, когато МВФ включи юана в листата си с аварийни валути, неговият дял в запасите на централната банка възлиза на едвам 2,3%. Делът на $ в международните запаси понижава с към 0,5 процентни пункта годишно през този век, от 71% през 1999 година до 58% в края на 2023 година
Но тя се заменя с валутите на страните - сътрудници на Съединени американски щати, от еврото, което се появи при започване на века, до (особено през последните години) австралийския и канадския $, южнокорейския вон, както и валутите на скандинавските страни.
Важни качества на емитентите на аварийна валута включват отворена финансова сметка, дълга история на постоянни и устойчиви политики и бистрота и предвидимост, пишат през 2022 година икономистите от МВФ Серкан Арсланалп, Бари Айхенгрийн и Чайма Симпсън-Бел.
Според тях, даже в случай че Китай отстрани рестриктивните мерки върху придвижването на капитали, тази история би трябвало да се образува и да се завоюва доверието. Ето за какво във всеки случай ще отнеме доста време, до момента в който юанът стане сериозен съперник на $.
Друг мотив на Джефри Франкел е, че в интернационалните транзакции мрежовите резултати играят доста значима роля – доларът е комфортен, тъй като всеки го употребява. До огромна степен се дължи на тази огромна инерция, че ролята на $ в световната финансова система към момента е толкоз значима и доста надвишава ролята на Съединените щати в световната стопанска система и търговия.
Олег Ицхоки счита, че най-вероятният сюжет е последователното фрагментиране на международната финансова система: някои страни ще се концентрират върху китайската стопанска система, други върху стопанската система на Съединени американски щати и Запада, а трети ще търгуват и с двете (нещо като придвижването на необвързаните страни по време на Студената война).
В търговията този развой към този момент е в ход, както означи първият заместник-управляващ шеф на МВФ Гита Гопинат по време на речта си на 20-ия международен конгрес на Международната икономическа асоциация през декември 2023 година: комерсиалните ограничавания се усилват и светът се разделя на блокове - „ Западни “, „ Източни “ и „ необвързани “.
Междувременно анализаторите на ING считат търговията с горива за най-обещаващата област за дедоларизация: в нея делът на BRICS+ в транзакциите на разрастващите се страни се е нараснал до 37% (от 20% през 2008 г.).
Вече нефт и петролни артикули се продават сред страните от блока за национални валути - юани, дирхами на ОАЕ, рубли и индийски рупии, макар че няма статистика, която да дефинира мащаба на сходни покупко-продажби, както означават специалистите на ING. Потенциалът за такава дедоларизация отвън страните от БРИКС към момента е стеснен: страните от БРИКС създават единствено 30% от международния нефт.
За да се реализира търговията без присъединяване на $, е належащо да се построи подобаваща инфраструктура, по-специално да се основат различни платежни системи, защото уязвимостта на световните финанси с една платежна система е явна за всички, като се изключи американците.
„ означават анализатори от Института за проучване и експертиза на съветската Внешэкономбанк.
Цифровите валути изискват фундаментално нова инфраструктура, по-специално система за интернационалните сетълменти в цифрови валути на централната банка (CBDC), в която специалистите на ING виждат огромен капацитет за дедоларизация.
Настоящата банкова система е настроена по подобен метод, че даже в случай че една транзакция не е деноминирана в долари, тя постоянно включва долари и затова минава през американска банка, изясняват те. Единна CBDC платформа би разрешила транзакциите сред двете валути да се правят непосредствено, само че построяването й ще отнеме години.
„ гласи китайска сентенция. Страните от БРИКС към този момент вървят по този път. И броят на страните, искащи да се причислят към тях, нараства всяка година.
Следователно Доналд Тръмп както подходящо се изрази Куа Киа Сунг.
Превод: Европейски Съюз
Източник: Фонд Стратегической Культурый
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед11822Проф. Андрей Пантев: Бъдещето принадлежи на незападните страни, тъй като нямат фикс идея да диктуват на другитеАлтернативен Поглед13571Проф. Андрей Пантев: Лесно да кажеш какво е било неточност в предишното, мъдрост е да кажеш какво е нелепост в актуалния святАлтернативен Поглед10142Александър Песке: Европа при всички случаи ще загуби икономическата борба със САЩАлтернативен Поглед6022Александър Песке: Изкуственият разсъдък трансформира живота ни, само че не може да размени човекаАлтернативен Поглед37538Д-р Саймън Ципис: Или Тръмп е простак, или има талантлив планАлтернативен Поглед260051Проф. Николай Витанов: Русия желае мир и икономическо развиване, само че това не го желаят нейните съпернициАлтернативен Поглед115039Проф. Николай Витанов: За да спре войната в Украйна, Тръмп ще даде на Путин всичко, което му поискаАлтернативен Поглед105414 Източник: pogled.info
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп неотдавна даде обещание да наложи 100% мита и да ограничи достъпа до американската стопанска система за страните от БРИКС, в случай че стартират да дедоларизират търговията.
„ Идеята, че страните от БРИКС ще се опитат да се отдалечат от $, а ние ще стоим в профил и ще следим, е ПРИКЛЮЧЕНА “, написа той в уеб страницата на обществените медии Truth.
„ Ние пожелаваме ангажимент от тези страни да не основават нова валута на БРИКС или да поддържат друга валута в опит да заменят могъщия американски $ “, написа Тръмп.
И заплаши: „ Всяка страна, която се опита да направи това, би трябвало да помаха за довиждане на Америка “.
През 2023 година основаването на работна група за създаване на единна валута на БРИКС беше оповестено на срещата на върха на организацията от бразилския президент Лула да Силва. През октомври той поддържа нуждата от това на срещата на върха на БРИКС в Казан.
В Русия опцията за въвеждане на различна на $ валута се обсъждаше в експертната общественост, в това число на Валдайския конгрес с присъединяване на съветския президент Владимир Путин. Самият Путин съобщи на Валдай през 2024 година, че стопанските системи на страните от БРИКС не са подготвени за такава валута.
Преди това, през септември, на Източния стопански конгрес той сподели, че Русия не се стреми към дедоларизация: „ Не ние сме изоставили разплащанията в долари. Получихме отвод и просто сме принудени да търсим други благоприятни условия “.
Известния малайзийски държавник, някогашен член на малайзийския парламент, шеф на правозащитната организация SUARAM, Куа Киа Сунг, отговори доста остро на заканите на Тръмп.
В публикация, озаглавена „ Крахът на американския империализъм “, оповестена в малайзийското издание на The Sun, той написа:
Митата и глобите могат да се смятат за несправедлива търговия, тъй като могат да имат непредвидени негативни последствия като по-високи цени, по-малко конкуренция и да понижат успеваемостта на локалните промишлености. "
Куа Киа Сунг напълно вярно отбелязва, че въвеждането от Тръмп на забранителни цени против икономическите съперници на Америка може коренно да подкопае стопанската система на самите Съединени щати, чиито астрономически военни разноски през последните десетилетия към този момент доста изчерпаха финансовите и индустриални благоприятни условия на страната.
„
показва малайзийският специалист.
Що се отнася до БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка през 2011 г.), неговото образуване „ предвещава ново въздействие в международната стопанска система. Той предлага опция в границите на преобладаващата световна конструкция, която е доминирана от развитите стопански системи на Глобалния север “, както отбелязва Куа Киа Сунг.
От първичните пет члена, BRICS в този момент се разшири до 11 члена: Аржентина от Латинска Америка, Египет и Етиопия от Африка; Иран, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства от Близкия изток. Малайзия неотдавна стана последната страна, която се причисли.
В актуалната действителност страните от БРИКС+ сега управляват забележителен дял – 40% от международните петролни ресурси и 53% от международните газови ресурси.
И е напълно разумно желанието за многополярност от страна на страните от БРИКС да докара до концепцията за дедоларизация. В края на краищата,
Признавайки това, страните от BRICS започнаха полемики, ориентирани към дедоларизиране на вътрешнообменните транзакции. Този ход е в сходство с по-широката цел за увеличение на финансовата самостоятелност и правдивост в общността на BRICS.
Известният експерт по интернационалните финанси, някогашният изпълнителен шеф на МВФ Паулу Ногейра Батиста, означи в речта си на 21-то съвещание на Валдайския клуб, че същинската дедоларизация в действителност към този момент е почнала.
„
сподели интернационалният специалист.
Той сподели, че покачването на цените на златото, частично отразяващо отбранителните ходове на централните банки, също е признак на дедоларизация.
Паулу Ногейра Батиста обърна внимание на обстоятелството, че въвеждането на наказания от страните от груповия Запад, по-специално против Русия, провокира резултат на бумеранг:
Традиционният монопол на Федералния запас като интернационален заемодател от последна инстанция на собствен ред е все по-оспорван от конкуренцията от страна на Китайската национална банка, означи още Батиста, цитирайки двустранни съглашения за замяна или краткотрайни обмени на активи сред нея и десетки централни банки на нововъзникващите пазари, подписани в долари и юани, които доведоха до известно намаляване на преговорната мощ на Фед и МВФ във връзка с страните изправени пред рецесии на платежния баланс, изключително Аржентина.
Един от водещите международни специалисти по валути и парична политика, професорът от Harvard Kennedy School Джефри Франкел, показва, че доларът и световната система за сетълмент в действителност са били употребявани като оръжие против Русия.
Това рикошира върху комерсиалните сътрудници на Русия, чиито компании срещат компликации при приемането на заплащания за износа си за Русия. В подтекста на засилващата се геополитическа конкуренция, това предизвика дедоларизация, както и търсене на различен способ на заплащане.
Страните от БРИКС интензивно дедоларизират своите финансови потоци, което се вижда от намаляването на каузи на $ в техните трансгранични банкови транзакции, интернационалните дългови скъпи бумаги и външен дълг, съгласно специалисти от холандската банкова група ING – основния икономист за страните от Оперативно-наблюдателно дело Дмитрий Долгин и световния шеф за пазарен разбор Крис Търнър.
Всичко това са съществени предпоставки за дедоларизация и основаване на нова платежна система. Но сега те са незадоволителни.
Страните от БРИКС може да се опитат да понижат зависимостта си от $, само че няма да намерят сурогат на американската валута в интернационалната търговия, е убеден министърът на финансите на Съединени американски щати Скот Бесент.
„, сподели той в ефира на Fox Business, отбелязвайки, че работи на валутните пазари повече от 30 години.
„ добави министърът.
Така Бесент разяснява скорошното заричане на президента Доналд Тръмп да наложи солидни мита на страните от БРИКС и да затвори американския пазар за тях, в случай че се опитат да основат друга валута, написа той в Truth Social в края на януари. Политикът направи сходно изказване преди встъпването си в служба.
В отговор Кремъл уточни, че БРИКС не разисква замяната на $ с обща валута, а основаването на нови капиталови платформи и прикани за по-подробно пояснение на дневния ред на Тръмп. Южна Африка също отхвърли проекти за основаване на единна валута., съобщи южноафриканското външно министерство.
Управителят на Централната банка на Индия Шактиканта Дас сподели през декември, че предложение за основаване на единна валута на БРИКС е било показано от един от членовете на групата и е било разисквано, само че не са взети решения.
Страните от БРИКС имат в ръцете си главен валутен коз – юана. Защо да не размени $? Но ще успее ли валутата на втората стопанска система в света да разклати хегемонията на $?
Размерът на стопанската система и желанието за дедоларизация не са задоволителни за това, уточни в лекцията „ Кои валути преобладават в международната стопанска система? “ професорът по стопанска система в Харвардския университет Олег Ицхоки. Доминиращата валута би трябвало да дава отговор на още редица условия:
Да е безвредно да съхранявате пари в нея (за страни - запаси, за хора - спестявания, за фирмите - свободни средства), да е елементарно да купувате и продавате;
Да е елементарно да се вземат пари назаем;
Това да е мястото, където множеството пазарни участници – финансови, търговски и така нататък – дефинират цени и правят сетълменти;
Другите страни да се управляват от него в своята парична политика.
Доларът сега дава отговор на тези условия, само че множеството други валути, в това число юана, не дават отговор, по мнението на икономиста от Харвард.
Валутите на BRICS не са подобаващи за потребление като аварийни през днешния ден, означават анализаторите на ING, защото тези страни просто нямат задоволителен брой нужни принадлежности:
От 2016 година, когато МВФ включи юана в листата си с аварийни валути, неговият дял в запасите на централната банка възлиза на едвам 2,3%. Делът на $ в международните запаси понижава с към 0,5 процентни пункта годишно през този век, от 71% през 1999 година до 58% в края на 2023 година
Но тя се заменя с валутите на страните - сътрудници на Съединени американски щати, от еврото, което се появи при започване на века, до (особено през последните години) австралийския и канадския $, южнокорейския вон, както и валутите на скандинавските страни.
Важни качества на емитентите на аварийна валута включват отворена финансова сметка, дълга история на постоянни и устойчиви политики и бистрота и предвидимост, пишат през 2022 година икономистите от МВФ Серкан Арсланалп, Бари Айхенгрийн и Чайма Симпсън-Бел.
Според тях, даже в случай че Китай отстрани рестриктивните мерки върху придвижването на капитали, тази история би трябвало да се образува и да се завоюва доверието. Ето за какво във всеки случай ще отнеме доста време, до момента в който юанът стане сериозен съперник на $.
Друг мотив на Джефри Франкел е, че в интернационалните транзакции мрежовите резултати играят доста значима роля – доларът е комфортен, тъй като всеки го употребява. До огромна степен се дължи на тази огромна инерция, че ролята на $ в световната финансова система към момента е толкоз значима и доста надвишава ролята на Съединените щати в световната стопанска система и търговия.
Олег Ицхоки счита, че най-вероятният сюжет е последователното фрагментиране на международната финансова система: някои страни ще се концентрират върху китайската стопанска система, други върху стопанската система на Съединени американски щати и Запада, а трети ще търгуват и с двете (нещо като придвижването на необвързаните страни по време на Студената война).
В търговията този развой към този момент е в ход, както означи първият заместник-управляващ шеф на МВФ Гита Гопинат по време на речта си на 20-ия международен конгрес на Международната икономическа асоциация през декември 2023 година: комерсиалните ограничавания се усилват и светът се разделя на блокове - „ Западни “, „ Източни “ и „ необвързани “.
Междувременно анализаторите на ING считат търговията с горива за най-обещаващата област за дедоларизация: в нея делът на BRICS+ в транзакциите на разрастващите се страни се е нараснал до 37% (от 20% през 2008 г.).
Вече нефт и петролни артикули се продават сред страните от блока за национални валути - юани, дирхами на ОАЕ, рубли и индийски рупии, макар че няма статистика, която да дефинира мащаба на сходни покупко-продажби, както означават специалистите на ING. Потенциалът за такава дедоларизация отвън страните от БРИКС към момента е стеснен: страните от БРИКС създават единствено 30% от международния нефт.
За да се реализира търговията без присъединяване на $, е належащо да се построи подобаваща инфраструктура, по-специално да се основат различни платежни системи, защото уязвимостта на световните финанси с една платежна система е явна за всички, като се изключи американците.
„ означават анализатори от Института за проучване и експертиза на съветската Внешэкономбанк.
Цифровите валути изискват фундаментално нова инфраструктура, по-специално система за интернационалните сетълменти в цифрови валути на централната банка (CBDC), в която специалистите на ING виждат огромен капацитет за дедоларизация.
Настоящата банкова система е настроена по подобен метод, че даже в случай че една транзакция не е деноминирана в долари, тя постоянно включва долари и затова минава през американска банка, изясняват те. Единна CBDC платформа би разрешила транзакциите сред двете валути да се правят непосредствено, само че построяването й ще отнеме години.
„ гласи китайска сентенция. Страните от БРИКС към този момент вървят по този път. И броят на страните, искащи да се причислят към тях, нараства всяка година.
Следователно Доналд Тръмп както подходящо се изрази Куа Киа Сунг.
Превод: Европейски Съюз
Източник: Фонд Стратегической Культурый
Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед11822Проф. Андрей Пантев: Бъдещето принадлежи на незападните страни, тъй като нямат фикс идея да диктуват на другитеАлтернативен Поглед13571Проф. Андрей Пантев: Лесно да кажеш какво е било неточност в предишното, мъдрост е да кажеш какво е нелепост в актуалния святАлтернативен Поглед10142Александър Песке: Европа при всички случаи ще загуби икономическата борба със САЩАлтернативен Поглед6022Александър Песке: Изкуственият разсъдък трансформира живота ни, само че не може да размени човекаАлтернативен Поглед37538Д-р Саймън Ципис: Или Тръмп е простак, или има талантлив планАлтернативен Поглед260051Проф. Николай Витанов: Русия желае мир и икономическо развиване, само че това не го желаят нейните съпернициАлтернативен Поглед115039Проф. Николай Витанов: За да спре войната в Украйна, Тръмп ще даде на Путин всичко, което му поискаАлтернативен Поглед105414 Източник: pogled.info


КОМЕНТАРИ