Шест основни езикови модела, базирани на изкуствен интелект, превъзхождат хората

...
Шест основни езикови модела, базирани на изкуствен интелект, превъзхождат хората
Коментари Харесай

Оказа се, че изкуственият интелект превъзхожда хората в тестовете за емоционална интелигентност

Шест съществени езикови модела, основани на изкуствен интелект, превъзхождат хората в тестванията за прочувствена просветеност.

В резултат на това, изкуственият разсъдък е дал приблизително 81% правилни отговори, до момента в който хората са дали 56%, оповестява Psychology Today. 

Емоционалната просветеност (ЕИ) е способността да разпознаваме, показваме и контролираме личните и непознатите страсти, както и да ги използваме за реализиране на цели. 

В началото на 90-те години на предишния век тази идея е дефинирана от американските психолози Джон Майер и Питър Саловей, а през 1995 година тя придобива необятна известност с помощта на бестселъра „ Емоционална просветеност “ от психолога Даниел Голман. 

Емоционалната просветеност въздейства върху качеството на живот, взаимоотношенията, работата, образованието и психологичното здраве. 

Проучванията удостоверяват, че хората с по-висок EI взаимодействат по-добре с другите, по-бързо намират общ език и работят по-ефективно в екип. 

„ Емоциите са от решаващо значение за образуването и поддържането на обществени връзки, а способността за дейно другарство е основна за постигането на позитивни резултати “, се споделя в публикацията. 

Учените са тествали 6 модерни LLM (модели на огромни езици): ChatGPT-o1, ChatGPT-4, Claude 3.5 Haiku, Gemini 1.5 Flash, DeepSeek V3 и Copilot 365. 

На всеки от тях са били дадени 5 разнообразни теста, в това число: 

тест за ръководство на страстите в характерни обстановки (STEM);  тест за схващане на страстите в подтекст (STEU);  GECo подтестове за прочувствена регулация;  тест за познания за страстите (GEMOK-Blends).
Източник: kaldata.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР