Сензационна научна новина от Норвегия – открити са медузи пътешественици

...
Сензационна научна новина от Норвегия – открити са медузи пътешественици
Коментари Харесай

Сензационна научна новина!: Открити са медузи „пътешественици във времето“

Сензационна научна вест от Норвегия – открити са медузи „ пътешественици във времето “, стареещи наопаки.
Повечето живи същества са обвързани с обстоятелството на раждането, остаряването и гибелта. Има обаче измежду тях същества, които са еволюирали по този начин, че да нарушат типичния витален цикъл. Медузата с уместно име „ безсмъртна “ (Turritopsis dohrnii) е едно такова животно – и в изненадващо изобретение, оповестено в Proceedings of the National Academy of Sciences, учените са добавили нейния братовчед, гребеновидната медуза Mnemiopsis leidyi, към заветния клуб на постоянно младите.

Изследователите от Университета в Берген, Норвегия, разбрали, че в лабораторията им има стар образец, когато разкрили ларвен ктенофор в аквариума, където трябвало да бъде зряла гребеновидна медуза.

Изумителното изобретение повдига въпроса какъв брой още животни могат да остаряват в противоположна посока.

„ Работата слага под въпрос разбирането ни за ранното развиване на животните и проектите на тялото, откривайки нови благоприятни условия за проучване на гъвкавостта на виталния цикъл и подмладяването. Фактът, че открихме нов тип, който употребява тази самобитна „ машина за пътешестване във времето “, повдига завладяващи въпроси за това какъв брой публикувана е тази дарба в животинското дърво на живота “, споделя съавторът на проучването Джоан Ж. Сото-Анжел в изказване за Phys.org.

Сото-Анжел и нейният екип организират опити в опит да пресъздадат събитията, които са предиздвикали гребеновидната медуза да се върне към младенческата си възраст, като дефинират рисковия стрес като повода за това.

Да следим по какъв начин постепенно се трансформират в типична ларва, като че ли се връщат обратно във времето, беше просто очарователно, сподели Сото-Анжел. В продължение на няколко седмици те освен трансформираха морфологичните си белези, само че и имаха изцяло друго хранително държание, типично за ларвата.

Предишни проучвания сочат, че гребеновидните медузи може би са били първият скотски тип, появил се на Земята преди 700 милиона години, и може би в действителност дължат дълголетието си на способността си за противоположен напредък и развиване.

„ Това е доста трогателен миг за нас “, споделя Пол Буркхард, който е съавтор на проучването. „ Това завладяващо изобретение ще отвори вратата за доста значими открития. Ще бъде забавно да се разкрие молекулярният механизъм, движещ противоположното развиване, и какво се случва с нервната мрежа на животните по време на този развой. “

В бъдеще сходни открития биха могли да накарат учените да схванат по какъв начин и хората могат да овладеят процеса на назад стареене.

 

Източник – New York Post/Превод:SafeNews

Още вести четете в: Живот, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР