Съвместна египетско-американска археологическа мисия откри царска гробница от Втория междинен

...
Съвместна египетско-американска археологическа мисия откри царска гробница от Втория междинен
Коментари Харесай

Царска гробница на неизвестен фараон е открита в некропола на планината Анубис

Съвместна египетско-американска археологическа задача откри царска гробница от Втория промеждутъчен интервал (1700 до 1550 година пр.н.е.) в некропола на планината Анубис.

" Планината Анубис " е свещена планина с пирамидален връх в пустинните скали на Абидос, ситуирана в централната египетска провинция Сохаг.

Върхът е бил и определеният гробен некропол на хипотетичната династия Абидос, краткотрайна локална династия, ръководеща елементи от Среден и Горен Египет по време на Втория промеждутъчен интервал.

Според изказване за пресата на египетското Министерство на туризма и антиките, разкопките в границите на некропола са разкрили царска гробница на незнаен фараон, състояща се от гробна камера от варовик, покрита със сводове от кални тухли, написа Ahram Online.

Фараон от Втори промеждутъчен интервал

Археолозите считат, че гробницата може да принадлежи на предходник на Уозерибре Сенебкай, чието заравяне е намерено в Абидос през 2014 година

Гробницата, открита на седем метра подземен, включва варовикова погребална камера, покрита със сводове от кални тухли, в началото издигащи се до пет метра височина. Надписи по стените изобразяват богините Изида и Нефтида, ограждащи входа на погребалната камера, със следи от йероглифни текстове, носещи в миналото името на царя.

Д-р Джоузеф Вeгнер, началник на задачата по разкопките, показва, че до момента в който точната идентичност на притежателя на гробницата остава незнайна, сега се организират спомагателни проучвания, с цел да се дефинира точната ѝ датировка.

Вътре в гробницата са открити жълти ленти с надписи, които евентуално в миналото са носили името на нейния притежател в писмени знаци, макар че са оживели единствено няколко претекста.

Предпочитано място за финален отдих

Абидос от дълго време е едно от най-значимите религиозни и пограбални места в Египет. Некрополът Гебел Анубис, където е открита гробницата, е незабравим с естествената си пирамидална планина, която въодушевява крал Сенусрет III (1874 - 1855 пр.н.е.) да построи неповторимата си солидна гробница под нейния връх.

По-късно, по време на 13-а династия, владетелите и кралете от династията Абидос не престават тази традиция, избирайки да бъдат заровени надълбоко в пустинята покрай планината.

Едновременно с това египетска задача от Върховния съвет по антиките разкрил римска работилница за керамика в село Банавит в Сохаг. Мястото, за което се счита, че е било един от най-големите центрове за произвеждане на керамика в района, включва пещи, обширни складови площи и 32 остракона (фрагменти с надписи на керамика) на демотически и гръцки. Тези текстове дават редки прозрения за антични търговски покупко-продажби и системи за събиране на налози.

Д-р Джоузеф Вeгнер, началник на археологическата задача от Университета на Пенсилвания, отбелязва, че архитектурният и украсителен жанр на гробницата доста прилича този на гробницата на Уозерибре Сенебкай от Втория промеждутъчен интервал, също открита от доктор Вагнер през 2014 година в Южен Абидос.

„ Тази гробница дава свежи доказателства за царските погребални практики в района и предлага по-задълбочено схващане на комплицирания политически пейзаж от онази ера ", споделя доктор Мохамед Исмаил Халед, общоприет секретар на Върховния съвет по антиките.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР