Сърбящи и парещи очи, леко зачервяване, усещането за песъчинка под

...
Сърбящи и парещи очи, леко зачервяване, усещането за песъчинка под
Коментари Харесай

Синдром на Сухото око: Работещите на компютър трябва да прочетат това

Сърбящи и парещи очи, леко зачервяване, чувството за песъчинка под клепача – тези недоволства карат мнозина да отидат на обзор при очен доктор. А диагнозата, която най-често получават, е Синдром на сухото око или просто „ изсъхнало око “.

Това звучи тривиално, само че зад елементарното изложение се крият разнообразни аргументи – от прекомерно честото потребление на компютри и смарт телефони до тежко заболяване.

Синдромът на сухото око е хронично и нормално прогресивно положение, изясняват офталмолозите. 

Ето за какво в случай че не се предприеме навреме лекуване, съществува нараснал риск от ерозии и инфекции на роговицата.

Какви са аргументите?

„ Принципно може да има две форми на сухота в очите “, изяснява проф. Герд Геерлинг, шеф на Университетската болница по очни заболявания в Дюселдорф.

Първият случай е обвързван с съществуването на прекомерно нищожно количество слъзна течност в окото. Докато вторият – слъзната течност се изпарява прекомерно бързо.

По-често се появява вторият вид. Това се случва тогава, когато жлезите в окото не действат вярно. Окото постоянно сълзи, а това нервира хората, тъй като на пръв взор това не се връзва с концепцията за така наречен „ изсъхнало око “.

Има доста фактори, които играят значима роля в този развой. Например в англоезичния свят това положение е известно още като Office Eye (офис око), тъй като от сълзящи, парещи и сърбящи очи страдат огромна част от хората, чиято работа е обвързвана с компютър. Среща се и при чиновници, работещи в климатизирани пространства или в такива, в които се подвига прахуляк.

„ В допълнение към всичко това се счита, че има и някои чисто физически фактори за изсъхването на окото – като неналичието на мъжки полови хормони, съществуването на болести като ревматизъм, диабет или розацея, както и местна зараза “, изяснява още проф. Герд Геерлинг.

Какви са заплахите?

Възможните признаци са доста – от сърбеж и зачервяване през парене до чувството за непознато тяло и сензитивност към светлин. „ В допълнение човек може да се оплаче от леко замъглено зрение “, разяснява проф. Герд Геерлинг.

От думите му излиза наяве, че в множеството случаи „ сухото око “ не е рисково. Много рядко очната повърхнина е толкоз мощно развален, че да се стигне до слепота. Заболяването обаче е неприятно.

„ Въпреки това не трябва да се изключва нито една дреболия. Сухото око да вземем за пример би могло да се свърже с автоимунно заболяване. Ето за какво не трябва с такава лекост да подценяваме това положение “, разяснява тематиката доктор Елизабет Месмер от Университетската очна болница в Мюнхен.

Какво е лекуването?

Лечението зависи от повода и тежестта на признаците. При лека симптоматика добра работа правят капките за очи, настояват българските офталмолози и допълват, че те се продават без рецепта в аптеките.

Ако признаците обаче се влошат и станат перманентни, би трябвало да се отиде на очен доктор и да се ревизира дали не става дума за по-сериозен проблем.

В взаимозависимост от тежестта на болестта лекарите допускат разнообразни ограничения. „ Лечението на сухото око е дълготрайно и изисква комбинирана терапия – с изключение на капки, се предлагат компреси върху клепачите. Може да се наложи предписването на противовъзпалителни медикаменти. А в най-тежките случаи – даже лека хирургична намеса “, разяснява и доктор Елизабет Месмер.

Как да се предпазим?

За да се предотврати сухота в очите, човек би трябвало да съблюдава някои правила за работа в офиса, както и да се усъвършенства хранителния режим.

„ Препоръчвам на пациентите си да ядат повече плодове и зеленчуци, да пият доста течности, да не пушат, по-често да стават от компютъра и да излизат на пресен въздух “, изяснява проф. Георг Екерт, представител на Професионалната асоциация на офталмолозите в Германия (BVA).

„ Колкото по-малко седим пред компютъра, толкоз по-късно ще стигнем до това положение. Стресът за очите е огромен и би трябвало да се стараем да го понижим “, добавя проф. Герд Геерлинг.
Източник: glasnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР