Съоснователят на Уикипедия се надява, че подобни системи могат да

...
Съоснователят на Уикипедия се надява, че подобни системи могат да
Коментари Харесай

Могат ли чатботовете с ИИ да заменят писателите и да генерират достоверно съдържание за Wikipedia?

Съоснователят на Уикипедия се надява, че сходни системи могат да оказват помощ да се запълнят пропуските в съществуващата система

Емил Василев преди 16 секунди 2 Сподели

Най-четени

ПрепоръчаноДаниел Маринов - 19:03 | 31.03.2023

Да, смарт телефонът ви потвърдено ви подслушва, само че има метод да го спрете

IT НовиниДаниел Маринов - 19:27 | 02.04.2023

Какво ще стане, в случай че Илон Мъск се окаже прав за ИИ? Какво да създадем?

АвтомобилиИван Давидов - 8:22 | 02.04.2023

Таксито на бъдещето е тук! Новият Hyundai Grandeur. 300 к.с.! Фабрична газ!

Емил Василевhttps://www.kaldata.com/

Езиковите модели, задвижвани от изкуствен интелект, отпред със ChatGPT, раздрусаха софтуерния бранш. Майсторският ход на OpenAI накара пазарни водачи като Гугъл и Microsoft да се мъчат да пуснат свои версии на такива чатботове за потребителите. Предвиждайки капацитета на OpenAI, компанията бързо получи инвестиция в размер на 10 милиарда $ от Microsoft.

Такива приложения направиха ИИ наличен за масите, за помогне той в осъществяването на ежедневни задания като писане на документи, превод, шифроване и други, всичко това посредством взаимоотношение, учредено на въпроси и отговори.

Сега Джими Уелс, съосновател на Wikipedia обмисля бъдеще, в което приложения като ChatGPT могат да заместят писателите, които сега основават наличие, налично онлайн. В изявление, обещано за Evening Standard, Уелс споделя своите визии за това по какъв начин ще се развива в бъдеще най-голямото онлайн вместилище на информация в света.

„ Дискусията в общността на Wikipedia, която видях до момента, е… хората са внимателни в смисъл, че сме наясно, че съществуващите модели не са задоволително положителни, само че също по този начин и заинтригувани, тъй като наподобява, че те имат доста благоприятни условия. “

„ Мисля, че към момента сме надалеч от: „ ChatGPT, апелирам те, напиши публикация в Wikipedia за Емпайър Стейт Билдинг “, само че сигурно сме по-близо, в сравнение с бих си помислил преди две години. “

казва той

Недостатъци на съществуващата система я вършат по-малко надеждна

Екипът на Wikipedia изрази угриженост по отношение на практиката на „ халюциниране “ на сходни чатботове с изкуствен интелект в техните отговори.

„ Той има податливост просто да си измисля неща от въздуха, което е доста неприятно за Wikipedia. Трябва да бъдем в действителност деликатни във връзка с това. “

заяви още съоснователят

Джими Уелс е обезпокоен и от неспособността на технологията да разпознава или да забележи вътрешните несъгласия в отговорите си.

Въпреки че даването на цялостна независимост на системите с изкуствен интелект да генерират информация към този момент е неразрешено, екипът изследва по какъв начин технологията може да усъвършенства наличието на онлайн енциклопедията.

„ Смятам, че има някои забавни благоприятни условия за човешка помощ, при които, в случай че имате ИИ, който е подготвен на верните неща – да му кажете, да вземем за пример, ето ти две публикации от Wikipedia, ревизира ги и виж дали има изказвания, които си опонират, и откри случаи, при които едната публикация наподобява споделя нещо малко по-различно от другата. “

споделя Уелс пред Evening Standard

Wikipedia, която се ръководи от милиони доброволци, постоянно е подложена на критика за пристрастност в описанията и отразяването на тематики. Това се акцентира от демографските характерности на нейните сътрудници, които са най-вече мъже и бели.

Основателят на Wikipedia се съмнява в опциите на изкуствения разсъдък за решение на сходни проблеми

„ Знаем, че огромна част от работата по ИИ доста бързо се сблъсква с пристрастия, тъй като в случай че обучите ИИ на пристрастни данни, то той просто ще следва тези пристрастия, а доста хора в света на ИИ са фокусирани върху този проблем и са наясно с него. “

споделя още Джими Уелс

Според Evening Standard екипът на Wikipedia са оптимисти, че сходни системи могат да разширят обсега си, като проучват цялата допустима онлайн информация по дадена тематика и я съпоставят с други записи, като по този метод запълват пропуските. Подобно упражнение ще генерира големи количества информация, само че Джими Уелс не се тормози.

„ Използването на изкуствен интелект за утрояване на броя на публикациите в Wikipedia не би нараснало настоящите ни разноски с повече от 1 000 паунда годишно. “

завърши той
Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР