Само по-тежки наказания без реални и навременни действия от МВР

...
Само по-тежки наказания без реални и навременни действия от МВР
Коментари Харесай

ПП-ДБ внесе изменения в Наказателния кодекс, свързани с престъпленията срещу животни

Само по-тежки санкции без действителни и навременни дейности от Министерство на вътрешните работи и прокуратурата могат първоначално видимо да успокоят публичното неодобрение, само че няма да обезпечат правдивост и предварителна защита.

Това написа в публична позиция от страна на “Продължаваме промяната-Демократична България ” (ПП-ДБ).

Публикуваме я без редакторска интервенция:

“Жестокостта към животни не е изолиран проблем. Случаят в Перник от 14 март 2025 година, при който бяха разкрити серийни убийства на животни за търговия с принудително наличие, вади за следващ път дълбоките пропуски в правоприлагането и сериозна опасност за обществото и знак за това, че институциите и законодателството не обезпечават задоволителна отбрана.

Парламентарната група на “Продължаваме промяната-Демократична България ” внесохме през днешния ден промени в Наказателния кодекс, с които вкарваме нови законови сформира и ускоряваме институционалния надзор върху закононарушенията против животни.

С препоръчаните промени:

• Разширяваме наказателната отговорност за изключително тежки закононарушения против животни, в това число принуждение с финансова полза.

• Въвеждаме наказания за проведени незаконни схеми, в които насилието над животни се употребява за облага.

• Изискваме по-строга институционална отговорност – задължението на държавните органи не може да се изчерпва с официални инспекции. Необходими са деен надзор, ефикасни следствия и действителни санкции.

Държавата носи отговорност за попречване и наказване на тези закононарушения. Без ефикасни институции, законът остава на хартия, а без твърда политическа воля – бездействието продължава.

Записването в закона на по-тежки санкции не е задоволително, в случай че никой няма да понесе отговорност. Необходими са действителни и навременни дейности на Министерство на вътрешните работи и прокуратурата, с цел да се стигне до неоправдателни присъди и предварителна защита. Затова на 25 март от 14:00 ч. в зала 1 на Народното събрание организираме кръгла маса, на която ще обсъдим нужните законодателни промени и съответните задължения на институциите за използването им. В полемиката ще вземат участие представители на държавните органи, неправителствени организации и специалисти по наказателно право и криминалистика.

Законите би трябвало да бъдат прилагани, а институциите – да поемат своята отговорност ”.

Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР