Само парите не са достатъчни за увеличаване на производството на

...
Само парите не са достатъчни за увеличаване на производството на
Коментари Харесай

Чип-индустрията ще остане незадоволена откъм кадри


Само парите не са задоволителни за увеличение на производството на чипове
(снимка: CC0 Public Domain)

Фабриките за полупроводници по света рискуват да останат без дипломиран личен състав и изкуственият разсъдък няма да помогне за превъзмогване на дефицита, сигнализират пазарните анализатори.

Опитът с дефицита на чипове, породен от пандемията, демонстрира, че единствено парите не са задоволителни за увеличение на индустриалните размери. Съвременните индустриални линии изискват задоволителен брой висококвалифициран личен състав, а актуалният взрив на системите с изкуствен интелект покачва търсенето на чипове и единствено ще утежни обстановката. В същото време към момента е мъчно да се размени работата на инженер-човек с изкуствен интелект.

До такива разочароващи заключения стигат създателите на обява във Файненшъл Таймс, които оперират с прогнози на McKinsey. Според анализаторите, полупроводниковият бранш в Съединени американски щати, подкрепян от великодушни държавни дотации, ще има потребност от 160 000 нови служащи през идващите пет години, даже без да смятат строителите.

В същото време редиците на инженерите в профилирани предприятия в Съединените щати се попълнят годишно с най-вече 1500 чиновници.

Ситуацията е още по-лоша, когато става въпрос за механически личен състав за произвеждане на полупроводници, които не изискват висше обучение или висши степени. Ако потребността на американската промишленост от този профил доближи 75 000 свободни работни места за пет години, то годишно попълването на този контингент е е най-вече с 1000 души.

Всъщност работната мощ в полупроводниковата промишленост на Съединени американски щати е намаляла с 43% от пика си от 2000 година насам. Ако всичко продължи да се развива със сегашните темпове, то до 2029 година дефицитът на служащи в бранша ще възлезе на 146 000 позиции.

В Южна Корея, до 2031 година дефицитът на експерти ще се мери с 56 000 позиции. В същото време до 80% от международното договорно произвеждане на чипове се обезпечава от Тайван в композиция с Южна Корея. И двете страни страдат от демографски проблеми под формата на застаряващо население.

В същото време TSMC трябваше да изпрати към 1100 чиновници от Тайван в Съединените щати, с цел да форсира построяването на американски предприятия, като по този метод в допълнение ограничи вътрешния набор от гении на острова.

Разликата в корпоративните култури сред Съединените щати и Тайван също се усеща, когато става дума за способността на американските предприятия да обезпечат самодостатъчност на страната при снабдяването на вътрешния пазар с електронни съставни елементи.

Инвестициите във всяко ново дружество доближават десетки милиарди щатски долари и с цел да се оправдаят, чиповете би трябвало да се създават съвсем нон-стоп. Ако в Тайван щета в оборудването в един през нощта се поправя до два часа сутринта на същия ден, то в Съединените щати в сходна обстановка ще би трябвало да изчакате началото на утринната промяна.

Изкуственият разсъдък в тази област към момента не е толкоз потребен, колкото при проектирането на чипове, защото към момента не може да усъвършенства и размени работата на инженер в производството. Ще минат доста години, преди дефицитът на фрагменти в производството на чипове да бъде обезщетен благодарение на средства за автоматизация.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР