Събуждам се към девет, правя си бавно филтрирано сингъл ориджин

...
Събуждам се към девет, правя си бавно филтрирано сингъл ориджин
Коментари Харесай

Парите за биокомбуча свършиха

" Събуждам се към девет, върша си постепенно филтрирано сингъл произход кафе и до момента в който му се любувам, разтварям компютъра да свърша малко работа. Стигам до офиса тъкмо когато топлият обяд е сервиран в кантината, и мога да си предпочитам сред няколко вегански биоопции и обичаното ми - три типа наливна. Следобеда излизам по-рано, с цел да имам време да се приготвя за пикника до реката, който сме си организирали с сътрудници. " Това беше (с леки преувеличения) наличието на employer branding клип пуснат по обществените мрежи от една софтуерна компания в средата на предходната година. Малко по-късно Илън Мъск разяснява под него: " А по кое време работите? "

Няколко месеца по-късно създателят на Tesla и SpaceX купи Twitter и стартира да демонстрира другата идея за работа в софтуерните компании. Част от залите за срещи в централния офис на Twitter в Сан Франциско бяха преоборудвани на спални, с цел да могат чиновниците да спят там, и това беше единствено едно от посланията, че сантименталният интервал, когато едно от най-големите терзания на чиновниците е, че безплатните банани не са био, е приключил. Всъщност това, което свърши, бяха евтините и изобилни пари, а дружно с тях си отиде и моделът на част от софтуерните компании за растеж, основан единствено върху привличането на нов капитал против обещанията за бъдещи облаги.

Разбира се, обликът на капризните софтуерни компании е доста мощно пресилен - тези от тях, които съумяват, го вършат с цената на твърдоглав труд. Ако в техните офиси се сервира биокомбуча, тя е допълнение към усилената работа, а не неин сурогат. Освен това цената на триумфа не е унищожителна работа по 16 часа дневно, даже в противен случай - това нормално е рецепта за неуспех. Вярно е обаче и друго - през идващите месеци, а евентуално и години, фирмите ще се лишат от някои екстри. Те ще би трябвало да се оправят с 1) високата инфлация (и надлежно повишението на разноските за труд) , 2) по-скъпия и недосегаем капитал и 3) турбулентните борсови пазари. Една от първите и напълно естествени реакции на това бяха съкращенията на хора.

Само през предходната година близо 150 хиляди души от софтуерния бранш бяха уволнени. Освен Twitter (и Tesla) доста други от огромните и известни тех компании като Meta, Amazon, Booking, Microsoft се лишиха от хиляди хора през последните месеци.
Реклама
Едно от обясненията за протичащото се е, че в този момент се компенсира свръхнаемането през последните години. Евтините пари се харчат елементарно, а най-лекият метод да се свърши повече работа е да се назначат още хора. Картината обаче е малко по-сложна. Както ще видите в, по разнообразни аргументи софтуерният бранш към този момент е зависим на естествените стопански цикли. Световната стопанска система сега се забавя и съкращенията в тех фирмите са един от резултатите.

България е в периферията на развития свят и огромните талази губят силата си, до момента в който стигнат дотук. В случая - за положително. Зимата в софтуерния бранш - както и метеорологичната, тук към този момент не наподобява да е студена. Ефекти има, само че те не са трагични. Парите за биокомбуча може и да са свършили, само че за финансиране на положителни хрумвания постоянно ще се намерят. В броя ще откриете още:

Свързани публикации IT съкращенията са последният удар по офис наемодателите 13 януари 2023, 06:48 Криптоборсите Coinbase, Huobi и Gate.iо не престават със съкращенията на личен състав 11 януари 2023, 15:33 Вижте още публикации Етикети Персонализация
Ако обявата Ви е харесала, можете да последвате тематиката или създателя. Статиите можете да откриете в секцията Моите публикации
Автор Капитал
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР