Станишев за Economist: България, Гърция и Румъния трябва заедно да отстояват интересите си в ЕС
С огромно внимание проследявам решението на Бундестага за дълговата спирачка – Германия задава тона в Европа, а това носи опасности
„ При предходното ми идване в Букурещ, Румъния беше политически постоянна, с стопански напредък и добра вероятност. Тогава България тънеше в политическо безвремие и неустановеност, след поредност от избори. Сега страната ми има постоянно държавно управление и множеството българи се надяваме то да направи нужните промени и старания към конкурентоспособност и присъединение към еврозоната. Днес, на форума, най-повтаряното обръщение от институциите и от бизнеса е политическа непоклатимост. Без нея всевъзможни стопански промени са обречени.
Голямата задача пред българското държавно управление през днешния ден е да направи необятна обществена акция за приемането на еврото, с която да разсее страховете, наложени от някои политици в последните години, както и да сътвори организация на равнище институции, с цел да не допусне далавера и оттова сбъдване на създалите се упования за нараснала инфлация. “
Това съобщи Сергей Станишев при присъединяване си като главен представител в Петата годишна кръгла изба за бизнес и вложения на изданието Economist в Букурещ, Румъния.
„ Следя с огромно внимание решението на Бундестага по въпроса за дълговата спирачка и смяната в Конституцията. Германия задава тона на Европа, а сходно решение носи доста опасности – от приемането на сходна политика от други страни, до цялостната сигурност на еврозоната. “, отговори Станишев на въпрос от публиката за идните стъпки в Берлин.
Случващото се в страните от ЦИЕ е ехтене от огромната картина
„ След встъпването на Тръмп в Белия дом огромната картина се промени, само че той е явен и предсказуем. Първо, вкарва цени, с цел да се опита да завоюва икономическото съревнование с Китай. Второ, желае да завърши всички спорове – да вземем за пример в Украйна и Израел, с цел да не отвличат вниманието на Америка от конкуренцията с азиатския тигър. Трето, започва консервативна гражданска война в Съединени американски щати.
Въвеждането на митата и развалянето на дългогодишни партньорства дълготрайно ще имат отрицателен резултат върху американците и американската стопанска система. Но се надявам да са будилник за Европа. Най-сетне би трябвало да осъзнаем потребността да станем огромен геополитически състезател, да се концентрираме върху личната си конкурентоспособност и продуктивност и да се огледаме – имаме над 70 съглашения с други стопански системи по света, митата на Тръмп могат да ни създадат привлекателни за други сътрудници, които желаят предвидимост и почтено отношение. “
Не можем да спрем календара – нужни са политическа воля и бързи решения от страна на Европейски Съюз
„ Вместо това, държанието на европейските водачи прилича скеча на комика от „ Ах, този джаз “ – в него той изиграва петте етапи на скръбта: първата е отказване, втората – яд, третата – търговия или спорене, четвъртата – меланхолия и петата – приемане. Нямаме време, трябват политическа воля и бързи решения. “
„ Това, което ми липсва в облика на Европа е дипломацията, заложена още в основаването й като план на мира. Сега желаеме да участваме в мирните договаряния?! Чудесно! Защо не декларирахме това си предпочитание по време на договарянията в Истанбул или при успеха на Украйна в Харковска област през 2023 година? “, попита риторично Станишев.
„ Необходима е и коренна смяна на процеса на взимане на решения в Европа. За да бъде чут гласът на България, Гърция и Румъния, трите страни би трябвало да работят дружно, като тематична коалиция. Всички страдаме от незавършването на единния пазар в енергетиката, превоза и финансовите пазари. Всички плащаме по-високи цени за електричество, бизнесът ни губи конкурентоспособност и се борим с неприятната инфраструктура. Ако желаеме да успеем, би трябвало да имаме общ проект за бъдещето на района, който да сложим на масата в Европейски Съюз. Крайно време е да вземем и ограничения за демографията и новите умения, които ще предопределят по какъв начин ще наподобява пазарът на труда в утрешния ден. “


