Разкриха НЕЩО ЗЛОВЕЩО в най-дълбоката Синя дупка в света: скрити пещери и тунели под океана
Революционно изобретение под водите на залива Четумал, Мексико, в най-дълбоката Синя дупка в света завладя океанографите по целия свят. Установено е, че Синята дупка Taam Ja’ Blue Hole (TJBH), най-дълбоката известна синя дупка в света, доближава изумителна дълбочина от минимум 420 метра, което надалеч надвишава предходните измервания. Това изобретение отваря нови порти за схващане на комплицираните геоложки и екологични характерности, скрити под повърхността на океана.
Но това не е най-голямото ново изобретение за най-голямата Синя дупка в света
Освен впечатляващата дълбочина, учените са разкрили, че TJBH е част от голяма мрежа от подводни пещери и тунели, в които евентуално се намират непознати екосистеми. С тези новооткрити данни океанографите са подготвени да продължат изследванията си и да разкрият тайните, които крие това удивително образувание.
Изследване на дълбините на синята дупка Taam Ja’
Сините дупки са естествени подводни дупки или отвесни пещери, които се образуват в крайбрежните региони, постоянно подбудени от постепенната ерозия на разтворими скали като варовик. Синята дупка Taam Ja’ е едно от най-новите и най-значими открития в проучването на сините дупки заради впечатляващите си размери и дълбочина.
Въпреки че е разпозната за първи път през 2021 година, едвам през декември 2023 година учените съумяват да потвърдят дълбочината ѝ благодарение на усъвършенствано съоръжение като профилограф за проводимост, температура и дълбочина (CTD).
Потвърждаването на оптималната дълбочина обаче не беше допустимо заради рестриктивните мерки на инструментите по време на научните експедиции през 2021 година, пишат откривателите в своето изследване. Преди това учените използваха ехолоти за премерване на дълбочината на дупката, само че този способ беше стеснен от съмненията на плътността на водата и неправилните формирания в синята дупка. Използвайки CTD профилографа, който може да мери дълбочини до 1640 фута (500 метра), откривателите съумяха да разширят границите на проучването, само че оптималната дълбочина на TJBH остава мистерия. Профилерът доближи дълбочина от 1 380 фута (420 метра), само че откривателите не можаха да продължат по-надълбоко заради подводни течения или неочаквана смяна в структурата на дупката.
Неизследваният капацитет на TJBH
Въпреки рестриктивните мерки, с които се е сблъскал по време на тази експедиция, екипът остава припрян да продължи проучването си.
„ По-нататък учените възнамеряват да разшифроват оптималната дълбочина на TJBH и опциите за образуване на част от подводна комплицирана и евентуално взаимосвързана система от пещери и тунели “, пишат откривателите.
Те считат, че Синята дупка Taam Ja’ е обвързвана с други подводни формирания, създавайки голяма и комплицирана мрежа, която се простира под океанското дъно. Тази концепция открива нови пътища за бъдещи проучвания, изключително евентуалното разкриване на скрити морски екосистеми в тези взаимосвързани пещери.
Наличието на голям брой пластове вода в синята дупка, всеки от които демонстрира разнообразни свойства, прибавя спомагателна конспирация.
Един от пластовете доста прилича Карибско море и лагуните на крайбрежните рифове, до момента в който по-дълбоките пластове демонстрират характерности, които свидетелстват за съществуването на подземни проходи. Идеята, че тези пластове могат да бъдат свързани в комплицирана система, подсказва, че TJBH може да не е изолиран детайл, а по-скоро част от по-голям, неоткрит свят под повърхността. Това трансформира дупката в сериозна точка за продължаващите океанографски проучвания, изключително за разбирането на това по какъв начин морският живот се приспособява към рискови дълбочини и изолирани екосистеми.
Биоразнообразие, което чака да бъде разкрито
Последствията от тези открития излизат отвън рамките на геоложките и структурните открития.
„ В дълбините на TJBH се крие и биоразнообразие, което следва да бъде разкрито “, прибавят откривателите.
Учените са изключително разчувствани от вероятността да открият непознати типове, които могат да процъфтяват в тези тъмни среди с високо налягане.
Сините дупки, заради своята изолираност и рискови условия, от време на време могат да приютят неповторими форми на живот, в това число типове, които са се приспособили към неналичието на слънчева светлина или към изменен химичен състав.
Като изследват другите пластове вода и неповторимите условия в TJBH, откривателите се надяват да открият нови прозрения за морската биология и способността на живота да оцелява в рискови условия. Откриването на синята дупка Taam Ja’ и обещанието за бъдещи експедиции могат доста да подобрят разбирането ни за морското биоразнообразие. Докато учените не престават проучванията си, те освен изследват геоложката конструкция на синята дупка, само че също по този начин изследват по-дълбоко капацитета на формите на живот да се приспособяват и да процъфтяват в тези рискови подводни местообитания.
Източник – Daily Galaxy/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Живот, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)