Нивото на язовирите в Централна България продължава да пада
Рекордните горещини и неналичието на превалявания водят до сериозно ниски равнища на язовирите в цялата страна. Освен обичайните проблеми с напояването, с които се сблъскват всяко лято земеделците, към този момент регионални градове минават на воден режим.
Критично ниско е равнището на язовирите „ Камчия ” (36%) и „ Ясна поляна ”(35%), които подсигуряват питейната вода за цялото ни Черноморие. В областите Шумен и Търговище над 150 хиляди души разчитат на язовир „ Тича ”(50%). Подобна е обстановката и с язовир „ Асеновец ” (48%) - главният водоем за близо 100 хиляди души в Сливен. Наполовина е цялостен и язовир „ Бели Искър ” (50%) край Самоков.
В Централна България проблеми с напояването провокират язовирите „ Копринка ” (21%) и „ Жребчево ” (32%), които са цялостни на по-малко от една трета от целия си размер. Затова от Министерството на околната среда и водите молят да се търсят различни източници за напояване, с цел да няма съществени последици за земеделието в страната, съобщи Нова телевизия.
От през днешния ден в Плевен и Ловеч минават на воден режим, поради ниските равнища на водохранилището „ Черни Осъм ”.
От години се чака създаване на язовир „ Черни Осъм ”, който да зареди Плевен и Ловеч, вместо водоизточника. От районното министерство обсниха, че още в края на 80-те години е почнало създаване на язовир, само че не е приключено. Преди 20 години е имало планово изследване. Но ВиК-Троян не може да кандидатства за евросредства, тъй като не е член на ВиК асоциацията и на този стадий планът не може да се случи.
„ Предвид изтекли интервал от предходното планиране до сегашния миг, преди да се пристъпи към работно планиране и създаване на нов язовир в територията, би следвало да се създадат нови настоящи хидрогеоложки изследвания ”, гласи позицията на Министерството на Регионалното развиване и благоустройството.
„ С оглед на събитието, че Община Троян не взе участие в Асоциацията по водоснабдяване и канализация, това не разрешава да се употребяват средства от фондовете на Европейския съюз. Към сегашния миг няма друго обезпечено финансиране ”, показват още от ведомството.
В една от детските градини в Плевен извадиха бидоните с аварийна вода за миене и трапезна вода за децата. „ Справяме се, като имаме ресурси от трапезна вода, особено сертифицирана за деца, която имаме в наши хранилища. Използваме при положение на повреда и в този момент децата са подсигурени с трапезна и питейна вода и бидони за санитарно-хигиенни потребности ”, споделя шефът на детското заведение Мариела Христова.
От денонощие Плевен е на режим – денем има вода, а през нощта – няма. „ Липсата е в 150 литра в секунда и въведохме режим. Водоснабдяването на Плевен е комплицирано. Основно подаваме от Черни Осъм, а извора в Черни Осъм пада всеки ден ”, разяснява шефът на ВиК-Плевен инж. Климент Тодоров.
От Черни Осъм се водоснабдява и прилежащият регионален център – Ловеч. И там от през вчерашния ден са на същия режим като в Плевен. Властите и в Плевен, и в Ловеч, които са на един водоизточник са безапелационни, че този проблем няма решение на локални равнище
„ Изключително е тежка обстановката. Работя по проблема от 3 юни, изпратил съм писма до премиера ”, съобщи регионалният шеф на Плевен Николай Абрашев.