„Възраждане“: Спорна инициатива за резерват „Маслен нос“
Редица въпроси по отношение на противоречива самодейност на „ Грийнпийс “ – България за оповестяване на морски резерват в региона на Маслен нос предизвикаха от. Това оповестиха през днешния ден от политическата мощ.
На 31.10, в Министерство на околната среда и водите, е импортирана петиция, за която се твърди, че е подкрепена от над 15 000 души в тази тенденция . Подобна тематика не е обсъждана с жителите на Община Приморско , не е ясно какви режими биха работили в тази „ строго предпазена зона “ и дали това няма да навреди на поминъка на локалните, обвързван с туризъм и риболовство .
Председателят на „ Възраждане “ Приморско Снежана Йорданова и представители на туристическия отрасъл в общината са внесли предложение за привикване на изключителна сесия на общинския съвет , на който да бъде разисквана самодейността, като бъдат поканени както нейните идеолози, по този начин и представители на Министерство на околната среда и водите. Не може сходни решения да се вземат на жълтите павета, без да се попитат локалните поданици, безапелационна е Йорданова.
“Трябва да се има поради, че показаните в Министерство на околната среда и водите доказателства за “екологични проблеми “ в региона на Маслен нос – шамандури и въжета, са останки от мидени ферми, които нямат нищо общо с дейностите, упражнявани от локалните компании и жители, а са вследствие от неверно взети управнически решения, свързани с частни ползи, облагодетелствали външни лица и компании, източвайки средства по неработещи европейски планове! Последствията, несъмнено, са още веднъж за локалните поданици, чиито лодки са най-често потърпевшите от въпросните въжета! Нека бездействието на тогавашната локална администрация и институциите, които би трябвало да потърсят отговорност от притежателите на тези уреди, не се стоварват като наказателна акция върху жителите на Община Приморско ” , показва Снежана Йорданова.
Тя и националният представител от „ Възраждане “ Борис Аладжов внасят и питания до министъра на околната среда и водите . В тях те упорстват да получат повече детайлности по отношение на законовите стъпки; забранителните режими, които биха работили в сходен резерват и дали ще бъде взето под внимание мнението на локалните поданици.
„ От медийни изявления по тематиката, съдържащи нищожна информация, не излиза наяве какви са задачите, обсега, режимите и всички следващи от тях ограничавания при реализирането на сходна самодейност. Страховете на локалните поданици са свързани с ограничение на техните съществени поминъци – рибарството и туризма. Тези опасения се подхранват и от неналичието на осведоменост – за следващ път хора от Черноморието научават от медиите, че някой има проекти за техните общини, без да се е допитал до жителите, които живеят там целогодишно “ , показва Борис Аладжов.
Божанов: Смениха представителя на страната в „ Лукойл “!