Развитието на технологичният сектор на Израел е изправено пред трудности.

...
Развитието на технологичният сектор на Израел е изправено пред трудности.
Коментари Харесай

Израел заделя 100 млн. долара за подкрепа на технологичните стартъпи в страната

Развитието на софтуерният бранш на Израел е изправено пред компликации. Стартъп компании могат да получат безплатни средства от страната. Няколко министерства основат девет иновационни центъра в опит да подобрят географската диверсификация и да подтикват стартъп средата оттатък Тел Авив.
Технологичният бранш на Израел се трансформира в сериозен за растежа и просперитета на израелската стопанска система в последното десетилетие. Той е най-бързо развиващият се, с най-висока продуктивност и най-значим принос към стопанската система, осигурявайки 18% от Брутният вътрешен продукт и към половината от износа на страната. Немалко провокации през миналата година обаче забавиха растежа му и в този момент държавното управление, дружно с организацията за нововъведения цели да подкрепи застрашените стартъпи от банкрут с фонд от 100 млн. $.

Компаниите могат да получат безплатни средства, които би трябвало да изплатят единствено в случай че станат печеливши. Важно изискване е, че стартъпите би трябвало да намерят и финансова поддръжка от частния бранш, която да е равна на предоставената от страната. В първите два кръга на финансиране организацията за нововъведения разпредели към 150 млн. шекела (41 млн. долара), а до края на февруари са планувани още четири кръга.
Реклама
" Ние, иновационният орган и държавното управление, сме решени да създадем всичко належащо, с цел да подсигуряваме, че израелските технологии ще продължат да процъфтяват по време на войната и след нея. Няма да позволим никоя добра компания да потъне заради липса на финансиране ", споделя Дрор Бин, изпълнителен шеф на организацията за нововъведения, в изявление за Financial Times.
Спад на задграничните вложения
Несигурността, провокирана от деветмесечни всеобщи митинги против спорната, наложена от израелското държавно управление предходната година, в композиция с войната сред Израел и " Хамас " докара до нараснала нерешителност от страна на задграничните вложители. " 91% от вложенията в израелската високотехнологична промишленост се финансират от частния бранш - няма аналог на това на никое място другаде по света. Освен това към 80% от вложенията в рисков капитал в бранша се дължат на задгранични фондове ", разяснява Дрор Бин в за положението на високотехнологичната промишленост в Израел, оповестен през юни 2023 година

В отчета също по този начин се отбелязва спадът на броя стартъпи, които се основават всяка година в Израел. Той е намалял от към 1000 през 2019 година до към 600 през 2022 година Друг по-скорошен проблем пред софтуерния бранш е дефицитът на работна ръка, защото всеобщата готовност в страната значи, че към 10-15% от чиновниците в бранша са били призовани на военна работа. Проблемът може да се задълбочи поради настройките на Израел и позицията на.
Стартъп средата оттатък Тел Авив
Повечето стартъп компании сега са съсредоточени към Тел Авив, което води до липса на географска диверсификация. Агенцията за нововъведения разгласи в последните дни на 2023 година невиждано взаимно решение на няколко държавни министерства, които възнамеряват да основат девет иновационни центъра, ситуирани в периферните елементи на страната. Те ще влагат над 100 млн. шекела (27.4 млн. долара) с главната цел да насърчат появяването и растежа на нови стартъп компании със мощни районни връзки, като усилят високотехнологичната претовареност в определените области.
Реклама
Центровете ще се концентрират върху основни области, които включват софтуерни нововъведения в селското стопанство, възобновимата сила, зеленото строителство, питателните, водните, климатичните и здравните технологии. Избраните иновационни центрове ще подхващат начинания като софтуерно предприемачество, ускорение на локални планове, привличане на нови работодатели, поощряване на заетостта посредством практическо образование, стажове и други Всеки център ще получи безплатна помощ до 15 млн. шекела за интервал от пет години. Деветте иновационни центъра допълват трите основани преди този момент (NorthMed, Hasoub Labs и Base Camp) през 2022 година в съдействие с организацията за нововъведения и Министерството на общественото тъждество.

Дрор Бин, разяснява пред Financial Times, че желае да понижи експозицията на израелския софтуерен бранш в няколко обичайно преобладаващи области като киберсигурност и финтех. Има за цел да сътвори клубове от вложители бизнес ангели, които ще се концентрират върху дълбокотехнологични компании, чиято съществена активност не е създаването на програмен продукт. Агенцията също търси способи да насърчи израелските институционални вложители да влагат повече в софтуерни стартъпи в страната и е подготвена да отпусне повече средства, в случай че е належащо.
Свързани публикации AI - любимецът на вложителите в стартъпи през 2023 година 27 декември 2023, 08:00 Европейските софтуерни стартъпи се оправят добре 16 декември 2023, 06:07 Анализ | Как е вероятен мир сред Израел и палестинците 11 декември 2023, 15:33 Инвеститори набират средства, с цел да изкупуват стартъпи 14 ноември 2023, 10:17
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР