Епидемия от алкохолизъм: все повече хора на средна възраст попадат в клопката на чашката
Психиатри по целия свят предизвестиха за скрита зараза от алкохолизъм на междинната възраст. Те се сблъскват с от ден на ден пациенти сред 40 и 64 години, които имат проблеми в резултат на редовно пиянство, само че даже не осъзнават, че са станали подвластни от чашката. Те отхвърлят да го признаят даже и откакто биват диагностицирани, защото в тяхното схващане едно-две напитки вечер не е алкохолизъм, а евтина терапия за унищожаване на насъбрания стрес денем или прогонване на самотата.
Проучвания в Съединени американски щати и Англия са посочили, че се усилват хоспитализациите в резултат на несъразмерна приложимост на алкохол, като максимален скок има измежду възрастовата група от 40 до 64 години, като доминират дамите.
Става въпрос за заболявания, за които е потвърдено, че имат връзка със систематичното пиянство. Британското опазване на здравето заяви, че 23% от дамите сред 55 и 64 години пият повече от 14 единици алкохол на седмица. А това е количеството, за което е известно, че фрапантно усилва риска от рак и възможностите за развиване на взаимозависимост.
“Когато мислим за проблематично пиянство, ние сме склонни да си представяме олюляващи се младежи по улиците, които вървят от бар в бар. Или пък уединен мъж с бутилка в кафява хартиена торба, задрямал на скамейка в парка ”, написа британският психиатър Макс Пембъртън в “Дейли мейл ”. Затова и когато алкохолът не ни води до такива положения, считаме, че не е проблем за нас, което не е правилно.
Мнозина не съумяват да признаят, че имат проблем, защото тялото им към момента не е станало очевидно подвластно от алкохола, причинявайки издайническите треперения, споделя Пемъртън.
Обикновено всичко стартира почтено с малко вино за въодушевление с обяда. Но защото няма доста неща за извършване следобяд, количеството му непрестанно се усилва и в един миг бутилката е свършила още преди вечерята. Така че за нея се постанова да се отвори нова.
По тази причина докторът предлага на своите пациенти да си създадат един елементарен тест, прочул се като доста ефикасен през 80-те години.
Той е създаден от американски психиатър и се счита сред 76 и 93% прецизен за идентифициране на алкохолизъм.
Тестът включва следните въпроси: Някога чувствали ли сте, че би трябвало да намалите пиенето? Дразнили ли сте се, когато хора ви подлагат на критика за него? Изпитвали ли сте виновност, че консумирате алкохол? Трябва ли заран първо да пиете нещо, с цел да успокоите нервите си или да намалите махмурлука?
Ако отговорите с “да ” на два или повече въпроса, е доста евентуално да имате проблем с алкохола, изяснява Пемъртън. По думите му има увеличаваща се група от хора, които се изплъзват от радара на лекуванията за алкохолизъм, тъй като не наподобяват по явен и долнокачествен метод като подвластните от пиянство. Те са уважавани. Продължават да работят и употребяват алкохола като метод за справяне със напрежението. За други пък той става средство за забавление, откакто къщата им внезапно е опустяла, тъй като децата са пораснали и са поели по своя път.
Богати и отегчени пенсионери е смъртоносна композиция, когато става дума за пиянство, предизвестява британският психиатър.
Той цитира данни от изследване, което е открило, че пиенето измежду хората над 50 години се е трансформирало в прикрит феномен и колкото по-високи са приходите на някого, толкоз по-голям е рискът той да се развлича с алкохол.
“Налага се вземането на решения с огромни залозиа>. А колкото по-висока е честотата на сложните решения, толкоз по-голям е и стресът върху вземащия ги. За някои от нас може да бъде шокиращо да осъзнаят, че постигането на някои цели минава и през огромни провокации за психологичното здраве ”, твърди американският психиатър Арнолд Уоштън.
Според него всеки може да бъде податлив към самолечение с алкохол, само че за предприемачите и представителите на шоубизнеса е изключително елементарно. На тях постоянно им се постанова да участват на обилни вечери и други обществени събития, където тежкото пиянство се е трансформирало в норма. Така че с лекост го вършат и когато се пробват да се разтоварят.
“Адаптирането към пенсиониране или опасенията, че то наближава, може да бъде доста мъчно за експерт, който е привикнал да управлява и да бъде работлив. Това е постоянно срещан фактор, който предизвиква пиенето, както и самотата, която от време на време се развива с възрастта поради разпад на сантиментални партньорства и порастването на децата ”, показва Уоштън.
Данни на английското опазване на здравето демонстрират, че смъртните случаи от алкохол са се нараснали с близо 33% по отношение на годините преди пандемията.
Въпреки че те са повече измежду мъжете като цяло, максимален скок е регистриран при дамите във възрастовата група от 50 до 54 години. Експерти изясняват тази наклонност с увеличаващия се напън и упования към дамите да се оправят съвършено с редица неща. Изследване в Съединени американски щати пък е открило, че проблематичните пиячи на междинна възраст постоянно са доста добре образовани, радват се на професионален авторитет, само че в един миг им се постанова да поемат повече отговорности, в сравнение с по-младите им сътрудници. Това нормално съответствува и с доста претрупан интервал в фамилията, белязан от отиването на деца в университет и растящи разноски за прехрана.
Смята се, че има и друга причина за скритата зараза от алкохолизъм на междинната връзраст.
Докато младежите признават по-лесно минусите си и търсят помощ от експерт по психологично здраве, одобрените експерти считат, че могат да се оправят сами. Те се насочват към алкохола, тъй като в тяхното схващане той може да им обезпечи дискретно лекуване на проблемите. Освен това е извънредно наличен и няма толкоз неприятна известност, колкото други пристрастяващи субстанции. А това е извънредно значимо, когато става въпрос за запазване на градена с години кариера и известност.
“Възприемането на подобен метод обаче може да докара до домакински алкохолизъм или по този начин нареченото пиянство в килера, възприятие на некомпетентност и изолираност. Всички тези фактори са склонни да засилят хватката, която алкохолът има върху тях ”, изяснява Арнолд Уоштън.
Затова той поучава феновете на пиенето да проучват своето държание. Ако открият, че стават подвластни от него, да търсят професионална помощ.
“Не би трябвало да се притеснявате от това, тъй като ще получите дискретно отношение, предоставено по съчувствен и оправдателен метод, което може да ви помогне да начертаете път за решение и на останалите си проблеми ”, споделя американският психиатър, който е посветил огромна част от кариерата си да изследва другите пристрастявания.
Източник – Daily Mail/Превод:SafeNews
Още вести четете в: Здраве За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News