Процесите на модернизация на българската армия могат да имат много

...
Процесите на модернизация на българската армия могат да имат много
Коментари Харесай

Армията ще храни България? Дончев вижда златен шанс в оръжията!

Процесите на рационализация на българската войска могат да имат доста позитивен резултат върху българската стопанска система. Това разяснява в ефира на БНР заместител министър-председателят и министър на нововъведенията и растежа Томислав Дончев.

Дончев вижда златен късмет в оръжията!

В момента европейски средства – дали от оперативните стратегии или от механизма за възобновяване и резистентност, не могат да бъдат разходвани за въоръжените сили и директно за военната промишленост.

Имаме редица политически анонси, че това би могло да се случи, без да има изясненост дали ще се случи през сегашния програмен интервал, дали приказваме за националните проекти за възобновяване, разяснява Дончев.

По думите му, когато има политически анонси, се стига и до политически решения.

Дори средата за сигурност да се усъвършенства, ние сме обречени да влагаме в идващото десетилетие в защита. Аз мисля, че българската войска би трябвало да се активизира благодарение на българската промишленост, добави Дончев. Потенциалът, който имаме, би трябвало да бъде разсънен.

Процесите на рационализация на българската войска могат да имат доста позитивен резултат върху българската стопанска система, което след това да отвори експортния ни капацитет, сподели още той.

Опитът демонстрира, че когато светът се пренарежда, и в случай че сме бързи и умни, можем да се възползваме от измененията, сподели вицепремиерът.

Когато приказваме за полупроводници, за мощности за произвеждане на чипове, на интегрални схеми, първите белези са налице.

Германия влага в сходна мощ. Ние сме в напреднал стадий на договаряния и откровено се надявам, в случай че всичко е наред, да имаме и на наша територия още една мощ в тази посока.

Ние имаме произвеждане в областта на полупроводниците, само че се надявам в идващите месеци да имаме още мощности, сподели Дончев.

Той уточни, че става дума за задграничен вложител, само че не даде повече детайлности.

Относно бюджета на страната, Дончев разяснява, че дълготрайният курс на държавното управление е към стесняване на недостига.

Факт е, че България преди три-четири години скъса с един курс, който водеше четвърт век – на благоразумна бюджетна политика, на политика на нулеви дефицити.

Промяната на този курс, връщането към бюджетни дефицити лишава време, няма по какъв начин да се случи без някоя от системите, финансирани от бюджета, да изпита болежка. А ние не желаем това. Това ще се случи гладко, сподели Томислав Дончев.

Той добави, че по-голямата финансова стратегия е израз на упоритостите на държавното управление „ да отпуши “ европейското финансиране.

Според него потреблението на финансовата стратегия като буфер на разноските е извънредно неприятна процедура. Един от главните задължения на страната, с изключение на да подсигурява ред и сигурност, доколкото съумява да го прави, е да усъвършенства средата за живот, да влага в политики за рационализация – пътища, железници, ВиК бранш, обществени здания, детски градини, учебни заведения.

Самият факт, че имаше цялостен отлив от вложения в тези политики, попречи на България да се развива в съответно в последните години.

Този курс би трябвало да се върне, сподели Дончев.

Ние имаме упоритост да отпушим финансирането и по Националния проект за възобновяване и резистентност, където закъснението е фрапантно, само че въпреки всичко не трябва да забравяме, че то е една трета от европейското финансиране. Тук доста значими са и оперативните стратегии, сподели Дончев.

Източник: БНР

Още вести четете в:

За още настоящи вести: Последвайте ни в

Още вести четете в: България, Темите на деня
Източник: safenews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР