Необходима е по-голяма защита за слоновете с много дълги бивни
Природозащитници и специалисти по животните насочиха апел за по-голяма отбрана за слоновете, изключително на зрелите мъжки екземпляри с най-големи бивни, известни като „ супербивни “, оповестява Българска телеграфна агенция.
Броят им е намалял фрапантно в цяла Африка заради бракониерството и ловния туризъм. Сега слоновете са застрашени в региона на Амбосели в Кения, макар че страната от доста години е забранила лова на тези животни.
Проблемът е, че прилежаща Танзания позволява квоти за лов на туристи. Миналата година те бяха за пет слона. Според Джойс Пул от организацията „ Елефант Чойсис " Elephant Voices всички, които са били ловувани, са пресекли границата от региона на Амбосели.
От десетилетия Пул изследва слоновете в региона на Амбосели, където базата данни за тази популация се поддържа повече от 50 години. Според нея, в този район са останали към 10 слона с доста дълги бивни. Ако танзанийското държавно управление позволи отстрелването на пет такива животни, половината от тях ще бъдат застрашени.
Ловният регион, в който могат да се отстрелват слонове, се намира в граничната зона с Кения. Стадата от слонове мигрират и през двете области.
„ Очевидно е, че ловците се насочват към животните с най-големи бивни, а в този регион се намират слоновете с най-големите в Африка “, сподели Паула Кахумбу, началник на екологичната организация „ Уайлдлайф Дайрект “ (Wildlife Direct).
Бивните на мъжките слонове в Африка могат да станат толкоз дълги, че да стигнат земята.
Пул разказва този тип мъжки слонове като „ крайъгълни камъни “ в системата на мъжките групи, които са значими модели за подражателство и установяване на маршрутите на миграция на стадото. По-възрастните от тях са и татковци на потомството.