Природозащитната организация WWF алармира за изчезването на хилядолетните риби-динозаври: есетрите.

...
Природозащитната организация WWF алармира за изчезването на хилядолетните риби-динозаври: есетрите.
Коментари Харесай

Покрай дома на дракона, да не забравяме и дома на есетрата

Природозащитната организация WWF сигнализира за изгубването на хилядолетните риби-динозаври: есетрите. Техният дом е Дунав. Именно в долното течение на реката – на границата сред България и Румъния – плуват последните размножаващи се в естествена среда популации в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, през днешния ден сме на път да ги загубим. С акцията си, на която медийни сътрудници са,,,,, WWF споделя тяхната история. WWF споделя за тяхното неразбираемо бъдеще.

Заплахи пред есетровите риби

От шестте типа есетри, които са се срещали в миналото в Дунав, към този момент са останали единствено четири. Чигата е застрашена от изгубване, а моруната, пъстругата и съветската есетра са със статус сериозно застрашени. Международният съюз за отбрана на природата класифицира есетрите като най-застрашената група от типове в света. Затова опазването и възобновяване на нейните популации са приоритет за WWF.

„ Есетрите играят значима роля като знак за положението на екосистемите в реката. За страдание обаче, построяването на язовири, насипи и водноелектрически централи, както и добивът на инертни материали от дъното, слагат непреодолими бариери по техния миграционен маршрут, трансформират естествения воден режим и водят до фрагментация и заличаване на местообитанията им. В дълготраен проект тези и и други човешки действия, като несъразмерния улов и замърсяването на водите, заплашват да доведат до изгубването на есетрите “, предизвестява Стоян Михов, началник стратегия „ Води “ във WWF .

WWF в деяние

Години наред екипът на WWF следи цялото продължение на реката от Ново село до Силистра, като изследва местообитанията на последните оживели есетри и работи с локалните риболовен общности за тяхното запазване.

„ В момента в България, Румъния, Украйна и Сърбия е в действие цялостна възбрана за улов на есетри. Въпреки това огромна част от възрастните екземпляри, които навлизат в реката от Черно море, с цел да се възпроизвеждат, към момента стават плячка на бракониери. Затова през лятото на 2022 година по предложение на WWF Министерството на околната среда и водите разгласи предпазена околност „ Есетрите - Ветрен “ в сектор на река Дунав “, споделя Стоян Михов .

Разположена на повече от 288 хектара наоколо до езерото Сребърна, „ Есетрите - Ветрен “ е първата и единствена към този момент предпазена територия у нас, отдадена на есетрите. Освен че е значимо местообитание по дългия им път към морето, този сектор е дом на още 40 типа риби, като 21 от тях са включени в Червената книга на България. А в опит да опазят популациите им през годините екипи на WWF пуснаха в Дунав близо 90 хиляди дребни есетри.

Знак на вяра

По време на полевите изследвания по Дунав през миналото лято, екип ихтиолози на WWF се натъкна на обнадеждаваща находка. В региона сред село Гомотарци и село Кошава, Видинско, учените откриха над тридесет бебета есетри от типа чига. Това е едвам второто място след село Ветрен, Силистренско, където се откриват млади есетри, излюпени през същата година. Екипът на WWF работи с локалните риболовен общности за опазването на тяхното завещание в региона и се надява, че някой ден мястото ще се трансформира в още една зона, където обичайният лов на риба и есетровите риби съжителстват стабилно, предпазени от увреждащи речната екосистема човешки действия.

Какво следва?

За да укрепи популациите, WWF възнамерява да пусне в Дунав 1,6 милиона есетри. Те ще бъдат отгледани в плаващи развъдници в горното течение на реката. Инициативата сплотява напъните на учени, институции и природозащитници от седем дунавски страни, измежду които и България. Първият разплодник към този момент е подготвен и се намира в австрийската част на Дунав. Такива контейнери ще бъдат конфигурирани също и на река Кьорьош в Унгария, както и на река Мура в Словения. В тях ще бъдат развъдени генетично разнородни човеци с потвърден дунавски генезис. Те ще бъдат отгледани до няколко месеца, след което ще бъдат пуснати на разнообразни места по реката. За задачата ще бъдат употребявани най-съвременни способи, тъй че дребните есетрички да имат най-голям късмет за оцеляване.

Усилията на WWF не свършват дотук. Организацията ще продължи да работи за опазването на пуснатите в реката риби, както и за опазването на останалата есетрова популация в Долен Дунав и Черно море, посредством тясно съдействие с виновните институции и локалните риболовен общности. Във всички страни ще бъде въведена стандартизирана стратегия за мониторинг, при която ще се употребяват ДНК данни, както и маркиране за следене на развиването на популацията.

Голямата задача на WWF е да спомогне за построяването на бъдеще, в което хората живеят в естетика с природата и нейните жители. „ Абонирай се за природата “  и стани част от идеята на WWF с месечно подаяние по твой избор. Единственият метод да не допуснем епизодите на природата да приключат прибързано е да действаме дружно. Виж по какъв начин на.

„ В България има дарителска просвета. Хората си оказват помощ, изключително при спешни обстановки. Но за жалост, не всички осъзнават какъв брой е значимо да станеш постоянен донор на организацията, чиито дела подкрепяш. Така допринасяш за нейната сигурност и ѝ помагаш да възнамерява дейностите си. Това непроменяемо води до по-голямо влияние в дълготраен проект. Всяка гражданска организация, която работи в интерес на обществото, има потребност от непрекъснати дарения, с цел да може да реализира амбициозни цели и да сбъдва фантазии. Особено когато става дума за дива природа и околна среда “, изяснява Елена Ганчева, началник на акцията „ Абонирай се за природата “.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР