Депутати: Професионалният подход трябва да е водещ при решението за американските централи
Приближаването на всеки регулаторен интервал през последните няколко години повдига въпроса за така наречен американски централи. Темата стана изключително настояща по две аргументи – смяната на ценообразуването и по-точно въвеждането на компонентата цена „ обвързване към обществото “ за вярно систематизиране сред бита и промишлеността на финансовата тежест на дълготрайните контракти с Топлоелектрическа централа " AES Гълъбово " и Топлоелектрическа централа " НонтурГлобал Марица Изток 3 ", както и на преференциалните цени за ВЕИ и когенерациите. С цел компенсиране на тежестта от зелената сила, промишлеността след нотификация на съответният нормативен акт от Европейска комисия получи облекчения (273 млн. лева за 2017 г.). Това обаче съгласно някои представители на промишлеността не е задоволително. В резултат пез последните месеци ръководителите на четирите национално представителни работодателски организации оказват невиждан напън върху държавното управление, държавните инситтуции и националния омбудсман и с подвеждащи твръдения настройват обществото против двата частни Топлоелектрическа централа в енергийния комплекс " Марица Изток ", които останаха отвън схемата на обезщетения. Проблемът е: мисли ли се за следствията? Ето какво разясниха за 3e-News по тематиката депутати от парламентарната комисия по енергетика:
Валентин Николов, зам.-председател на парламентарната комисия по енергетика, народен представител от ГЕРБ:
Министерство на финансите е институцията, която би трябвало да посочи в границите на диалозите с Европейската комисия дали има държавна помощ във връзка с така наречен „ американски централи “ (ТЕЦ „ AES Гълъбово “ и Топлоелектрическа централа „ Контур Глобал Марица Изток 3 “). Това е способният орган. Ако има такава, ще би трябвало да се заплати остатъкът от инвестицията.
Няма метод договорите да не се прекратят, само че е въпрос на договаряния и интензивност. От значение е и какъв брой ще се проточват (преговорите - бел. ред.). Рано или късно прекратяването ще се случи, въпросът е какъв брой рано. Споразуменията с двете централи са доста тежки, само че европейският правилник изисква те да излязат на свободния пазар, т.е. ние да компенсираме договорите до датата, до която са подписани. Въпросът с изчисляването на разликата, както споделих, е от компетентността от Министерство на финансите, а Министерство на енергетиката би трябвало да стартира диалози с управлението на централите. Доколкото зная, има някакво начало, само че не мога да кажа на какъв стадий са диалозите.
Колкото до дерогацията по отношение на европейския правилник за огромните горивни съоръжения, тя би трябвало да потвърди икономическата и обществена нецелесъобразност от затварянето на централите.
Желю Бойчев, член на парламентарната комисия по енергетика, народен представител от Българска социалистическа партия:
Това, което не одобрявам и ми прави усещане и в дейностите на държавното управление е, че непрестанно сме радетели на позиции на говорене, а не се подхващат никакви дейности. Искам да припомня, че по този начин преди година и може би повече бе оповестено фамозното предоговаряне, което бе оповестено надали не като панацея, което щяло да икономиса над 100 млн. лева годишно. Вижда се, че това не докара до нищо от това досега. В момента, без да има нужните, съгласно мен, управнически решения се анонсира преустановяване или преразглеждане на тези контракти.
Считам, че професионалният метод на институциите, които имат подготвеност по този въпрос и са страни по нашето питане към Европейска комисия за непозволена държавна помощ, е да проведат нужните диалози, в това число и за американските централи и да защитят националния интерес. Когато имат съответните разновидности за решение, те да бъдат поставени (на масата б.р.) в това число и пред българския парламент за дискутиране. Считам, че това е верният метод. Всичко друго е малко или повече популизъм. Тоест, да не се поставя каруцата пред коня. Защото бяхме очевидци преди, че сякаш за няколко седмици трябваше да се прегледат тези контракти, а стана ясно, че не може да е в границите на подобен период. Оказа се, че би трябвало да се водят договаряния, тъй като има подписани контракти.
Ние в енергетиката натворихме поредност от дейности, които доведоха до арбитражи, чиято цена ще платим всички. Считам, че оттук насетне би трябвало да създадем най-малко един извод от всичко това - да се работи професионално и да не се стига до ощетяване на страната. Иначе ми е най-лесно да кажа политическата позиция на Българска социалистическа партия. Знаете, че ние неведнъж сме поставяли пред Европейска комисия въпроса за държавна помощ.
Лично аз не одобрявам по никакъв метод, че може да има подобен вид контракти, които трансферират целия риск – капиталов, търговски, регулаторен, какъвто желаете, на другата страна. Това изкривява естествената конкуренция. Но тези контракти са факт, подписани са от българската страна обратно във времето и по тази причина в действителност все още ние би трябвало да координираме управническите дейности и да защитим националния интерес по най-хубавия метод.
Давам си сметка за доста неща, по тази причина споделям, че водещ е професионалният метод. Инициативата би трябвало да тръгне от българското държавно управление.
Източник: 3e-news.net
КОМЕНТАРИ