Белият дом: Тръмп подкрепя напълно израелската офанзива в Газа
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп „ поддържа изцяло Израел, израелската войска и дейностите, подхванати през последните дни “ в Газа, съобщи говорителката на Белия дом Карълайн Левит, представена от Франс прес.
Тръмп „ ясно даде на „ Хамас “ да разбере, че в случай че не освободи всички заложници, пъкълът ще се отприщи и за злощастие „ Хамас “ избра да играе медийна игра с човешки животи “, акцентира говорителката.
„ Да не забравяме, че „ Хамас “ носи напълно виновността за тази обстановка заради своята брутална офанзива на 7 октомври против Израел “, добави Левит.
Ислямисткото придвижване съобщи, че през днешния ден е изстреляло ракети против Тел Авив, първите ответни дейности след подновяването на израелските въздушни и сухопътни дейности при започване на седмицата. Според организацията за гражданска защита на Газа от този момент са починали минимум 504 души, в това число 190 малолетни.
Бойните дейности бяха спрели на 19 януари след сключването на съглашение за преустановяване на огъня, за което посредничиха Съединени американски щати, Катар и Египет, напомня Агенция Франс Прес. По време на първата му фаза в Израел се завърнаха 33 заложници, в това число осем починали. В подмяна бяха освободени към 1800 арестувани палестинци.
Оттогава обаче договарянията са в мъртва точка, макар че „ Хамас “ желае да премине към втората фаза, предвиждаща непрекъснато преустановяване на огъня, евакуиране на Израел от Газа, отваряне на граничните пунктове за филантропична помощ и освобождение на последните заложници. Израел желае, от своя страна, удължение на първата фаза доникъде на април. За да продължи към втора фаза, държавното управление желае „ демилитаризация “ на Газа и напускането на „ Хамас “, който ръководи територията от 2007 година, отбелязва Българска телеграфна агенция

