През септември има няколко големи християнски празника, които се празнуват

...
През септември има няколко големи християнски празника, които се празнуват
Коментари Харесай

Малка Богородица дарява с рожба и здраве

През септември има няколко огромни християнски празника, които се честват от народа ни по саморасъл метод, като сме ги съчетали във времето с църковния обред.
Това са:
1 септември    Симеоновден
5 септември    Захарий и Елисавета
8 септември    Рождество Богородично (Малка Богородица)
14 септември    Кръстовден
17 септември    Вяра, Надежда и Любов и майка им София

Тук ще опиша за Рождество Богородично, или както българите назовават този празник Малка Богородица. За него каноничните евангелия мълчат.

Според преданието

Според преданието в Назарет живели Йоаким и Ана. Те водели правоверен живот, само че не могли да имат деца. Годините минавали, а старостта идвала. Йоаким принасял жертви в храма на Бог, с цел да го подари с дете, Ана всеки ден се молела за рожба, само че нищо не пособие. Накрая Йоаким отишъл в пустинята и се отдал на 40-дневен пост с вярата Господ да види саможертвата му и да го подари с правоприемник. През това време жена му се обливала в сълзи, тъй като брачният партньор є бил към този момент на напреднала възраст за този героизъм и той можело да му коства живота. Тогава тя дала обещание на Бог, че в случай че роди дете, ще му го отдаде като подарък. В този момент ангел Господен се явил пред Ана и є споделил:
- Твоите сълзи капнаха пред Бог и Той чу молитвите ти. Ти ще родиш дете, което ще бъде вяра за целия свят.
На 8 септември същата година Ана родила момиченце, което било отредено на Господ още преди да бъде заченато. Кръстили го Мария. Името съгласно някои създатели значи вяра, а съгласно други – горчива вода или сълза, поради сълзите на Ана, с които тя измолила детето от Бог. Когато дребната Мария навършила три годинки, родителите є я завели в храма в Йерусалим и я оставили там, с цел да служи на Господ, както дали обещание. След време Йоаким си отишъл от този свят, а Ана се преместила в дребна къща покрай храма. Така до края на дните си била покрай щерка си.

В националните показа

Рождество Богородично, или Малка Богородица, е като календарно продължение на Голяма Богородица. Празникът е доста уважаван от бездетните дами. Те насочат молебствия към светицата с вяра да заченат. Ето за какво отрупват иконите на Богородица с цветя и блага. Във всички елементи на страната се раздават курбани за здраве, а дамите месят ритуален самун, наименуван Богородичен. Парче от питата се дава на домашните животни, с цел да са здрави, друго парче назовават за къщата, с цел да я пази Богородица. Това парче самун се съхранява чак до 26 декември, когато е празникът Събор на Света Богородица.

 Kабиленският манастир „ Рождество Богородично “ Kабиленският манастир „ Рождество Богородично “
В разнообразни храмове и манастири, които носят името „ Рождество Богородично “, има свидетелства за случили се чудеса. За челопеченския манастир „ Рождество Богородично “ описват, че преди доста години на празника, до момента в който се молили миряните в храма, на прозореца се явил обликът на Богородица в цялостен растеж. Забелязало я първо едно 9-годишно дете, по-късно я видели и останалите хора. След като ги благословила, светицата изчезнала. Всички дами, които били в църквата и се молели за рожба, заченали на идната година, а болните миряни, молещи се за излекуване, се излекували.

За аязмото на кабиленския манастир „ Рождество Богородично “ описват, че е намерено след съновидение, в което самата Богородица посочила местоположението му. Първо тя се явила на правоверен човек от село Кабиле и му показала мястото на извора. Той го разкрил, почистил и почнал да го поддържа. Но хората от селото взели да му завиждат, по тази причина индивидът затрупал светия извор. Казват, че скоро по-късно ослепял. Богородица още веднъж се явила на сън, този път на жена от Сливен и є заръчала да откри и почисти за народа аязмото. След неговото наново разкриване бил построен и самият манастир, в който и до ден сегашен се случват чудеса, свързани с изцеления от чудотворната вода. Хора от близо и надалеч се събират там на храмовия празник „ Рождество Богородично “, дават курбани и се молят за излекуване от бездетие или разнообразни болести. Казват, че Богородица изпращала ангел, който да раздвижи водата в аязмото и по този начин тя ставала лечебна.

 Чудотворна икона на Богородица в калоферския манастир „ Рождество Богородично “ Чудотворна икона на Богородица в калоферския манастир „ Рождество Богородично “
В калоферския манастир „ Рождество Богородично “ се пази чудотворна икона на Богородица. Според легендата тя се намирала в най-стария манастир, построен покрай Калофер. След като той бил опустошен от турците, един духовник съумял да се избави, носейки иконата „ Рождество Богородично. Той я скрил в близката околност, наречена Белите крайбрежия. След време там се настанил аскет, комуто една вечер се присънила иконата. На идващия ден той я намерил. Не след дълго, до момента в който сечал дърва наоколо, намерил и торбичка с пари в един пън. Той възприел това като знак да построи манастир. Избрал комфортно място за задачата, само че иконата на часа хвръкнала и кацнала още веднъж на Белите крайбрежия. Там обаче не било комфортно за градеж и отшелникът почнал да моли иконата да се реалокира. Тогава тя още веднъж хвръкнала, с цел да се откри на мястото, където в този момент е манастирът, а на Белите крайбрежия бил повдигнат огромен кръст.
По време на Освободителната война манастирът бил запален от турските орди, само че през нощта един от оживелите монаси надникнал в горящата черква и видял, че всичко било в пламъци с изключение на чудотворната икона „ Рождество Богородично “. Той влезнал вътре, взел иконата и я изнесъл, а огънят не му навредил. Монахът скрил иконата наоколо. След възобновяване на манастира през 1880 година в храма била сложена избавената чудотворна икона. От тогава до в този момент тя прави разнообразни чудеса и доста богомолци и гости на манастира намират избавление от заболяванията си посредством нея.
В празнуването на Рождество Богородично българите са вплели доста вяра за забременяване на рожба или излекуване от заболявания. Затова има и толкоз свещени и целебни места, както и чудотворни икони, свързани с празника.

Статията е оповестена в Списание 8, бр.9/2024
Източник: spisanie8.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР