Какви са рисковете от редовната консумация на енергийни напитки
През миналите дни клип в обществените мрежи, който популяризира енергийна напитка на прахуляк, провокира много бурна реакция и за следващ път повдигна въпроса за вредите от потреблението на енергийни питиета, най- към този момент от деца.
Оказа се, че всяко второ дете в България на възраст от 7 до 18 години е консумирало такива питиета. При младежите от 14 до 18 годишна възраст наклонността демонстрира, че потреблението е по няколко пъти в седмицата.
Повечето хора или не знаят, или просто не одобряват толкоз съществено обстоятелството, че съгласно някои проучвания постоянната консумация на енергийни питиета може да увеличи риска от сърдечносъдови проблеми. Тревожното е, че тази връзка се следи даже при здрави, младежи.
За да разберем повече за въздействието на тези питиета върху нашия организъм екипът на Safenews разговаря с изпълнителния шеф на Медицински комплекс “Доверие ”, доцент доктор Димитър Гугутков.
Цялото изявление със експерта гледайте във видеото на SafeNews:
„ Енергийните питиета не са нездравословни, когато се използват с мярка. Прекомерната им консумация може да навреди на здравето “, съобщи доцент доктор Димитър Гугутков пред Safenews.
През последните години енергийните питиета получиха много огромна известност. Широката гама от марки и усети притегля доста хора, търсещи елементарен източник на сила, с който да се заредят небрежно сутринта или да изкарат по-лесно натоварена нощ.
Смята се, че енергийните питиета дават по-добър резултат от чаша мощно кафе. Те са в положение да отстранен умората, да дадат заряд на жизнеспособност, да покачат физическото и умственото показване.
Едно кенче с енергийна напитка се равнява на 10 кафета.
Правят се доста проучвания за резултатите от пиенето на енергийни питиета, които провокират прилив на сила и еуфория. Някои са уверени, че те не са по-вредни от елементарната газирана напитка, само че лекари предизвестяват, че честата приложимост на такива питиета може да аргументи проблеми със сърдечно-съдовата, ендокринната и нервната система.
Общоприето е, че при пиянство на подтикващ питиета енергийните запаси на тялото се попълнят, само че това не е правилно.
Енергийните питиета единствено подтикват сърцето, кръвоносните съдове, нервната и ендокринната системи. В резултат на това тялото е подложено на мощен стрес и стартира да работи с нараснал стрес, отделяйки огромни дози адреналин в кръвта. Последното провокира резултата на еуфория, хиперактивност. В това положение износоустойчивостта на тялото доста се утежнява, ресурсът на вътрешните органи се понижава.
Kомбинация от алкохол с енергийни питиета може да докара до неприятни последици.
Поради стимулиращия резултат, който имат кофеинът и другите съставки върху тялото, то не разпознава общоприетите си граници и по този начин консумирате повече алкохол, в сравнение с бихте поели, в случай че не пиехте енергийна напитка. Тъй като тялото класифицира веществата в енергийните питиета като рискови, те се разграждат преди алкохола. По този метод алкохолът остава по-дълго време в тялото. Проучванията демонстрират, че след приложимост на енергийна напитка в композиция с алкохол реакциите ви стават доста по-бавни.
По неофициални данни към 20 % от децата сред пети и седми клас изпиват най-малко по 5 енергийни питиета седмично.
Много постоянно обаче се следят и нежелани резултати като нервност, тревога, сърдечни проблеми, увреждания на черния дроб и бъбреците, наднормено тегло, гърчове, припадъци, хиперактивност.
Има данни за признати деца в болница след банкет на енергийни питиета със задух и сърцебиене. Енергийните питиета предизвикват лъжливо чувство за нараснала работоспособност, само че в действителност те предизвикват хиперактивност и по-бързо изтощение на организма.
Сред девойките съществува и рискова мода – намаляване с енергийни питиета. Те притъпяват чувството за апетит, което се дължи на покачвания адреналин. Предвид големите количества захар, съдържаща се в тези питиета обаче, резултатът може да е противоположен и килограмите вместо надолу, да тръгнат нагоре.
Случва се децата да употребяват енергийни питиета вместо вода. Това би могло да бъде пагубно за бъбреците. Кофеинът работи обезводняващо и ускорява жаждата.
Още вести четете в: Видео, Здраве, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News