Синоптик: Идва леден удар от минус 4 градуса, ето точните дати
Предстои ни сензитивно намаляване на утринните температури, които ще доближат " зимни стойности " от минус 3 до минус 4 градуса. Това ще се случи към 18-19 ноември.
Прогнозата направи синоптикът на Нова тв Николай Василковски.
Той посочи, че през идващите две седмици не се чакат съществени метеорологични аномалии. Още от вторник, 11 ноември, преваляванията ще спрат в цялата страна, като първо това ще стане в Западна България.
Сух интервал с мъгли
От сряда (12 ноември) до неделя (16 ноември) ни чака изсъхнал интервал без превалявания. Спирането им обаче основава от ден на ден предпоставки за образуването на слана заран.
" Това е интервал, който е необикновен, тъй като заран се натрупва една доста неприятна мъгла ", разяснява Василковски.
Затопляне преди студения фронт
Преди нахлуването на студения въздух обаче ни чака малко стопляне. Между 12 и 14 ноември дневните температури ще са сред 13 и 15 градуса. През почивните дни живакът ще се вдигне още, достигайки стойности до 18-19 градуса.
" Такова стопляне е всекидневно преди нахлуването на леден фронт, какъвто чакаме към 18, 19, 20 (ноември) ", изясни синоптикът.
Рязкото навлизане на леден въздух обаче няма да бъде съпроводено със обилни превалявания.
" Ако имаше превалявания, можеше даже да падне сняг на по-ниска височина, само че по този начин или другояче преваляванията ще са нищожни ", сподели той.
В този по-студен интервал дневните температури ще се намалят и ще се движат в диапазона 8-13 градуса. Василковски заключи, че сняг през идващите две седмици е малко евентуален и като цяло ни чака " всекидневно ноемврийско време ".




