Председателят на Управителния съвет на Агенция Пътна инфраструктура“ /АПИ/ инж.

...
Председателят на Управителния съвет на Агенция Пътна инфраструктура“ /АПИ/ инж.
Коментари Харесай

Изработват идеен проект за скоростния път между Монтана и София с тунел под Петрохан

Председателят на Управителния съвет на Агенция „ Пътна инфраструктура “ /АПИ/ инж. Йордан Вълчев подписа контракт за разработване на абстрактен план за скоростния път Монтана – София, включващ тунел под Петрохан . Изпълнител на плана, определен след открита процедура по Закона за публичните поръчки, е компания „ Трансконсулт-22 “ ЕООД. Договорът е на стойност 3 533 333,33 лева без Данък добавена стойност, а срокът за осъществяване е 365 дни.

Проектът ще обхване създаването на трасе с дължина към 82 км , което да свърже обхода на град Монтана със Софийския околовръстен път . Новото трасе ще бъде проектирано за скорост от 120 км/ч и ще би трябвало да се съобрази с бъдещото създаване на скоростния път Монтана – Враца и автомагистрала „ Европа “. При създаването на плана ще бъде наложително избягването на прекосяване през предпазени зони , както и спазването на екологичните условия по Закона за запазване на околната среда и Наредбата за изискванията и реда за осъществяване на Оценка на въздействието върху околната среда.

Скоростният път Монтана – София с тунел под Петрохан е от стратегическо значение за националната и европейската транспортна мрежа . Пътят II-81, който минава през Петрохан, е най-краткото трасе сред София и Монтана, само че п реминаването през планинския проход удължава пътуването , изключително през зимните месеци, когато постоянно се постановат ограничавания поради тежките метеорологични условия . Това натоварва различните направления и основава усложнения за трафика.

През годините планът е обсъждан неведнъж, само че досега няма утвърдено дефинитивно решение . Още в края на 80-те години са били провеждани изследвания за възстановяване на трасето на път II-81 София – Монтана . През 2020 година е направено прединвестиционно изследване, което предлага три вариантни решения за създаване на тунел под Петрохан . Процедурите по Оценка на въздействието върху околната среда обаче бяха прекъснати заради засягането на предпазени зони, което наложи търсенето на ново, по-добро планово решение.

Служителите на ИАРА към този момент разполагат с повече пълномощия за битка с бракониерите!

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР